• <
BOTA_2023

Wielka Brytania pomoże Kazachstanowi znaleźć alternatywne drogi eksportu omijające Rosję

Strona główna Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas Wielka Brytania pomoże Kazachstanowi znaleźć alternatywne drogi eksportu omijające Rosję

Partnerzy portalu

pompa

Podczas wizyty w Kazachstanie brytyjski minister spraw zagranicznych James Cleverly zapowiedział w sobotę, że Londyn wspomoże rozwinąć drogi eksportu kazachskich surowców omijające Rosję. Od czasu rozpoczęcia wojny na Ukrainie Kazachstan odmówił wsparcia inwazji Rosji oraz uznania aneksji ukraińskich terytoriów.

"Wielka Brytania bardzo docenia konsekwentne i pryncypialne stanowisko Kazachstanu w zakresie wspierania integralności terytorialnej Ukrainy i pragnienia doprowadzenia do rozwiązania konfliktu zgodnie z kartą ONZ" - powiedział Cleverly, którego cytuje agencja Reutera.

Cleverly, który spotkał się z prezydentem Kazachstanu Kasymem-Żomartem Tokajewem i innymi urzędnikami, powiedział, że dyskutował zakłócenia w eksporcie kazachskiej ropy naftowej - z której większość przechodzi przez Rosję - i omówił sposoby wspierania rozwoju alternatywnych dróg eksportu.

Jednym z nich jest korytarz, który przebiega przez Morze Kaspijskie, Azerbejdżan, Gruzję i Turcję i wymaga znacznych inwestycji w celu zwiększenia jego przepustowości. Kazachstan już zaczął kierować tym korytarzem niektóre transporty ropy.

Ponadto podpisano memorandum dotyczące minerałów o znaczeniu strategicznym, takich jak metale ziem rzadkie i uran. Kazachstan odpowiada za prawie połowę światowego wydobycia uranu.

mma/ tebe/

Fot. Depositphotosseaway7

Dziękujemy za wysłane grafiki.