• <

Wynik wyszukiwania - "krytyka" - Wiadomości

Kontrowersje na wycieczkowcu. Hiszpania deportuje turystów z Boliwii

Wyjątkowo nieudanie przebiegł rejs na MSC Armonia dla 65 Boliwijczyków. Z powodu na wykryte problemy z dokumentacją nie uzyskali zgodny na turystyczny pobyt w Hiszpanii i zostaną deportowani do swojego kraju. To efekt burzliwej kontroli na statku, która miała miejsce 2 kwietnia.
15.04.2024

Dowództwo operacji EUNAVFOR Atalanta potwierdza uwolnienie masowca prowanego przez piratów

Masowiec Abdullah, który 14 kwietnia został wypuszczony przez somalijskich piratów po zapłacie 5 mln dolarów okupu znalazł się na bezpiecznych wodach. Dowództwo operacji Unii Europejskiej EUNAVFOR Atalanta potwierdziło, że zarówno statek, jak i 23 członków jego załogi jest bezpiecznych.
15.04.2024

Za duży na Bałtyk? Czy "Miecznik" jest rzeczywiście Polsce potrzebny? (opinia)

Od czasu położenia stępki pod przyszły ORP Wicher minęły niemal trzy tygodnie. Stale trwa budowa nowoczesnej, wielozadaniowej fregaty dla polskiej Marynarki Wojennej. Choć teraz kolejne etapy budowy cieszą oko i wywołują entuzjazm wśród miłośników tematyki okrętowej i ogólnie militarnej, nie zawsze tak było. Przypomnijmy, jakie zarzuty się pojawiały oraz jak je kontrargumentowano.
19.02.2024

Hiszpania. Udaremniono przeprawę 11 tys. migrantów na Wyspy Kanaryjskie

Władze Hiszpanii, działając we współpracy ze służbami bezpieczeństwa Senegalu i Mauretanii, udaremniły w tym roku przeprawę na Wyspy Kanaryjskie 11 tys. nielegalnych imigrantów z Afryki, poinformował minister spraw zagranicznych Hiszpanii Fernando Grande-Marlaska.
16.10.2023

Gróbarczyk: Musimy sprawdzić, czy rozbudowa portu w Świnoujściu jest zgodna z normami środowiskowymi

Musimy sprawdzić, czy rozbudowa portu w Świnoujściu jest zgodna z normami środowiskowymi, mówił we wtorek wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk w Polskim Radiu 24. W jego ocenie nasze porty "świetnie" się rozwijają, a Świnoujście będzie konkurencją dla Hamburga.
01.08.2023

Szwedzka droga do NATO. Po ponad roku oczekiwania kluczowa zgoda Turcji na rozszerzenie sojuszu

Szwecja złożyła wniosek o członkostwo w NATO wraz z Finlandią, w maju 2022 r. Jej kandydatura była przez ponad rok blokowana kolejnymi żądaniami Turcji i pasywnością Węgier. W poniedziałek wieczorem prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan zapewnił, że jego kraj ratyfikuje akcesję Szwecji, co uznawane jest za ostatni krok na drodze ku przystąpieniu Sztokholmu do Sojuszu.
11.07.2023

OceanGate zawiesza wszystkie wyprawy po śmiertelnym wypadku łodzi podwodnej Titan

Zajmująca się turystyką podwodną amerykańska firma OceanGate zawiesiła wszystkie operacje eksploracyjne i komercyjne, jak podała na swojej stronie internetowej. Jest to efekt tragicznej, czerwcowej wyprawy łodzi Titan, która w wyniku awarii implodowała podczas turystycznego rejsu w pobliżu wraku transatlantyku Titanic, zabijając wszystkich pasażerów. Głośna sprawa zelektryzowała opinię publiczną i podniosła debatę odnośnie bezpieczeństwa morskiego, a także kontroli realizacji komercyjnych rejsów w głębiny morskie.
07.07.2023

USA. Modi w Kongresie: Ciemne chmury konfrontacji rzucają cień na Indo-Pacyfik

Ciemne chmury przymusu i konfrontacji rzucają cień na Indo-Pacyfik, powodując obawy o stabilność regionu - powiedział w czwartek premier Indii Narendra Modi podczas wystąpienia przed połączonymi izbami Kongresu USA. Indyjski przywódca mówił też o skutkach wojny na Ukrainie, twierdząc, że "to nie jest epoka wojny".
23.06.2023

Akcja informacyjna Marynarki Wojennej o potrzebie posiadania sił morskich

Służby Prasowe jednostek polskiej Marynarki Wojennej zaprezentowały spot, będący finałem prowadzonej od tygodnia akcji "Czy jesteś na to gotowy", mającej uświadamiać, jakie zagrożenia wiążą się z brakiem sił morskich.
08.06.2023

Władze RPA twierdzą, że nie przekazywały Rosji uzbrojenia oraz zapewniają o nieprawdziwości oskarżeń ambasadora USA

Oskarżenia ambasadora USA Reubena Brigety'ego, jakoby w grudniu ubiegłego roku Republika Południowej Afryki dostarczyła Rosji uzbrojenie drogą morską, są nieprawdziwe, oświadczyli w piątek przedstawiciele władz RPA, cytowani przez agencję Reutera.
12.05.2023

Przywódca Iranu wzywa do współpracy państwa objęte amerykańskimi sankcjami

Najwyższy przywódca duchowy Iranu ajatollah Ali Chamenei wzywa do współpracy państwa objęte amerykańskimi sankcjami. Eksperci twierdzą, że sankcje osiągną założone cele polityczne, nawet jeśli objęte nimi kraje zdecydują się na współpracę, ale przyznają, że krytyka skuteczności sankcji będzie narastać.
17.03.2023

W lutym eksport zbóż drogą morską będzie większy niż w styczniu

Zapowiedź rządu o dopłatach do sprzedaży pszenicy i kukurydzy zachęca część rolników do sprzedaży zgromadzonego ziarna. Dodatkowo do ożywienia handlu zbożem przyczynia się spadek cen nawozów - informuje Izba Zbożowo-Paszowa.
21.02.2023

Poselska interpelacja w sprawie okrętów podwodnych dla polskiej Marynarki Wojennej

Kwestia posiadania przez Polskę okrętów podwodnych oraz zdolności w zakresie broni podwodnej jest od kilku lat coraz bardziej palącym problemem polskiej Marynarki Wojennej. W tej sprawie kilkukrotnie z różnych stron podnoszono głosy i zapytania w sprawie rozwiązania tej kwestii i przyszłości Dywizjonu Okrętów Podwodnych - najstarszej, wciąż aktywnej jednostki morskiego rodzaju sił zbrojnych z ponad 90-letnią historią.
10.02.2023

Nowy Jork zakwateruje uchodźców w terminalu pasażerskim

Burmistrz Nowego Jorku, Eric Adams, oznajmił, że terminal pasażerski Brooklyn Cruise Terminal jest przekształcany w schronisko dla uchodźców z możliwością zakwaterowania 1000 osób.
23.01.2023

Port w Hamburgu porozumiał się z Chinami w sprawie przejęcia części terminalu kontenerowego

W poniedziałek wieczorem zawarto porozumienie w sporze, dotyczącym umowy chińskiej firmy żeglugowej Cosco z portem w Hamburgu. Niemieckie ministerstwa wyraziły zgodę na przejęcie przez Cosco 24,9 proc. terminalu Tollerort. Według pierwotnego planu miało być to 35 proc. – opisuje portal „Sueddeutsche Zeitung” (SZ).
25.10.2022

"Die Zeit": w Świnoujściu ma powstać port kontenerowy, mieszkańcy niemieckiej części Uznamu chcą temu zapobiec

W Świnoujściu ma powstać port kontenerowy o gigantycznej skali. Mieszkańcy miejscowości po niemieckiej stronie wyspy Uznam chcą zapobiec jego budowie. Projekt wystawia na próbę stosunki polsko-niemieckie - pisze tygodnik "Die Zeit".
16.08.2022

Niemcy. Polityk SPD: odcięcie dostaw gazu poprzez Nord Stream 1 uderzyłoby w nas mocniej niż w Putina

Trwałe odcięcie dostaw gazu rurociągiem Nord Stream 1 uderzyłoby w Niemcy o wiele bardziej niż w przywódcę Rosji Władimira Putina – ocenił we wtorek sekretarz generalny współrządzącej w Niemczech socjaldemokratycznej partii SPD Kevin Kuehnert w wypowiedzi dla stacji Deutschlandfunk.
20.07.2022

Nord Stream 2. Rosja zapowiada odpowiedź na amerykańskie sankcje

Rosyjskie MSZ oświadczyło w sobotę, że sankcje nałożone przez Stany Zjednoczone w związku z budową gazociągu Nord Stream 2 i próbą otrucia opozycjonisty Aleksieja Nawalnego to „wrogie działania”. Moskwa zapowiedziała też „ostrą odpowiedź”.
21.08.2021

Biały Dom powołał krytyka Nord Stream 2 do nadzorowania umowy z Niemcami

Prezydent Biden powołał byłego doradcę i ostrego krytyka Nord Stream 2 Amosa Hochsteina na wysłannika Departamentu Stanu USA, odpowiedzialnego za wykonanie umowy z Niemcami w sprawie tego gazociągu - podał w poniedziałek portal Axios.
09.08.2021

Ukraina a Nord Stream 2. Doradca szefa dyplomacji USA prostuje doniesienia Politico

Doradca szefa dyplomacji USA Derek Chollet podczas wizyty w Kijowie sprostował doniesienia portalu Politico, według którego USA nakłaniają Ukrainę, by nie krytykowała porozumienia z Niemcami ws. Nord Stream 2. Ukraina ma swój głos - wskazał, cytowany w środę przez Radio Swoboda.
21.07.2021

USA i Niemcy zawarły wstępne porozumienie ws. Nord Stream 2

USA i Niemcy zawarły wstępne porozumienie w sprawie sporu o gazociąg Nord Stream 2 - podała we wtorek agencja AP. Informację potwierdziło źródło w Kongresie.
20.07.2021

Biały Dom: będą kolejne sankcje na Rosję za Nawalnego i Nord Stream 2

Doradca prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan zapowiedział w niedzielę w CNN, że administracja Joe Bidena nałoży kolejne sankcje na rosyjskich obywateli i podmioty w związku z otruciem Aleksieja Nawalnego, a także budową gazociągu Nord Stream 2.
21.06.2021

Peter Beyer apeluje o moratorium na budowę Nord Stream 2

Koordynator rządu Niemiec ds. współpracy transatlantyckiej Peter Beyer zaapelował o moratorium na budowę gazociągu Nord Stream 2. Jak powiedział tygodnikowi "WitrschaftsWoche" projekt jest poważną przeszkodą w ożywieniu stosunków atlantyckich.
01.04.2021

Konosament [„bill of lading”] i jego rozwój historyczny w świetle prawa angielskiego

W celu prawidłowego zrozumienia współczesnego charakteru prawnego i funkcji konosamentu („bill of lading”; „B/L”) w angielskim systemie prawnym (w systemie common law) koniecznym jest zapoznanie się z ewolucją historyczną i funkcjonalną tego dokumentu przewozowego.
12.02.2021

USA sprzeciwiają się NS2 i wszelkim próbom podważania bezpieczeństwa energetycznego Europy przez Rosję

USA z pełną stanowczością podtrzymują swoje stanowisko w sprawie gazociągu Nord Stream 2; sprzeciwiamy się wszelkim próbom podważania bezpieczeństwa energetycznego Europy przez Rosję - oświadczył w czwartek chargé d'affaires, a.i. USA w Polsce Bix Aliu.
04.02.2021

USA: będziemy monitorować Nord Stream 2, nie wykluczamy sankcji

Stany Zjednoczone będą monitorować aktywność, która miałaby na celu dokończenie budowy gazociągu Nord Stream 2 i jeśli będzie miała miejsce, to podejmą decyzję w sprawie sankcji - oświadczył w środę rzecznik Departamentu Stanu USA Ned Price.
03.02.2021

MSZ Francji: nie będziemy naciskać na Niemcy ws. Nord Stream 2

Francja nie będzie wywierać presji na Niemcy w sprawie ich decyzji dotyczących gazociągu Nord Stream 2 - powiedział w środę w radiu Europe 1 francuski minister spraw zagranicznych Jean-Yves Le Drian.
03.02.2021

"Der Spiegel": NS2 jest szkodliwy politycznie i antyeuropejski, Merkel winna wycofać dla niego poparcie

Gazociąg Nord Stream 2 jest dla Niemiec szkodliwy politycznie i antyeuropejski, a kanclerz Angela Merkel winna wycofać dla niego poparcie - pisze w sobotę w najnowszym wydaniu niemiecki tygodnik "Der Spiegel".
30.01.2021

Nowy szef CDU: nie będę rewidował swojego poparcia dla Nord Stream 2

Nowy przewodniczący rządzącej w Niemczech partii CDU Armin Laschet powiedział w poniedziałek, że nie zamierza rewidować swojego poparcia dla rurociągu Nord Stream 2, który ma doprowadzić rosyjski gaz ziemny do Europy, mimo sprzeciwu USA i części krajów europejskich.
25.01.2021

UWAGA: karalność za przestępstwa karnoskarbowe bez przedawnienia? - projekt przepisów

W związku z obecną sytuacją w Polsce spowodowaną pandemią wirusa SARS-CoV2 oraz wprowadzonym przez polski rząd stanem zagrożenia epidemiologicznego, ustawodawca planuje, aby Urzędy Skarbowe będą miały więcej czasu na ściganie „przestępców skarbowych” z tytułu niezapłaconych podatków. Proponowane przez rządzących zmiany spowodują, iż upływ terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego nie będzie miał już znaczenia. Projektowane zmiany przedawnienia karalności czynu oraz przedawnienia wykonania kary w sprawach o przestępstwa i prz
21.01.2021

W Brukseli krytyka pod adresem Niemiec i Francji w sprawie umowy z ChRL

Na spotkaniu unijnych ambasadorów w Brukseli część krajów, w tym Włochy, Hiszpania i Polska, skrytykowało szefa Rady Europejskiej, Niemcy i Francję za sposób, w jaki pod koniec 2020 roku ogłoszono podpisanie umowy inwestycyjnej UE-Chiny - powiadomiło PAP źródło w UE.
08.01.2021

Trzy lata Wód Polskich. „Nie zwalniamy tempa” – mówi w wywiadzie Prezes Przemysław Daca

O początkach działania, zrealizowanych inwestycjach oraz wyzwaniach, jakie stoją przed Państwowym Gospodarstwem Wodnym Wody Polskie, rozmawiamy z Prezesem Wód Polskich Przemysławem Dacą.
03.01.2021

PiS za projektem budżetu na 2021 r.; krytyka opozycji

Dyskutowany we wtorek w Sejmie projekt budżetu na 2021 r. według PiS zapewni finansowanie podstawowych programów, np. 500+ przy umiarkowanym wzroście deficytu i długu; według opozycji - nie stanowi recepty na rosnące problemy kraju i gospodarki związane z pandemią.
15.12.2020

UE stoi na krawędzi katastrofy

„Stowarzyszenie Twórców dla Rzeczypospolitej” i jego prezes prof. Zdzisław Krasnodębski zlecili belgijskiemu profesorowi Davidowi Engelsowi napisanie programowej preambuły do przyszłej konstytucji konfederacji europejskiej. W rozmowie z PAP prof. David Engels podkreśla, że łączy ona kulturowy konserwatyzm i proeuropejski patriotyzm.
21.10.2020

O losach Nord Stream 2 zadecydują europejskie i rosyjskie firmy

O losach Nord Streamu 2 zadecydują europejskie i rosyjskie firmy - ocenił w rozmowie z "GPC" ambasador Niemiec w Polsce Arndt Freytag von Loringhoven. Odnosząc się do obecnych relacji polsko-niemieckich określił je jako dobre i mocno ugruntowane.
17.10.2020

Turcja: Grecja nie ma prawa sprzeciwiać się pracom 15 km od tureckiego wybrzeża

Turcja oświadczyła w poniedziałek, że Grecja nie ma prawa sprzeciwiać się tureckim sejsmicznym badaniom poszukiwawczym, prowadzonym 15 km od tureckiego wybrzeża, we wschodniej części Morza Śródziemnego i na tureckim szelfie kontynentalnym.
12.10.2020

Marzenie Polski o końcu Nord Stream 2 może się spełnić

Z powodu próby otrucia Aleksieja Nawalnego Polska jeszcze nigdy nie była tak blisko zatrzymania budowy Nord Stream 2 - napisał wczoraj "Die Welt". Ten projekt nie ma charakteru gospodarczego, ale przede wszystkim polityczno-militarny - ostrzega w dzienniku wiceszef MSZ Paweł Jabłoński.
09.09.2020

ISR: Finlandia myśli o regionie Morza Bałtyckiego pragmatycznie

Finlandia leży nieco na peryferiach naszego zainteresowania regionem Morza Bałtyckiego. Tymczasem w sferze strategicznych interesów łączy nas nadspodziewanie wiele.
31.08.2020

Libańska gospodarka w ruinie – konsekwencje eksplozji w porcie w Bejrucie

4 sierpnia w magazynach portowych w Bejrucie eksplodowało 2,7 tys. ton saletry amonowej. Ze względu na kluczowe znaczenie portu dla libańskiego handlu eksplozja, która zniszczyła infrastrukturę portową i część miasta, pogłębi kryzys gospodarczy w Libanie. Może to wpłynąć na decyzję zagranicznych darczyńców o wypłaceniu części z zadeklarowanych w 2018 r. na konferencji CEDRE środków wsparcia dla Libanu.
10.08.2020

Raport Greenpeace: Niemcy zawiedli w ochronie mórz

Ekolodzy w raporcie wymieniają drastyczne następstwa zaniedbań w ochronie mórz. Krytycy zarzucają im wypaczanie faktów.
10.07.2020

Ekolodzy chłodno przyjęli strategię wodorową KE

Strategia Komisji Europejskiej ws. wykorzystania wodoru, by zmniejszać emisję gazów cieplarnianych, nie zdobyła serc ekologów. Zieloni obawiają się, że proponowane przez Brukselę działania będą służyły przemysłowi paliw kopalnych.
08.07.2020

Ekspert: więcej amerykańskich żołnierzy w Polsce dobre dla bezpieczeństwa USA

Wzmocnienie amerykańskiej obecności w Polsce przysłuży się bezpieczeństwu USA - ocenia w rozmowie z PAP ekspert waszyngtońskiego Heritage Foundation generał Thomas Spoehr. Polska kupuje od USA sprzęt wojskowy, a to "buduje przyjaźń" - podkreśla.
24.06.2020

Polskie MSZ: Nord Stream 2 nigdy nie był przedsięwzięciem unijnym

Gazociąg Nord Stream 2 nigdy nie był przedsięwzięciem ani europejskim, ani unijnym; pozostaje narzędziem realizowania rosyjskiej polityki gospodarczej i – potencjalnie – także militarnej - podkreśla wiceszef MSZ Paweł Jabłoński.
21.12.2019

Hiszpania: Krytyka po zgodzie rządu na przyjęcie statku Open Arms

Hiszpańskie media oraz politycy, głównie opozycji, nie szczędzą rządowi Pedro Sancheza krytyki w związku z wydaniem w niedzielę zgody na przyjęcie statku organizacji Open Arms ze 107 migrantami na pokładzie. Ale wątpliwości co do decyzji ma nawet wicepremier Carmen Calvo.
19.08.2019

Reguły Hamburskie. Dlaczego nie zyskały aprobaty państw „wielkich bander”?

We wcześniejszych artykułach (Reguły Hasko-Visbijskie w nowoczesnym transporcie morskim; Reguły Rotterdamskie. Czy są w stanie zastąpić Reguły Hasko–Visbijskie?) przybliżyliśmy charakterystykę Reguł Hasko-Visbijskich (w skrócie: RHV) - swoistego fundamentu regulacji przewozu ładunku morzem, oraz ostatniego dzieła legislacji morskiej w tym zakresie - Reguł Rotterdamskich. W niniejszym tytule uwaga zostanie poświęcona konwencji o przewozie towarów morzem, która zdobyła jednak najmniejsze uznanie wśród państw floty handlowej
10.07.2019

Koniec aliansów kontenerowych mógłby spowodować gwałtowny wzrost stawek frachtowych

Krytyka aliansów kontenerowych przez spedytorów jest niezasłużona - usłyszeli delegaci obecni na konferencji TOC Container Supply Chain w Rotterdamie.
20.06.2019

Polemika ONZ-rząd Włoch na temat nowego dekretu w sprawie migracji

Biuro Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Praw Człowieka w liście do MSZ Włoch skrytykowało projekt nowego dekretu resortu spraw wewnętrznych zaostrzającego walkę z migracją. W reakcji szef MSW Matteo Salvini wezwał urząd, by zajął się Wenezuelą.
19.05.2019

Brytyjska opozycja krytykuje postawę rządu ws. brexitu

Brytyjska opozycyjna Partia Pracy skrytykowała w piątek trwające negocjacje w sprawie znalezienia rozwiązania dotyczącego wyjścia kraju z UE, podkreślając swój "zawód" z powodu tego, że w ich toku "rząd nie zaoferował realnych zmian ani kompromisu".
06.04.2019

Morawiecki w „Le Figaro” o Unii, Rosji, gospodarce, migracji i polskich reformach

Premier Mateusz Morawiecki w obszernym wywiadzie udzielonym francuskiemu dziennikowi "Le Figaro" mówił, że Europa Środkowa lepiej rozumie rosyjskie zagrożenie, że trzeba na nowo przemyśleć model rozwoju gospodarczego i wyjaśniał polskie stanowisko wobec UE ws. migracji i reformy wymiaru sprawiedliwości.
10.02.2019

Wody Polskie sięgają w końcu po środki na „małą retencję”. Przyznano wielomilionowe dotacje

Przyznane dofinansowanie z RPO w wysokości ponad 13,2 mln zł pozwoli Państwowemu Gospodarstwu Wodnemu Wody Polskie na rozwój zachodniopomorskiej „małej retencji”. To bardzo ważne inwestycje, o których potrzebie realizacji wielokrotnie mówili marszałek Olgierd Geblewicz i wicemarszałek Jarosław Rzepa. Odpowiednio utrzymane urządzenia gospodarki wodnej są niezbędne do zapewnienia bezpieczeństwa mieszkańcom. Zmniejszają dotkliwe skutki powodzi i suszy, ale wpływają też na odpowiednie warunki gruntowe.
14.12.2018

Jakóbik: Niemcy nie są solidarne wobec Europy ws. Nord Stream 2

Niemcy ws. Nord Stream 2 nie zachowują się solidarnie, lojalnie wobec innych krajów UE - ocenił analityk energetyczny Wojciech Jakóbik, pytany o możliwość objęcia sankcjami inwestycji w obliczu konfliktu miedzy Rosją i Ukrainą na Morzu Azowskim.
08.12.2018

Europejskie stocznie chcą rozmów Unii Europejskiej z Koreą Południową na temat dotacji

Europejscy armatorzy i stoczniowcy chcą rozmów między Unią Europejską i Koreą Południową na temat dotacji, którymi ten kraj wspiera swój przemysł żeglugowy i stoczniowy.
07.12.2018

Polskie aktywa radzą sobie dobrze, mimo sytuacji na Ukrainie

Sytuacja na Ukrainie istotnie nie szkodzi polskim aktywom. Z innych ważnych informacji rynkowych – inwestorzy czekają na głosowanie w brytyjskim parlamencie ws. porozumienia dot. Brexitu.
28.11.2018

Czechy: Krytyka Rosji za incydent w Cieśninie Kerczeńskiej

Czeski socjaldemokratyczny minister spraw zagranicznych Tomasz Petrziczek potępił w poniedziałek zatrzymanie przez Rosję koło Cieśniny Kerczeńskiej dwóch ukraińskich kutrów artyleryjskich i holownika po uprzednim uniemożliwieniu im wejścia na Morze Azowskie.
27.11.2018

Arabia Saudyjska grozi USA - ropa odrabia 1/4 spadków z poprzedniego tygodnia

Tarcia na linii Rijad-Waszyngton sprzyjają w poniedziałek ponad 1-proc. wzrostom cen ropy naftowej, po 4-proc. spadkach w poprzednim tygodniu.
15.10.2018

Chiny/Wiceminister handlu: USA przystawiają nam „nóż do gardła”

Chiny są gotowe wznowić rokowania handlowe z USA, ale trudno jest negocjować, gdy Waszyngton przystawia nam „nóż do gardła” - oświadczył we wtorek wiceminister handlu ChRL Wang Shouwen, komentując najnowszą eskalację konfliktu celnego pomiędzy tymi krajami.
25.09.2018

Szczyt UE ma złagodzić napięcia na tle migracji, ale nie będzie przełomu

Szczyt UE, który odbędzie się w tym tygodniu w Salzburgu, ma pomóc załagodzić napięcia między państwami członkowskimi w sprawie migracji. Nie zanosi się jednak na przełom np. w sprawie centrów do wysadzania uratowanych na morzu - wynika z informacji ze źródeł UE.
18.09.2018

Polska nie kupi fregat od Australii?

Andrzej Duda i szef MON - Mariusz Błaszczak są w drodze do Australii. Ich wizyta miała zakończyć się podpisaniem listu intencyjnego na zakup używanych fregat Adelaide. Jednak, jak informuje onet.pl i Polska The Times - kontrakt ten został w ostatniej chwili zablokowany przez premiera. Ma być to jednocześnie potwierdzenie spekulacji, że współpraca między Błaszczakiem a Morawieckim - nie układa się.
17.08.2018

Sasin: Polska nie ma powodu do obaw; USA pewnym sojusznikiem

Nie mamy powodów do obaw. Stany Zjednoczone, jak wskazuje historia, są pewnym sojusznikiem; nie odpuszczały interesów państw sojuszniczych i jestem przekonany, że tak będzie również w tym przypadku – powiedział w poniedziałek szef KSRM Jacek Sasin.
17.07.2018

Czaputowicz: Polska ze spokojem przygląda się spotkaniu Trump-Putin

Polska ze spokojem przygląda się spotkaniu prezydentów USA i Rosji, Donalda Trumpa i Władimira Putina - powiedział w poniedziałek w Brukseli szef MSZ Jacek Czaputowicz. Wiemy, kto jest naszym przyjacielem, a kto przeciwnikiem w tych rozmowach - podkreślił.
16.07.2018

Albrycht: NATO przechodzi okres turbulencji, ale może wyjść z niego wzmocnione

NATO przechodzi przez okres turbulencji, ale po wdrożeniu zmian dotyczących m.in. równiejszego podziału obciążeń finansowych stanie się ono silniejsze – oceniła komentując zakończony w czwartek szczyt Sojuszu Północnoatlantyckiego prezes Instytutu Kościuszki Izabela Albrycht.
12.07.2018

Prasa: Krytyka Niemiec to bezprecedensowy atak Trumpa na sojusznika w NATO

Agresywne wypowiedzi Donalda Trumpa pod adresem Niemiec przed szczytem NATO to nie tylko bezprecedensowy atak przywódcy USA na kraj sojuszniczy, ale też unieważnienie roli szczytu jako pokazu jedności i siły NATO - ocenia w czwartek niemiecka prasa.
12.07.2018

USA: Kongres broni sojuszników w NATO przed atakami Trumpa

Kongres w ciągu 24 godzin od wylądowania prezydenta Donalda Trumpa w Brukseli przyjął dwie rezolucje podkreślające znaczenie NATO dla utrzymania bezpieczeństwa transatlantyckiego. Rezolucje te zdecydowanie różnią się od wypowiedzi Trumpa w Brukseli.
12.07.2018

Szczyt NATO w Brukseli z pretensjami USA o wydatki na obronność

Przywódcy państw NATO zjadą w środę na szczyt do Brukseli, by rozmawiać o pieniądzach, walce z terroryzmem i modernizacji. Europa obawia się, co zrobi prezydent USA Donald Trump, który krytykuje sojuszników, a krótko po szczycie spotyka się Władimirem Putinem.
10.07.2018

Bielan o porozumieniu ws. uchodźców: UE przyznała rację Polsce

Porozumienie przyjęte podczas negocjacji przywódców państw i rządów krajów UE ws. uchodźców, to przyznanie racji Polsce; dobrowolna relokacja to był nasz postulat od początku kryzysu migracyjnego - powiedział w piątek wicemarszałek Senatu Adam Bielan.
29.06.2018

Szczyt UE bez zmian ws. relokacji; Austria nie chce tego pomysłu

Czwartkowo-piątkowy szczyt UE nie przyniesie zmian ws. dzielącej UE od kilku lat sprawy relokacji uchodźców. Z projektu wniosków końcowych wynika, że tematem ma się dalej zajmować prezydencja austriacka, ale Wiedeń nie ma zamiaru forsować tej koncepcji.
27.06.2018

Gowin: Finalizujemy prace nad ustawą o szkolnictwie wyższym

Finalizujemy ponaddwuletnie prace nad nową ustawą o nauce i szkolnictwie wyższym. Dokument ureguluje w nowoczesny i perspektywiczny sposób kwestie dot. funkcjonowania uczelni - powiedział w środę wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin.
10.05.2018

Gowin: Nie ma zagrożeń dla realizacji Konstytucji dla Nauki

Nie ma zagrożeń dla realizacji Konstytucji dla Nauki - powiedział w poniedziałek wicepremier i minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin w Radiu Kraków. Dopracujemy się takich rozwiązań, za którymi rękę podniesie większość klubu PiS - ocenił.
26.02.2018

Wizyta Tillersona to potwierdzenie dobrych relacji polsko-amerykańskich

W ocenie eksperta ds. międzynarodowych z Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego Pawła Musiałka, wizyta Rexa Tillersona dowodzi dużej dynamiki stosunków polsko-amerykańskich, ale nie przyniosła przełomowych decyzji.
27.01.2018

Japonia/ Minister obrony krytykuje obecność chińskiego okrętu podwodnego koło Senkaku

Okręt, wykryty przez japońskie służby, to 110-metrowa jednostka klasy Shang, która jest w stanie pływać głębiej i dłużej niż starsze okręty i jest uzbrojona w torpedy i przeciwokrętowe pociski rakietowe - poinformowało ministerstwo obrony w Tokio.
15.01.2018

Wiceszef MNiSW: Krytyka Ustawy 2.0 przez posłów PiS oparta na nieporozumieniu

Krytyczne głosy części posłów PiS wobec projektu reformy szkolnictwa wyższego są "przesadzone" i "oparte troszkę na nieporozumieniu" - ocenił w czwartek w Bydgoszczy wiceszef MNiSW Aleksander Bobko. Wyraził przy tym nadzieję, że projekt ostatecznie uzyska poparcie zarówno rządu, jak i parlamentu.
23.11.2017

Koalicja Ratujmy Rzeki: ostra krytyka planow kanalizowania polskich rzek

Rządowe plany rozwoju śródlądowych dróg wodnych ostro krytykują organizacje pozarządowe skupione w Koalicji Ratujmy Rzeki. Nie chodzi tylko o ochronę przyrody, ale także o aspekt gospodarczy i społeczny całej sprawy, w tym o ochronę przed powodzią i konkurencję dla kolei.
09.06.2017

PŻM w naszych rękach

Polska Żegluga Morska ma problemy z rynkiem i bankami, a z tego wynika brak pieniędzy w jej państwowym, czyli naszym wspólnym portfelu. I jak dopiero teraz rozgłoszono, przynosi straty od pięciu lat. To musi dziwić, bo przecież flagowy armator był i jest strzeżony jak klejnot rodowy. A ściślej, strzeżone są samo jego istnienie oraz forma tegoż istnienia, natomiast takie właściwości jak na przykład rentowność, martwiły tylko zarząd firmy.
29.03.2017

„FAZ”: W Niemczech narasta krytyka wobec Nord Stream 2

Niemiecki dziennik „Frankfurter Allgemeine Zeitung” (FAZ) napisał w środę, że w Niemczech narasta krytyka wobec planów budowy nowego gazociągu przez Bałtyk przez należącą do rosyjskiego koncernu Gazprom spółkę Nord Stream 2 AG.
02.11.2016

Rosyjska prasa: Polska nie przekonała Niemiec w sprawie Nord Stream 2

W sprawie gazociągu Nord Stream 2 Polsce nie udało się namówić Niemiec do połączenia gazu z polityką - ocenia czwartkowy rosyjski dziennik "Kommiersant", komentując rozmowy premier Beaty Szydło z niemiecką kanclerz Angelą Merkel w środę w Berlinie.
23.06.2016

Szczyt USA-kraje nordyckie: krytyka działań Rosji w regionie Bałtyku

USA oraz Islandia, Norwegia, Dania, Finlandia i Szwecja skrytykowały w piątek agresywną postawę militarną Rosji w regionie Morza Bałtyckiego. Okazją było spotkanie prezydenta Baracka Obamy z przywódcami pięciu krajów nordyckich w Białym Domu.
14.05.2016

Brzeg morski w Ustce, Łebie i Rowach zostanie zmieniony

15 marca słupski Urząd Morski podpisze umowę z konsorcjum, które już w tym sezonie zmieni brzeg morski w Ustce, Łebie i Rowach. Plaże będą inne niż nam znane. Pomysł krytykują jednak naukowcy.
03.03.2014

Krafport nie uruchomi stoczni

Spółka Krafport, która w marcu br. miała zacząć produkować i remontować statki na terenie dawnej Stoczni Szczecińskiej Nowej, to kolejny inwestor-widmo w tym zakładzie. Towarzystwo Finansowe Silesia, które zawarło z nim umowę dzierżawy, uznaje ją za nieważną.
11.01.2012

Przywrócić morzu znaczenie

Przedstawiciele szczecińskich środowisk związanych z żeglugą, stocznią i portem powołali stowarzyszenie, którego najważniejszym celem jest powstrzymanie degradacji gospodarki morskiej.
12.07.2011

Gazociąg zagraża całemu Bałtykowi

Z kpt. ż.w. Waldemarem Jaworowskim, prezesem Stowarzyszenia "Ruch dla Wybrzeża", rozmawia Krzysztof Losz
15.03.2011

Dziękujemy za wysłane grafiki.