• <

USA wzywają Chiny do zaprzestania nękania filipińskich jednostek na Morzu Południowochińskim

Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo USA wzywają Chiny do zaprzestania nękania filipińskich jednostek na Morzu Południowochińskim

Partnerzy portalu

Departament Stanu USA wezwał w sobotę Chiny do zaprzestania nękania filipińskich jednostek na Morzu Południowochińskim. Jednocześnie Waszyngton zapewnił o swym poparciu dla Manili w okresie rosnących napięć geopolitycznych, a szczególnie zaostrzonych stosunków z Pekinem.

– Wzywamy Pekin do zaniechania prowokacyjnego i niebezpiecznego zachowania – przekazał resort dyplomacji USA. W oświadczeniu podkreślono również, że Stany Zjednoczone stoją z naszymi filipińskimi sojusznikami na straży opartego na zasadach międzynarodowego porządku morskiego – pisze agencja Reutera.

Filipińska straż przybrzeżna ogłosiła w piątek, że na spornym Morzu Południowochińskim doszło do konfrontacji pomiędzy jej okrętami a jednostkami chińskimi, które wykonywały niebezpieczne manewry. Ministerstwo spraw zagranicznych ChRL oznajmiło tego samego dnia, że filipińskie jednostki wpłynęły na chińskie wody i wykonały celowe, prowokacyjne ruchy.

Chiny uważają prawie całe Morze Południowochińskie za swoje własne, co stoi w sprzeczności z roszczeniami kilku innych państw regionu, w tym Filipin, które wielokrotnie wzywały ChRL do zaprzestania agresywnych działań na tych wodach. W 2016 roku międzynarodowy trybunał przyznał rację Manili, ale Pekin nie uznał tego orzeczenia.

Władze USA i Filipin zawarły niedawno porozumienie, zgodnie z którym amerykańska armia będzie miała dostęp do czterech dodatkowych baz wojskowych na Filipinach. Trzy z nich leżą na wyspie Luzon niedaleko Tajwanu, a jedna – w prowincji Palawan blisko spornych obszarów Morza Południowochińskiego. Media oceniały, że pozwoli to Waszyngtonowi na domknięcie łuku sojuszników, otaczającego Chiny. 

mma/ ap/
arch.

Fot. Depositphotos

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.