• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Wody coraz cieplejsze. To nie jest dobra informacja

Strona główna Ekologia Morska, Ochrona Bałtyku, Rybołówstwo Morskie Wody coraz cieplejsze. To nie jest dobra informacja

Partnerzy portalu

słońce
Fot. Richard Burlton / Unsplash

Światowa Organizacja Meteorologiczna podała, że w zeszłym roku oceany na planecie były najcieplejsze w historii. To kolejny element globalnego ocieplenia klimatu.

Światowa Organizacja Meteorologiczna (WMO) opublikowała nowy raport, w którym pisze o kolejnych skutkach ocieplenia klimatu. Organizacja publikuje tego typu raporty każdego roku. Umieszcza w nich dane odnośnie wskaźników klimatycznych i ich wpływu.

Według tegorocznego raportu w 2022 roku oceany były wyjątkowo ciepłe. Około 58% ich powierzchni doświadczyło w zeszłym roku co najmniej jednej morskiej fali upałów. Dokument podaje ponadto, że tempo wzrostu średniego poziomu mórz na świecie znacznie przyspieszyło – w dekadzie 2002-2022 było dwukrotnie większe niż w dekadzie poprzedzającej.

Jednocześnie ponadprzeciętne straty masy odnotowały lodowce, co odnotowała także Europejska Agencja Kosmiczna (ESA). Według raportu ESA strata lodu z Grenlandii i Antarktydy obecnie odpowiada za jedną czwartą wzrostu poziomu mórz.

– Podczas gdy emisje gazów cieplarnianych nadal rosną, a klimat nadal się zmienia, populacje na całym świecie nadal są poważnie dotknięte ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi i klimatycznymi – powiedział w oświadczeniu sekretarz generalny WMO Petteri Taalas. – Na przykład w 2022 roku ciągła susza w Afryce Wschodniej, rekordowe opady deszczu w Pakistanie i rekordowe fale upałów w Chinach i Europie dotknęły dziesiątki milionów ludzi, spowodowały brak bezpieczeństwa żywnościowego, przyspieszyły masową migrację i wywołały szkody na miliardy dolarów.

WMO w swoim raporcie zwróciła także uwagę na wpływ zmian klimatycznych na zjawiska sezonowe, podając przykład daty kwitnienia wiśni w Japonii, która w 2021 roku przypadła na 26 marca, najwcześniej od ponad 1200 lat.


Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.