• <
Baltexpo2023_duży

Rozpoczęło się ćwiczenie morskie Baltops-23

05.06.2023 23:35 Źródło: Dowództwo Generalne, STRIKFORNATO

Partnerzy portalu

Służby Prasowe US Navy

Dziś zaczęło się cykliczne, największe ćwiczenie morskie na Bałtyku, pk. Baltops. Blisko 20 państw, w tym 19 należących do NATO będzie do 16 czerwca wykonywać zadania w ramach szeregu scenariuszy, wzmacniając swoje zdolności operacyjne i współpracę w ramach dużego zgrupowania taktycznego. 

Do tak rozbudowanego przedsięwzięcia zaangażowano 50 jednostek morskich, 45 statków powietrznych i blisko 6000 personelu. W tegorocznym ćwiczeniu zaangażowano komponent polskiej Marynarki Wojennej w składzie korweta patrolowa ORP Ślązak, okręt transportowo-minowy ORP Toruń,  wchodząca aktualnie w skład Stałego Zespołu Sił Odpowiedzi NATO Grupa 1 (Standing NATO Maritime Group 1, SNMG-1) fregata rakietowa ORP Gen. Tadeusz Kościuszko, a także śmigłowiec Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej. Wśród innych polskich jednostek zaangażowanych do ćwiczenia znajdą się m.in. jednostki powietrzne z 2. Skrzydła Lotnictwa Taktycznego, a także komponent z 7. Brygady Obrony Wybrzeża.

Służby Prasowe 3. FO

Do udziału w ćwiczeniu zaangażowano siły z Belgii, Kanady, Danii, Estonii, Finlandii, Francji, Niemiec, Włoch, Łotwy, Litwy, Holandii, Norwegii, Polski, Portugalii, Rumunii, Hiszpanii, Turcji, Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych i Szwecji. Dla Finlandii to pierwszy raz, gdy uczestniczy w nim jako członek NATO. Z kolei udział Szwecji jest szczególny, gdyż państwo zgłosiło akces o wstąpienie do sojuszu, co jest wciąż blokowane przez Turcję w wyniku m.in. kilku incydentów i sporów między tymi państwami. Ćwiczenie jest dowodzone i kierowane przez Morskie Siły Uderzeniowe i Wsparcia NATO (Naval Striking and Support Forces NATO, STRIKFORNATO), których dowództwo mieści się w portugalskim mieście Oeiras.

Podczas epizodów ćwiczebnych dwa polskie okręty odegrają rolę sił przeciwnika Sojuszu. Tymczasem ORP Toruń będzie transportował polskie i sojusznicze siły, w tym technikę wojskową podczas akcji wysadzania desantu na brzeg przygotowany i nieprzygotowany, które zostaną przeprowadzone w Polsce, a także Litwie i Łotwie.

Ćwiczenie Baltops zostało zainicjowane w 1972 roku. Początkowo było to przedsięwzięcie, w którym brały udział wyłącznie siły Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego. Od 1993 roku do udziału w manewrach zostały zaproszone nowe państwa z byłego bloku wschodniego, w tym Polska. Obecnie jest to ćwiczenie międzynarodowe, oparte w głównej mierze na wspólnych działaniach morskich, ze szczególnym uwzględnieniem poszukiwania i zwalczania okrętów podwodnych, wojny minowej, obrony powietrznej oraz operacji desantu morskiego. Ma w widoczny sposób pokazywać zaangażowanie NATO w zachowanie regionalnego pokoju i bezpieczeństwa poprzez ćwiczenie zespołu sił międzynarodowych, które są w stanie szybko reagować w czasie kryzysu.

Dziękujemy za wysłane grafiki.