• <

Zużyte maseczki ochronne zagrożeniem dla środowiska i zdrowia publicznego?

Strona główna Rybołówstwo, ekologia Zużyte maseczki ochronne zagrożeniem dla środowiska i zdrowia publicznego?

Wyrzucone, zużyte maseczki ochronne w ogromnych ilościach zalegają na brzegach chińskich plaż. Problem stał się na tyle groźny i powszechny, że zwrócił uwagę wielu naukowców oraz grup ekologicznych. W najgorszej sytuacji znajduje się jednak Hongkong.. Ekolody ostrzegają, że odpady stanowią ogromne zagrożenie dla ekosystemu morskiego, siedlisk dzikiej przyrody i dla zdrowia publicznego...

Zużyte maseczki ochronne zagrożeniem dla środowiska i zdrowia publicznego? - GospodarkaMorska.pl

Michał Bartnikowski

19.03.2020 Źródło: własne

Wyrzucone, zużyte maseczki ochronne w ogromnych ilościach zalegają na brzegach chińskich plaż. Problem stał się na tyle groźny i powszechny, że zwrócił uwagę wielu naukowców oraz grup ekologicznych. W najgorszej sytuacji znajduje się jednak Hongkong... Ekolodzy ostrzegają, że odpady stanowią ogromne zagrożenie dla ekosystemu morskiego, siedlisk dzikiej przyrody i dla zdrowia publicznego...

Większość z 7,4 milionowej populacji Hongkongu od tygodni, każdego dnia nakłada jednorazowe maseczki ochronne  w nadziei, że uchronią ich przed koronawirusem. Niestety, po użyciu nie są one utylizowane tylko bezmyślnie wyrzucane m.in do mórz. Istnieje ogromne ryzyko, że zwierzęta pomylą je z jedzeniem oraz staną się źródłem rozprzestrzeniania SAR-CoV-2 i innych wirusów czy bakterii.

Ekolodzy informują, że maseczki już "wypływają" z Honkongu i Chin kontynentalnych i będą pojawiać się na plażach innych państw. Pamiętajmy, że jest to taki sam odpad jak plastikowe butelki. Maseczki wykonane są m.in z polipropylenu, który jest wykorzystywany również do produkcji plastiku.

"Wystarczyło sześć do ośmiu tygodni, aby zobaczyć je w środowisku naturalnym w ogromnych ilościach... teraz widzimy, że mogą mieć ogromny wpływ na środowisko i na nasze zdrowie” - powiedział Gary Stokes, założyciel grupy ekologicznej Oceans Asia.

Ekolog podał przykład izolowanych i niezamieszkanych wysp Soko niedaleko Hongkongu, na południe od międzynarodowego lotniska. Na 100-metrowym odcinku znalazł 70 wyrzuconych na brzeg maseczek - problem dotyczy wielu innych plaż.

Gęsto zaludniony Hongkong od lat walczy z odpadami z tworzyw sztucznych. Kultura jedzenia poza domem - fast foodów i dań na wynos zwiększyła rosnącą falę plastikowych odpadów. Niestety niewiele śmieci poddaje się recyklingowi - około 70 procent z 6 milionów ton odpadów w mieście trafia na wysypiska śmieci w ciągu roku.
 
„Nikt nie chce chodzić do lasu czy na plażę i na każdym kroku widzieć zużyte maseczki. Jest to niehigieniczne i niebezpieczne” - słusznie zauważył Laurence McCook, szef Oceans Conservation w World Wildlife Fund w Hongkongu.

Grupy ekologiczne organizują porządki na plaży w celu usunięcia śmieci. Nie ukrywajmy, że w obecnej sytuacji z narażeniem własnego zdrowia.

Ludziom wydaje się, że chronią siebie i są bezpieczni. Pamiętajmy, że należy chronić też innych i nie wyrzucać zużytych maseczek gdzie popadnie. Kolejna kwestia to ich właściwa utylizacja oraz edukacja społeczeństwa. Lokalne władze czy państwa, oraz instytucje pozarządowe powinny poważnie spojrzeć na ten problem. Jego konsekwencje mogą być dalekoidące.

Źródło:
własne

Surowce

 Ropa brent 55,26 $ baryłka  -0,99% 20:56
 Cyna 23031,00 $ tona 4,69% 25 sty
 Cynk 2690,00 $ tona 1,47% 25 sty
 Aluminium 2011,00 $ tona 1,82% 25 sty
 Pallad 2309,50 $ uncja  -0,92% 20:56
 Platyna 1070,70 $ uncja  -3,33% 20:56
 Srebro 25,20 $ uncja  -1,29% 20:56
 Złoto 1839,45 $ uncja  -0,58% 20:56

Dziękujemy za wysłane grafiki.