Służby Prasowe jednostek polskiej Marynarki Wojennej zaprezentowały spot, będący finałem prowadzonej od tygodnia akcji "Czy jesteś na to gotowy", mającej uświadamiać, jakie zagrożenia wiążą się z brakiem sił morskich.
Pierwotnie w ramach spotu zarówno na profilach morskiego rodzaju sił zbrojnych, jak i wspierających akcję w ramach non-profit publicystów i osób zainteresowanych tematem bezpieczeństwa morskiego, wypuszczano kilkunastosekundowe spoty ukazujące brak wielu produktów użytku codziennego, w tym żywności oraz paliwa. Każdemu z nich towarzyszyło pytanie "Czy jesteś na to gotowy". Choć nie było to wtedy powiedziane wprost, udział m.in. ekspertów zajmujących się sprawami morskimi sugerował, że temat dotyczy znaczenia i roli marynarki wojennej.
Dziś ukazał się pełny, ponad dwuminutowy spot informacyjny, zawierający wszystkie dotychczas publikowane fragmenty. Ponadto z offu narrator podaje w formie komunikatów radiowych informacje o atakach i akcjach sabotażowych na morską infrastrukturę, co doprowadza do paraliżu w kraju w kwestii dostępu do wielu towarów, prądu, a także Internetu. Pod koniec pada sugestia, że temu zagrożeniu może przeciwdziałać morski rodzaj sił zbrojnych.
Zestawiono również informacje świadczące o roli gospodarki morskiej dla kraju, w tym odnośnie dostaw odpowiednio 100% ropy i 80% gazu, 119 mln ton ładunków dostarczanych na statkach oraz 2 mln pasażerów rocznie. Zaznaczono też, że morski sektor gospodarki zapewnia 2,2% PKB Polski.
Finał akcji #StaćCięNaTakieRyzyko ?
— Marynarka Wojenna RP/ Polish Navy (@MarWojRP) June 7, 2023
Wspólnie budujmy świadomość społeczną o roli @MarWojRP w systemie bezpieczeństwa Polski ⚓💪
Nie tylko czasu wojny, ale również potencjalnego kryzysu❗
🎥 kpt. mar. Damian Przybysz 3 FO@DGeneralneRSZ @DowOperSZ @MON_GOV_PL @SztabGenWP pic.twitter.com/LYXgUblr93
Akcja informacyjna ma związek z prowadzonymi największymi w XXI wieku inwestycjami w polską Marynarkę Wojenną. W latach 2017-2023 do służby wcielono cztery okręty (niszczyciele min proj. 258 oraz korweta patrolowa proj. 621M) i 6 jednostek pomocniczych (holowniki proj. B860). Do 2031 roku polska flota ma zostać wzmocniona trzema kolejnymi okrętami typu Kormoran II, ponadto dwoma okrętami rozpoznania radioelektronicznego programu "Delfin" i trzema fregatami wielozadaniowymi programu "Miecznik". Rozpoczęły się także prace związane z nabyciem okrętów podwodnych programu "Orka", a w związku z tym potencjalnie może zostać reaktywowany program "Ratownik" związany z zakupem okrętu przeznaczonego do działań ratowniczych.
Dzięki programom i związanym z tym inwestycjom w infrastrukturę wojskową, a także portową i stoczniową, morski rodzaj sił zbrojnych ma posiadać zdolność do skutecznej obrony polskiego wybrzeża, infrastruktury morskiej i interesów państwa na morzu. Jednakże wydatki stykają się krytyka m.in. pod kątem potrzeby posiadania przez Polskę floty wojennej, jak i deprecjonowania znaczenia Morza Bałtyckiego dla gospodarki państwa. Stąd pojawiła się idea zorganizowanej akcji informacyjnej, która ma rozpocząć ogólnie wzbudzenie zainteresowania tematem oraz obalać związane z nim mity.
Bezpieczeństwo przede wszystkim. Heinen & Hopman wyposaży niderlandzko-belgijskie fregaty
Władze Wysp Kanaryjskich oczekują spotkania na szczeblu unijnym w sprawie kryzysu migracyjnego
Czy były ORP Kondor skończy jako "Yellow Submarine"?
W Gdyni odbędzie się święto dwóch jednostek polskiej Marynarki Wojennej
Wodowanie siódmej fregaty typu Mogami dla japońskich sił morskich
Resort obrony W. Brytanii: to najpoważniejsze ataki na Flotę Czarnomorską od początku wojny