• <

Zużyte maseczki ochronne zagrożeniem dla środowiska i zdrowia publicznego?

Michał Bartnikowski

19.03.2020 11:46 Źródło: własne
Strona główna Ekologia Morska, Ochrona Bałtyku, Rybołówstwo Morskie Zużyte maseczki ochronne zagrożeniem dla środowiska i zdrowia publicznego?

Partnerzy portalu

Zużyte maseczki ochronne zagrożeniem dla środowiska i zdrowia publicznego? - GospodarkaMorska.pl

Wyrzucone, zużyte maseczki ochronne w ogromnych ilościach zalegają na brzegach chińskich plaż. Problem stał się na tyle groźny i powszechny, że zwrócił uwagę wielu naukowców oraz grup ekologicznych. W najgorszej sytuacji znajduje się jednak Hongkong... Ekolodzy ostrzegają, że odpady stanowią ogromne zagrożenie dla ekosystemu morskiego, siedlisk dzikiej przyrody i dla zdrowia publicznego...

Większość z 7,4 milionowej populacji Hongkongu od tygodni, każdego dnia nakłada jednorazowe maseczki ochronne  w nadziei, że uchronią ich przed koronawirusem. Niestety, po użyciu nie są one utylizowane tylko bezmyślnie wyrzucane m.in do mórz. Istnieje ogromne ryzyko, że zwierzęta pomylą je z jedzeniem oraz staną się źródłem rozprzestrzeniania SAR-CoV-2 i innych wirusów czy bakterii.

Ekolodzy informują, że maseczki już "wypływają" z Honkongu i Chin kontynentalnych i będą pojawiać się na plażach innych państw. Pamiętajmy, że jest to taki sam odpad jak plastikowe butelki. Maseczki wykonane są m.in z polipropylenu, który jest wykorzystywany również do produkcji plastiku.

"Wystarczyło sześć do ośmiu tygodni, aby zobaczyć je w środowisku naturalnym w ogromnych ilościach... teraz widzimy, że mogą mieć ogromny wpływ na środowisko i na nasze zdrowie” - powiedział Gary Stokes, założyciel grupy ekologicznej Oceans Asia.

Ekolog podał przykład izolowanych i niezamieszkanych wysp Soko niedaleko Hongkongu, na południe od międzynarodowego lotniska. Na 100-metrowym odcinku znalazł 70 wyrzuconych na brzeg maseczek - problem dotyczy wielu innych plaż.

Gęsto zaludniony Hongkong od lat walczy z odpadami z tworzyw sztucznych. Kultura jedzenia poza domem - fast foodów i dań na wynos zwiększyła rosnącą falę plastikowych odpadów. Niestety niewiele śmieci poddaje się recyklingowi - około 70 procent z 6 milionów ton odpadów w mieście trafia na wysypiska śmieci w ciągu roku.
 
„Nikt nie chce chodzić do lasu czy na plażę i na każdym kroku widzieć zużyte maseczki. Jest to niehigieniczne i niebezpieczne” - słusznie zauważył Laurence McCook, szef Oceans Conservation w World Wildlife Fund w Hongkongu.

Grupy ekologiczne organizują porządki na plaży w celu usunięcia śmieci. Nie ukrywajmy, że w obecnej sytuacji z narażeniem własnego zdrowia.

Ludziom wydaje się, że chronią siebie i są bezpieczni. Pamiętajmy, że należy chronić też innych i nie wyrzucać zużytych maseczek gdzie popadnie. Kolejna kwestia to ich właściwa utylizacja oraz edukacja społeczeństwa. Lokalne władze czy państwa, oraz instytucje pozarządowe powinny poważnie spojrzeć na ten problem. Jego konsekwencje mogą być dalekoidące.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.