• <

63 tony „sieci widmo” usunięte z Oceanu Atlantyckiego w 2020 roku

08.01.2021 12:05 Źródło: własne
Strona główna Ekologia Morska, Ochrona Bałtyku, Rybołówstwo Morskie 63 tony „sieci widmo” usunięte z Oceanu Atlantyckiego w 2020 roku

Partnerzy portalu

63 tony „sieci widmo” usunięte z Oceanu Atlantyckiego w 2020 roku - GospodarkaMorska.pl
fot. wwf

Ponad 63 tony utraconych narzędzi połowowych wydobyto z Oceanu Atlantyckiego w 2020 r. w ramach rządowego programu redukcji zanieczyszczenia mórz - podał w czwartek Departament Rybołówstwa Kanady.

Departament podał w komunikacie prasowym, że większość zebranych tzw. „narzędzi widmo” to pułapki do połowu homarów i krabów. Sprzęt widmo to termin używany do opisania zagubionych i porzuconych sieci rybackich oraz komercyjnych narzędzi połowowych pozostawionych w wodzie.

Program odzyskania utraconego sprzętu został sfinansowany przez Ottawa's Ghost Gear Fund, który sfinansował 26 projektów - 22 w Kanadzie i cztery na arenie międzynarodowej - związanych z utrzymaniem zdrowych oceanów planety.

„(Nasze oceany) muszą być zrównoważone w perspektywie długoterminowej” - powiedziała minister rybołówstwa Bernadette Jordan w czwartkowym wywiadzie.

Departament Rybołówstwa powiedział, że większość narzędzi została zebrana w Zatoce Fundy i wodach przybrzeżnych u wybrzeży Nowej Szkocji, chociaż część została zebrana też z Zatoki Świętego Wawrzyńca i u wybrzeży Nowej Fundlandii.

Około 14% zebranego materiału stanowiły sieci i sprzęt do połowu sznurami haczykowymi, które razem mierzyły ponad 3200 metrów, czyli mniej więcej tyle samo co 32 boiska do piłki nożnej.

Program pomógł również oddać sprzęt rybaków, powiedziała Jordan: „Nie chodzi tylko o wyciągnięcie go z oceanu i umieszczenie go na wysypisku, ale zajęcie się nim długoterminowo” - powiedziała.

Jordan dodała, że projekt dotyczący sprzętu widma zajmie się wodami Oceanu Spokojnego u wybrzeży Kolumbii Brytyjskiej w 2021 roku.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.