• <
BOTA_2023

Znów rekord. Największy kontenerowiec wchodzi do służby we wtorek

Strona główna Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki Znów rekord. Największy kontenerowiec wchodzi do służby we wtorek

Partnerzy portalu

Fot. bailey bl / MarineTraffic.com

Mediterranean Shipping Company (MSC) odebrała właśnie drugi ultrawielki kontenerowiec. Jego ładowność nie dość, że przekracza magiczną do niedawna barierę 24 tys. TEU, to jeszcze tak, jak jeszcze żaden inny kontenerowiec. W ten sposób jednostka o ładowności 24 346 TEU pobiła światowy rekord.

Statek został nazwany MSC Irina i został przekazany właścicielowi przez stocznię w Zhoushan 9 marca, tego samego dnia, kiedy w Szanghaju odebrany przez tego samego przewoźnika został inny duży kontenerowiec: MSC Tessa.

Ładowność MSC Tessa również przekracza 24 tys. TEU i wynosi dokładnie 24 116, co i tak plasuje go pośród największych pod tym względem kontenerowców. Do niedawna palma pierwszeństwa w tej kategorii należała do jednostki Ever Alot, której ładowność wynosi 24 004 TEU. Od czerwca zeszłego roku, kiedy Ever Alot wszedł do eksploatacji, sporo się jednak zmieniło. Na morza i oceany wypłynął m.in. OOCL Spain o pojemności 24 188 i kilka innych kontenerowców w barwach największych linii, które przekraczały barierę 24 tys. TEU. Obecnie rekord należy do MSC Irina, który mieści 24 346 TEU. Co ciekawe, wszystkie te jednostki mają niemal identyczne rozmiary. Długość każdej z nich sięga blisko 400 metrów (bez kilku centymetrów), szerokość nieco ponad 61 metrów. Różnice w ładowności biorą się z niewielkich zmian konstrukcyjnych, przesuwania grodzi i ścianek oraz modyfikacjom w schemacie załadunku.

MSC Irina powstał w dokach stoczni Yangzijiang Shipbuilding. MSC zamówiło jeszcze pięć siostrzanych jednostek. Stocznia chwali się, że statki posiadają unikalne cechy konstrukcyjne, które poprawiają ich osiągi i redukują emisję dwutlenku węgla o 3-4%.

MSC Irina ma oficjalnie rozpocząć służbę w najbliższy wtorek, 21 marca. Według rozkładu opublikowanego przez przewoźnika, jednostka wypłynie z Qingdao 23 marca, popłynie do Korei Południowej, potem odwiedzi kilka chińskich portów, następnie Singapur, po czym uda się w stronę Kanału Sueskiego. W Europie kontenerowiec zawita do Włoch i Hiszpanii, po czym pożegluje do Arabii Saudyjskiej i Zjednoczonych Emiratów Arabskich, a następnie ponownie do Azji.


Dziękujemy za wysłane grafiki.