• <

Australia zainwestuje miliard dolarów celem zwiększenia bezpieczeństwa morskiego

20.09.2023 14:44 Źródło: Ministerstwo Obrony Australii
Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Australia zainwestuje miliard dolarów celem zwiększenia bezpieczeństwa morskiego

Partnerzy portalu

Royal Australian Air Force

Ekspansja Chin na Oceanie Spokojnym i Indyjskim jest powodem międzynarodowych napięć w regionie, w związku z czym wiele państw dąży do wzmocnienia swojego potencjału obronnego, w tym morskiego. Dotyczy to również Australii, której rząd zdecydował o zainwestowaniu dodatkowych środków w systemy obronne, pozwalające na zwiększenie zdolności w zakresie nadzoru morskiego kluczowych tras żeglugowych oraz wód terytorialnych.

Oprócz wzmacniania sił nawodnych w związku z zakupem m.in. jednostek patrolowych i okrętów podwodnych, władze w Canberze planują wzmocnić siły powietrzne w postaci systemu zdalnie sterowanych statków powietrznych MQ-4C Triton od Northrop Grumman, opracowanego we współpracy z siłami zbrojnymi Australii i US Navy. Pierwszy z dronów trafił do wyposażenia zamawiającego w listopadzie 2022 roku. Charakteryzuje się dużymi rozmiarami (50 metrów rozpiętości skrzydeł) i osiągami, gdyż potrafi wznieść się na wysokość 20 km i pozostawać w powietrzu nawet 30 godz. Zapewni tym obserwację dalekiego zasięgu w całym regionie morskim państwa, znacząco wspierając siły morskie. Kolejne jednostki z tej serii mają być dostarczane od 2024 roku, wchodząc do regularnej służby.

Wśród innych inwestycji jest także modernizacji posiadanych przez australijską armię 14 morskich samolotów patrolowych szybkiego reagowania (Maritime Patrol and Response Aircraft) Boeing P-8A. Zostały zamówione dekadę temu, a do użytku wchodziły w latach 2017-2021. Wykonują ważne zadanie, związane z jurysdykcją ogromnych obszarów morskich (nawet milion km2 !), w tym o znaczeniu krytycznym dla gospodarki w związku ze złożami ropy i gazu, pozyskiwanymi na potrzeby energetyczne Australii oraz celem eksportu do państw azjatyckich. Mają otrzymać dodatkowe ulepszenia w zakresie zwalczania okrętów podwodnych (Anti-Submarine Warfare, ASW), zwalczania celów nawodnych (Anti-Surface Warfare, ASuW), a także gromadzenia danych wywiadowczych. Modernizacja jest zaplanowana na lata 2026-2030.


Fot. Royal Australian Air Force

Rozwój zdolności wywiadowczych, związanych z działalnością z powietrza jest istotna dla działań Australii, będącej państwem otoczonym przez oceany. Dlatego, aby stać się ważnym graczem w regionie, dąży do wzmocnienia swojego potencjału obronnego. Wśród największych inwestycji, ogłoszonych w ostatnim czasie, jest współpraca z Wielką Brytanią i USA w ramach AUKUS, czyli programu budowy atomowych okrętów podwodnych, które stworzą skuteczny system odstraszania i reagowania na zagrożenia, szczególnie ze strony Chin. Rząd podkreśla przy tym, że inwestycje w siły morskie, jak i powietrzne zapewni nie tylko bezpieczeństwo, ale też wiele miejsc pracy dla Australijczyków.

Dziękujemy za wysłane grafiki.