• <
attis_konferecnja_2024

Biały Dom powołał krytyka Nord Stream 2 do nadzorowania umowy z Niemcami

AK

09.08.2021 22:48 Źródło: PAP
Strona główna Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas Biały Dom powołał krytyka Nord Stream 2 do nadzorowania umowy z Niemcami

Partnerzy portalu

Biały Dom powołał krytyka Nord Stream 2 do nadzorowania umowy z Niemcami - GospodarkaMorska.pl
© Nord Stream 2 / Axel Schmidt

Prezydent Biden powołał byłego doradcę i ostrego krytyka Nord Stream 2 Amosa Hochsteina na wysłannika Departamentu Stanu USA, odpowiedzialnego za wykonanie umowy z Niemcami w sprawie tego gazociągu - podał w poniedziałek portal Axios.

Wcześniej Hochstein pracował m.in. w radzie nadzorczej ukraińskiego Naftohazu - skąd odszedł w proteście przeciwko korupcji - oraz był wysłannikiem Departamentu Stanu ds. międzynarodowej polityki energetycznej, a także doradcą Bidena ds. energii. W nowej roli będzie głównym odpowiedzialnym w obecnej administracji za politykę energetyczną, zarówno wobec NS2, jak i globalnie.

Dyplomata jest postrzegany jako jeden z "jastrzębi", jeśli chodzi o politykę wobec Rosji i NS2. Twierdził m.in., że projekt stanowi "egzystencjalne zagrożenie" dla Ukrainy. Według Axios, wyznaczenie Hochsteina do tej roli zostało odebrane pozytywnie, jako "dostrzeżenie, że dotychczasowa polityka nie była sukcesem, a ta nominacja wyznacza rzeczywistą zmianę kursu".

O nominacji eksperta do tej roli spekulowano już w kwietniu, jednak było to przed decyzją Bidena o odejściu od sankcji nałożonych na spółkę Nord Stream 2 AG.

Jednym z głównych zadań Hochsteina ma być dopilnowanie realizacji postanowień wspólnego oświadczenia USA i Niemiec z lipca, w którym Berlin zobowiązał się m.in. do stworzenia funduszu inwestycji w zieloną transformację Ukrainy, projekty energetyczne, oraz użycia wszelkich środków by skłonić Rosję do przedłużenia umowy o tranzycie gazu przez Ukrainę.

Niemcy mają też nałożyć własne sankcje w przypadku, gdy Rosja będzie używać NS2 do szantażu wobec Kijowa. Porozumienie było krytykowane przez polityków obu partii w Kongresie, a także m.in. przez szefów dyplomacji Polski i Ukrainy.

Partnerzy portalu

seaway7

Dziękujemy za wysłane grafiki.