• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

[WIDEO] Ustrzelony przez Huti masowiec częściowo pod wodą

jm

28.02.2024 12:30
Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo [WIDEO] Ustrzelony przez Huti masowiec częściowo pod wodą

Partnerzy portalu

Źródło fot. X / @revolutionaryem

Przewożący nawóz masowiec Rubymar, który został w zeszłym tygodniu trafiony rakietą Huti, wciąż nie zatonął całkowicie, ale jego rufa jest już pod wodą.

W sieci pojawiło się wideo pokazujące masowiec Rubymar, który został trafiony przez Huti rakietą w zeszłym tygodniu, w wyniku czego został opuszczony przez załogę. Jednostka wciąż nie zatonęła całkowicie, ale jej rufa znajduje się już wyraźnie pod powierzchnią wody. Doniesienia sugerują, że za kilka dni masowiec może stracić pływalność i opaść na dno.

Amerykanie już w zeszłym tygodniu ostrzegali, że z Rubymara wycieka olej napędowy. Dodatkowym zagrożeniem jest fakt, że jednostka transportowała w momencie trafienia niebezpieczny dla środowiska nawóz. Rubymar niej jest zakotwiczony i dryfuje – według Sky News od momentu uderzenia statek pokonał 37 mil morskich.

Wcześniej informowano o pomyśle przeholowania statku do Dżibuti, które jest najbliżej. Niemniej jednak nie podjęto takich starań. Obecnie pojawiły się informacje o planowanej przez Blue Fleet Group akcji ratowniczej, która ma na celu zatamowanie paliwa i przeholowanie Rubymara. Podobno inicjatywa znalazła poparcie marynarki wojennej Stanów Zjednoczonych, ale wciąż nie ustalono, gdzie masowiec miałby być przeholowany. W grę wciąż wchodzi Belize, mówi się także o Arabii Saudyjskiej.

Co ciekawe, o akcji ratowniczej mówi także rząd Jemenu. Weto postawili jednak Huti, którzy chcą wynegocjować możliwość przeholowania statku w zamian za dopuszczenie ciężarówek z pomocą do Gazy.

Wszystko to sprawia, że perspektywa zapobieżenia katastrofie ekologicznej się oddala. W ładowniach Rubymara wciąż znajduje się około 40 tys. ton nawozów. Ekolodzy podkreślają też, że już w chwili obecnej za statkiem ciągnie się 28-kilometrowa plama ropy. Jeśli z jednostki wydostawać się zacznie także nawóz, katastrofa może osiągnąć bardzo duży rozmiar. Amerykańscy urzędnicy mówią nieoficjalnie, że do zawieszenia broni w Gazie mogłoby dojść z początkiem Ramadanu 10 marca, wtedy też spełniony zostałby warunek Huti o wpuszczeniu pomocy humanitarnej, a tym samym rozpocząć mogłaby się akcja ratunkowa. Wydaje się jednak wątpliwe, żeby Rubymar do tego czasu utrzymał się na wodzie.Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.