• <
escort_980x120_gif_2020

Amazon zaśmieca morza i oceany. W 2020 roku do wód trafiło 29 proc. więcej odpadów

21.12.2021 09:11 Źródło: własne
Strona główna Ekologia Morska, Rybołówstwo Amazon zaśmieca morza i oceany. W 2020 roku do wód trafiło 29 proc. więcej odpadów

Partnerzy portalu

Amazon zaśmieca morza i oceany. W 2020 roku do wód trafiło 29 proc. więcej odpadów  - GospodarkaMorska.pl

Oceana, międzynarodowa organizacja pozarządowa działająca na rzecz ochrony światowych zasobów morskich i oceanicznych opublikowała raport, z którego wynika, że w ubiegłym roku Amazon wyprodukował ok. 599 mln funtów odpadów plastikowych (ok. 271,7 mln ton). 

Według organizacji to efekt miliardów paczek dostarczonych przez firmę podczas pandemii COVID-19. W porównaniu z 2019 rokiem, jest to wzrost o 29 proc. Według danych opublikowanych w Science w 2020 roku, nawet 23,5 mln funtów (ok. 13,3 mln ton) plastikowych odpadów wyprodukowanych przez koncern Jeffa Bezosa trafia do światowych dróg wodnych i mórz. To tak, jakby co 67 minut do oceanów trafił 1 ładunek plastiku z samochodu dostawczego.

Plastik jest głównym źródłem zanieczyszczeń, które dewastuje światowe oceany. Według badań, 55 proc. ptaków morskich, 70 proc. ssaków morskich i 100 proc. żółwi morskich połknęło plastik lub zaplątało się w niego. Folia plastikowa jest jedną z najbardziej śmiercionośnych form plastiku dla życia morskiego. Naukowcy szacują, że tylko 9 proc. całego wyprodukowanego plastiku zostało poddane recyklingowi.

Amazon nie podaje danych o „śladzie plastikowym”

Oceana zwróciła się do firmy Amazon, który w zeszłym roku zakwestionował szacunki organizacji, o dostarczenie danych na temat jej ,,śladu plastikowego”, ale koncern jak dotąd odmawiał przekazanie danych. Szacuje się, że ilość plastikowych odpadów opakowaniowych wygenerowanych przez firmę Amazon, w formie poduszek powietrznych (materiał wypełniający do przesyłek – przyp. red.), okrążyłaby planetę ponad 600 razy.

Amazon twierdzi, że recykling może pomóc w rozwiązaniu problemu zanieczyszczenia opakowaniami plastikowymi, ale raport Oceany wykazał, że jest inaczej. Plastikowe opakowania stosowane przez Amazon należą do kategorii "folii plastikowej" , czyli materiału, który jest niezwykle trudny do recyklingu i nie jest akceptowany przez większość programów recyklingu w USA, Wielkiej Brytanii i innych dużych rynkach, na których działa koncern Jeffa Bezosa. Najczęściej jest on składowany na wysypiskach, spalany lub zanieczyszcza środowisko, w tym oceany.

Fot. Depositphotos

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.