Podczas ceremonii, która odbyła się w stoczni Hudong Zhonghua w Szanghaju, dwie nowo zbudowane fregaty typu 054 A/P (określane też jako typ Tughril), PNS Tippu Sultan i PNS Shahjahan zostały przekazane do eksploatacji pakistańskiej Marynarce Wojennej (Pak Bahriya). To druga część większego zamówienia obejmującego cztery jednostki, które wzmocnią morski potencjał tego państwa.
W ceremonii wzięli udział cywilni i wojskowi dygnitarze wysokiego
szczebla, w tym ambasador Pakistanu w Chinach oraz urzędnicy stoczni
Hudong Zhonghua. Kontrakt przewidywał dostarczenie czterech fregat wielozadaniowych typu
054-A/P dla pakistańskiej Marynarki Wojennej. Pierwszy i drugi okręt,
PNS Tughril i PNS Taimur zostały wcielone do pakistańskiej floty w 2022
roku. Przekazanie pozostałych okrętów oficjalnie zamyka realizowane przez 5 lat zamówienie.
W trakcie uroczystości Szef Sztabu Marynarki Wojennej admirał Muhammad Amjad Khan Niazi przekazał tradycyjne dokumenty dowodzenia pierwszym dowódcom jednostek. Przemawiając z tej okazji podkreślił, że oddanie do użytku obu okrętów otwiera nowy rozdział w pakistańsko-chińskiej przyjaźni, która "opiera się mocno na filarach zaufania, szacunku i wzajemnego wsparcia". Dodał, że przy aktywnym wsparciu Chińskiej Republiki Ludowej pakistańska Marynarka Wojenna podjęła istotne działania w celu wzmocnienia swoich zdolności morskich i stopniowego zwiększania potencjału jako kolejny, ważny gracz obecny na Oceanie Indyjskim. Ukończenie projektu okrętów typu 054 A/P ma być także znaczącym krokiem w kierunku wzmocnienia zdolności do reagowania na zagrożenia morskie oraz przyczynienia się do pokoju i stabilności w regionie. Co należy podkreślić, typ 054 A/P jest wariantem typu 054, budowanego od 2005 roku dla Marynarki Wojennej Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej (Zhōngguó Rénmín Jiěfàngjūn Hǎijūn). Obecnie w służbie znajduje się 30 z 50 zaplanowanych jednostek, mających być przeciwwagą przede wszystkim dla amerykańskich, południowokoreańskich i japońskich okrętów tego rodzaju. Zdaniem chińskich władz ma to stanowić również dowód na możliwości produkcyjne chińskich stoczni, dostarczających sprawnie okręty zamawiającym z innych państw.
Na koniec swojego wystąpienia admirał podziękował i pochwalił wspólne wysiłki wszystkich stron zaangażowanych w rozwój okrętów, w tym przedsiębiorstwa Bometec, Sastind, PLA, stocznie Hudong Zhoghua i China Shipbuilding Trading Company (CSTC) za terminowe ukończenie etapu trwającego od 2018 roku przedsięwzięcia, pomimo wyzwań związanych z pandemią COVID-19.
Commissioning Ceremony of #PakNavy's two newly built Type 054 A/P Frigates, PNS TIPPU SULTAN & PNS SHAHJAHAN was held at Shanghai, China. CNS Adm Muhammad Amjad Khan Niazi was the Chief Guest.1/2 pic.twitter.com/FaLseAwcNf
— DGPR (Navy) (@dgprPaknavy) May 10, 2023
Współpraca pakistańsko-chińska jest przedmiotem obaw części krajów, w
tym Indii i USA. Szczególnie w przypadku tego pierwszego państwa wynika
to z trwającego od 1947 sporu o terytoria, m.in. Kaszmir, w efekcie
czego doszło do kilku konfliktów zbrojnych między tymi krajami, w
których zginęło wiele tysięcy ludzi. Obawa jest tym większa, że oba
państwa dysponują bronią atomową i eskalacja konfliktu byłaby
katastrofalna dla tego najbardziej ludnego obszaru świata. Indie jako
obecnie państwo z największą liczbą ludności (w tej kwestii niedawno
wyprzedziły Chiny) pretenduje do zwiększenia swojej pozycji w regionie
Azji jako przeciwwaga dla Państwa Środka. Granicząc zarówno z nim, jak i
Pakistanem nie patrzy z zadowoleniem na współpracę Pekinu i Islamabadu.
Głównym atutem tych jednostek ma być posiadania kadłubów stworzonych w nowoczesnej konstrukcji stealth, a dzięki różnorodnemu uzbrojeniu będą zdolne do do jednoczesnego zaangażowania w wiele operacji morskich w celu przeciwdziałania zagrożeniom morskim w ramach zwalczania zagrożeń powietrznych, nawodnych i podwodnych. Wielozadaniowe fregaty o długości 134 metrów i wyporności 4000 ton są zaawansowanymi technologicznie i wysoce sprawnymi platformami o ogromnej sile ognia i w połączeniu z dużym potencjałem obserwacyjnym. Ich załoga liczy 165 marynarzy. Prędkość wynosi 27 węzłów przy maksymalnym zasięgu 3 800 mil morskich. Okręty te mają zapewnić skuteczny środek odstraszania i zapobiegania zagrożeniom na wodach terytorialnych Pakistanu, broniąc też jego interesów, przyczyniając się jednocześnie do ochrony morskich linii komunikacyjnych (SLOCS). W ich wyposażeniu znajdują się radar Typ 382 lub Typ 344, a napęd pracujący w systemie kombinowanym (Combined Diesel and Diesel, CODAD) składa się na cztery silniki diesla SEMT Peilstick 16 PA 6V 280 STC o łącznej mocy 20,7 MW. Uzbrojenie stanowią system artyleryjski H/PJ-26 76 mm, cztery rakiety przeciwokrętowe CM302, 32 wyrzutnie VLS dla pocisków ziemia-powietrze HQ-16, dwa systemy artyleryjskie obrony bezpośredniej (CIWS) Typu 730 30mm oraz dwie potrójne wyrzutnie torpedowe.
Polski okręt rozpoznawczy zaobserwowany w Zatoce Fińskiej
Spektakularna akcja z udziałem MOSG. Przechwycono 17 ton nielegalnego tytoniu
Rumuńska "Orka" z ofertą od Francji. Propozycja również dla Polski?
Amerykański lotniskowiec w Norwegii, Rosja w panice
Ukraińcy twierdzą, że Iwan Churs jest uszkodzony, pokazują wideo
Zespół okrętów NATO wejdzie jutro do Portu Gdynia. Wśród nich będzie polska fregata