• <
Baltexpo2023_duży

Władze RPA twierdzą, że nie przekazywały Rosji uzbrojenia oraz zapewniają o nieprawdziwości oskarżeń ambasadora USA

Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Władze RPA twierdzą, że nie przekazywały Rosji uzbrojenia oraz zapewniają o nieprawdziwości oskarżeń ambasadora USA

Partnerzy portalu

Oskarżenia ambasadora USA Reubena Brigety'ego, jakoby w grudniu ubiegłego roku Republika Południowej Afryki dostarczyła Rosji uzbrojenie drogą morską, są nieprawdziwe, oświadczyli w piątek przedstawiciele władz RPA, cytowani przez agencję Reutera.

"Nie zatwierdziliśmy przekazania żadnej broni do Rosji", oznajmił w rozmowie na antenie miejscowego radia 702 południowoafrykański minister ds. komunikacji i technologii cyfrowych Mondli Gungubele, który pod koniec 2022 roku stał na czele Narodowego Komitetu Kontroli Uzbrojenia Konwencjonalnego (NCACC) RPA.

Podobne stanowisko zajął rzecznik MSZ Clayson Monyela. Zapowiedział, że kwestia domniemanych dostaw uzbrojenia będzie tematem rozmowy szefowej południowoafrykańskiej dyplomacji Naledi Pandor z sekretarzem stanu USA Antonym Blinkenem. Reuters zauważył, że żaden z urzędników nie udzielił jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, czy transport broni rzeczywiście wypłynął w grudniu z portu w RPA.

W czwartek agencja AP poinformowała za południowoafrykańskimi mediami, że ambasador USA Brigety oskarżył rząd RPA o dostarczanie broni Rosji. Dyplomata miał oświadczyć, że jeden z transportów broni został zrealizowany w grudniu 2022 roku, kiedy statek Lady R zawinął do bazy marynarki wojennej w rejonie Kapsztadu i cumował tam przez trzy dni.

Jak podkreślił Brigety, USA są przekonane, że po załadunku broni i amunicji statek wyruszył w powrotny rejs do Rosji. Ambasador powiadomił, że minister obrony RPA otrzymał w tej sprawie stosowne pismo, jednak odpowiedzią była gwałtowna krytyka relacji Stanów Zjednoczonych z państwami Afryki. Brigety oznajmił, że jego rząd traktuje sprawę bardzo poważnie i liczy, że RPA "zacznie realizować politykę neutralności, którą głosi".

Na pytanie o wiarygodność danych wywiadowczych dyplomata stwierdził, że "dałby sobie za nie uciąć głowę".

Ambasador przypomniał również, że władze USA rozmawiały z przedstawicielami rządu RPA o wspólnych chińsko-rosyjsko-południowoafrykańskich ćwiczeniach marynarki wojennej w lutym 2023 roku. "Wyraziliśmy poważne obawy dotyczące terminu tych manewrów, które zbiegły się w czasie z rocznicą rosyjskiej inwazji na Ukrainę", przyznał Brigety.

RPA jest ważnym partnerem Kremla na arenie międzynarodowej. Wraz z Rosją tworzy od 2011 roku grupę BRICS: RPA, Rosja, Indie, Chiny i Brazylia. (PAP)

szm/ ap/

arch.

Fot. Depositphotos

Dziękujemy za wysłane grafiki.