• <

Wynik wyszukiwania - "dyplomacja" - Wiadomości

Rząd zamierza wzmocnić konkurencyjność polskiej gospodarki na świecie

Zwiększenie umiędzynarodowienia polskiej gospodarki oraz wzmocnienie jej konkurencyjności na rynkach światowych - to cel uchwały rządu ws. przyjęcia "Kierunków rozwoju ekspansji zagranicznej", o której poinformowano w środę w wykazie prac legislacyjnych rządu.
14.03.2024

Filipińscy biskupi wzywają rząd do działania w kwestii roszczeń terytorialnych Chin na Morzu Południowochińskim

Katoliccy biskupi Filipin zabrali głos w kwestii roszczeń terytorialnych Chin na Morzu Południowochińskim, zarzucając chińskim "agresorom" pozbawianie "biednych rybaków" źródła utrzymania. Duchowni zasugerowali rządowi w Manili, że "moralnie dopuszczalne" jest odwołanie się do "przyjaźni sojuszników", jeśli dyplomacja zawiedzie.
07.02.2024

MSZ odradza wszelkie podróże morskie w rejonie Półwyspu Arabskiego i Somalii

MSZ odradza wszelkie podróże morskie w rejonie Morza Czerwonego, Zatoki Adeńskiej, Cieśniny Bab al-Mandab i wybrzeża Somalii - przekazał w piątek resort dyplomacji. Ostrzegł, że ataki i przypadki piractwa w tym rejonie stwarzają zagrożenie dla życia, zdrowia i wolności przebywających tam osób i statków.
19.01.2024

ONZ: Chiny i Rosja popierają nielegalne próby z rakietami balistycznymi Korei Północnej

Podczas piątkowej debaty w Radzie Bezpieczeństwa USA wezwały jej członków do potępienia Korei Północnej za jej realizowane wbrew międzynarodowemu prawu kolejne próby z rakietami balistycznymi. Chiny i Rosja nie poparły tego wezwania.
03.06.2023

USA wzywają Chiny do zaprzestania nękania filipińskich jednostek na Morzu Południowochińskim

Departament Stanu USA wezwał w sobotę Chiny do zaprzestania nękania filipińskich jednostek na Morzu Południowochińskim. Jednocześnie Waszyngton zapewnił o swym poparciu dla Manili w okresie rosnących napięć geopolitycznych, a szczególnie zaostrzonych stosunków z Pekinem.
30.04.2023

Polsko-duńskie rozmowy o gospodarce morskiej

Ministerstwo Infrastruktury informuje: współpraca polsko-duńska w zakresie rozwoju portów oraz przystani morskich to główne tematy poruszone podczas spotkania wiceministra infrastruktury Marka Gróbarczyka z ambasadorem Danii Ole Toftem.
08.03.2023

Morawiecki: Arabia Saudyjska staje się dla nas ważnym partnerem, jeśli chodzi o dywersyfikację dostaw ropy naftowej

Polska dywersyfikuje dostawy ropy naftowej z całego świata i dla nas Arabia Saudyjska staje się coraz ważniejszym partnerem - mówił premier Mateusz Morawiecki we wtorek w Rijadzie. Jako obszary kooperacji wskazał też rolnictwo, przemysł zbrojeniowy, turystykę i informatykę.
08.03.2023

Brak międzynarodowej kontroli broni jądrowej na rosyjskich okrętach

Rosja łamie traktat Nowy START, uniemożliwiając USA inspekcję swojego arsenału jądrowego - oznajmił amerykański Departament Stanu. Od trzech lat nie odbywają się amerykańskie kontrole broni jądrowej w rosyjskiej bazie okrętów podwodnych Floty Północnej; tym samym kluczowa umowa między państwami o największym arsenale jądrowym niknie w oczach - pisze Barents Observer, norweski portal skupiony na regionie Arktyki.
18.02.2023

Chiński balon miał być częścią szerokiej kampanii wywiadowczej Pekinu

Zestrzelony nad terytorium USA przez myśliwiec F-22 chiński był rzekomo częścią szerokiej kampanii zwiadu z powietrza, w ramach której Pekin od lat obserwował instalacje wojskowe w kilku krajach.
08.02.2023

Chińczycy przeprosili za wejście balonu w przestrzeń powietrzną... ale nie Amerykanów

Chiny przeprosiły Kostarykę za to, że chiński balon wleciał w jej przestrzeń powietrzną, ogłosiło w poniedziałek MSZ tego kraju w Ameryce Środkowej. Wcześniej inny chiński balon, uznany przez Waszyngton za szpiegowski, wywołał spięcie dyplomatyczne na linii USA-Chiny.
07.02.2023

Kryzys gospodarczy w Europie. Potęgi gospodarcze potrzebują przemodelowania

Kryzys energetyczny, wzrastająca inflacja czy też problemy w łańcuchu dostaw stanowią główne czynniki wpływające na obecną sytuację w Europie, przez niektórych określaną mianem kryzysu gospodarczego. Czy Europa stoi w obliczu kryzysu gospodarczego?
06.08.2022

Chiny. Ekspert: Chińczycy wycofują się z rosyjskich inwestycji w sektorach objętych sankcjami, ale zwiększyli import rosyjskiej ropy

Po czterech miesiącach wojny na Ukrainie stanowisko władz Chin pozostaje bez zmian. Xi Jinping w rozmowie z Władimirem Putinem udzielił Moskwie jednoznacznego wsparcia politycznego i propagandowego, ale Pekin unika działań, które mogłyby narazić chińskie firmy na sankcje – ocenił w rozmowie z PAP ekspert Ośrodka Studiów Wschodnich (OSW) dr Michał Bogusz.
24.06.2022

Włoski szef MSZ: jesteśmy gotowi uczestniczyć w rozminowaniu portów na Ukrainie

Włochy są gotowe uczestniczyć w operacji rozminowania portów na Ukrainie, by umożliwić eksport zboża - zadeklarował w środę minister spraw zagranicznych Luigi Di Maio. W wystąpieniu w parlamencie w Rzymie mówił, że jego kraj chce odegrać pierwszoplanową rolę w rozwiązaniu kryzysu żywnościowego.
01.06.2022

Notowania ropy w górę: zbliża się szczyt UE i NATO i możliwe nowe sankcje na Rosję

Ceny ropy rosną podczas środowego handlu - zbliża się szczyt UE i NATO, a to może skutkować nowymi sankcjami dla Rosji w związku z trwającą już miesiąc wojną na Ukrainie - informują maklerzy.
23.03.2022

Media: Rosja wysłała okręty w okolice Japonii; to ostrzeżenie w związku z Ukrainą

Rosja wysłała okręty podwodne, fregaty i niszczyciele w okolice Japonii, by ostrzec ją, że nie powinna stawać po stronie państw zachodnich i nakładać na Moskwę sankcji w związku z Ukrainą – pisze w środę dziennik „South China Morning Post”, cytując analityków.
16.02.2022

Lewica: porozumienie USA i Niemiec ws. Nord Stream 2 to klęska polskiej dyplomacji

Porozumienie USA i Niemiec ws. zakończenia sporu dotyczącego gazociągu Nord Stream 2 to oczywista klęska polskiej dyplomacji i to jest fatalna wiadomość dla Polski; Stany Zjednoczone dogadują się z Niemcami z pominięciem w ogóle naszego głosu - mówił w czwartek poseł Lewicy Maciej Konieczny.
22.07.2021

Rosja manewruje kurkiem z gazem w celach politycznych

Handlujemy z Rosją gazem nie od wczoraj i wiemy, że od wczesnych lat 90. wykorzystuje ona kurek z gazem w celach politycznych; nie widzę powodów, by wierzyć, że to się zmieni - ocenił w rozmowie z PAP ambasador RP w Kijowie Bartosz Cichocki.
19.06.2021

Grupa uderzeniowa lotniskowca USA na spornym Morzu Południowochińskim

Grupa uderzeniowa amerykańskiego lotniskowca USS Ronald Reagan wpłynęła na Morze Południowochińskie w ramach rutynowej misji – ogłosiła we wtorek marynarka wojenna USA. Chiny spierają się o obszary tego morza z innymi państwami regionu.
15.06.2021

USA. Departament Stanu: sankcje to tylko jedno z narzędzi ws. Nord Stream 2

Rzecznik Departamentu Stanu USA Ned Price powiedział w środę, że sankcje są tylko jednym z narzędzi, by zapewnić, że gazociąg Nord Stream 2 nie będzie wykorzystywany przez Moskwę jako "broń geopolityczna". Innym narzędziem jest dyplomacja - dodał.
09.06.2021

Wiceszef MSZ: będziemy wywierać presję, aby USA zmieniło decyzję ws. Nord Stream 2

Decyzję USA ws. Nord Stream 2 oceniamy negatywnie; będziemy wywierać presję, aby ją zmienić - podkreślił w środę wiceszef MSZ Paweł Jabłoński. Możemy robić to skutecznie, jeśli będziemy mówić jednym głosem i w polityce krajowej, i jako sojusz państw w naszej części regionu - dodał.
26.05.2021

Manewry wojskowe u wybrzeży Zatoki Omańskiej

Irańska armia rozpoczęła ćwiczenia u wybrzeży Zatoki Omańskiej we wtorek - ostatnim pełnym dniu sprawowania urzędu przez prezydenta USA Donalda Trumpa. Napięcie między dwoma krajami ostatnio wzrosło w związku z programem nuklearnym Iranu - oceniają agencje.
19.01.2021

Konfederacja pyta rząd, czy jest gotowy na zablokowanie budowy Nord Stream 2

Czy polski rząd przewiduje zablokowanie budowy gazociągu Nord Stream 2? Co Polska zamierza zrobić w nowej sytuacji geopolitycznej? - pytali w poniedziałek politycy Konfederacji, odnosząc się do sprawy aresztowania rosyjskiego opozycjonisty Aleksieja Nawalnego.
18.01.2021

Dziś rozprawa w sprawie gazociągu OPAL

W środę w Trybunale Sprawiedliwości UE w Luksemburgu odbędzie się rozprawa w sprawie gazociągu OPAL. Wcześniej Polska wygrała z KE w Sądzie UE w sprawie decyzji, która umożliwiła Gazpromowi wykorzystywania tej magistrali w większym zakresie. Od wyroku odwołały się Niemcy.
13.01.2021

Według Słowacji głównym wyzwaniem dla bezpieczeństwa euroatlantyckiego jest Rosja

Rosja stanowi najważniejsze wyzwanie dla bezpieczeństwa obszaru euroatlantyckiego - tak wynika z zaprezentowanego dzisiaj projektu nowej strategii bezpieczeństwa i obrony Słowacji. Podkreślono w nim rosnącą siłę militarną Chin.
08.12.2020

Perspektywy polsko-ukraińskiej współpracy w branży gazowej

Ukraina przez lata pozostawała uzależniona od dostaw rosyjskiego gazu, a jej branża gazowa borykała się m.in. z korupcją i nieefektywnym zarządzaniem. Dzięki wprowadzeniu europejskich regulacji ukraińskim władzom udało się zwiększyć transparentność rynku gazu. Stwarza to nowe możliwości współpracy z Polską, choć jednocześnie oznacza dla polskich podmiotów nowe wyzwania, w tym konkurencję ze strony innych koncernów.
14.10.2020

Spór o Nord Stream 2 po otruciu Aleksieja Nawalnego

Po próbie zabójstwa rosyjskiego opozycjonisty Aleksieja Nawalnego w UE na sile przybrała debata na temat zasadności budowy Nord Stream 2 i konsekwencji politycznych tej inwestycji. Pomimo rosnącej krytyki – m.in. w Niemczech, które są kluczowym partnerem projektu – jest niemal pewne, że niemieckie władze utrzymają swoje poparcie dla ukończenia gazociągu, ułożonego w ok. 95%. W związku z tym największym zagrożeniem dla jego finalizacji pozostają sankcje USA.
02.10.2020

Spadek napięcia na Morzu Śródziemnym, ale spory francusko-tureckie trwają

Francuskie media z pewną ulgą odnotowują spadek napięcia między Turcją a Grecją, ale zauważają, że uspokojenie sytuacji na wschodzie Morza Śródziemnego nie załatwia innych sporów między Francją a Turcją.
24.09.2020

Departament Stanu USA: umowa korzystna dla Polski i NATO

Polsko-amerykańska umowa o wzmocnionej współpracy wojskowej zacieśni współpracę, pozwoli na zwiększoną i trwałą obecność wojsk USA, będzie korzystna dla NATO, przyniesie także korzyści polskiej gospodarce – tak zapewnił Departament Stanu USA.
15.08.2020

RPO podjął sprawę marynarza rannego podczas bombardowania Hajfongu w 1972 r.

Rzecznik Praw Obywatelskich zapytał MSZ o działania podjęte w celu uzyskania od władz amerykańskich odszkodowań dla Polaków, którzy ucierpieli w grudniu 1972 r. podczas bombardowania wietnamskiego portu Hajfong. Do RPO wcześniej zwrócił się jeden z rannych wówczas marynarzy.
03.04.2020

Otwarcie mostu kolejowego między Krymem, a Rosją narusza suwerenność Ukrainy

Otwarcie mostu kolejowego przez Cieśninę Kerczeńską, który łączy Rosję z zaanektowanym przez nią w 2014 roku Krymem, jest kolejnym naruszeniem suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy - oświadczyła unijna dyplomacja.
23.12.2019

Fotyga pyta o lobbing w sprawie Nord Stream 2

Europosłanka Anna Fotyga (PiS) skierowała zapytanie do szefa dyplomacji UE Josepa Borrella na temat Nord Stream 2. Dotyczy ono lobbingu i dezinformacji ze strony wspierających projekt budowy drugiego gazociągu z Rosji do Niemiec przez Morze Bałtyckie.
18.12.2019

Premier: Relacje polsko-amerykańskie trzeba budować na wszystkich poziomach

Relacje polsko-amerykańskie trzeba budować na wszystkich poziomach - powiedział we wtorek premier Mateusz Morawiecki. Wskazał, że bardzo ważne są relacje m.in. w takich dziedzinach jak gospodarka, wymiana kulturalna, społeczna, turystyka, obronność i geopolityka.
08.10.2019

Sąd UE: decyzja KE w sprawie gazociągu OPAL - nieważna

Polska wygrała z Komisją Europejską w sądzie UE w sprawie decyzji dotyczącej umożliwienia Gazpromowi większego wykorzystania gazociągu OPAL. "Decyzja ta została wydana z naruszeniem zasady solidarności energetycznej" - uzasadnili we wtorek sędziowie z Luksemburga.
10.09.2019

Szef Pentagonu: Nie będziemy „reagować przesadnie” na testy rakiet Korei Północnej

Szef Pentagonu Mark Esper oświadczył we wtorek, że USA nie będą "reagowały przesadnie" na serię testów balistycznych przeprowadzonych w ostatnich tygodniach przez Koreę Północną i pozostawią otwarte drzwi do rozmów z Pjongjangiem.
06.08.2019

Rzeczniczka Merkel: Niemcy nie wezmą udziału w misji w cieśninie Ormuz u boku USA

Kanclerz Niemiec Angela Merkel jest przeciwna udziałowi swojego kraju w misji wojskowej w cieśninie Ormuz, u wybrzeży Iranu. pod wodzą USA. Poinformowała o tym w poniedziałek zastępczyni rzecznika rządu RFN.
05.08.2019

Minister obrony Korei Południowej: Pjongjang testował nowy rodzaj pocisków

W ocenie południowokoreańskich wojskowych Pjongjang testował w środę nowy rodzaj pocisków. Poinformował o tym minister obrony narodowej Korei Płd. Dziong Kiong Du. Jego wypowiedź cytuje agencja Yonhap, która podała, że w środę wystrzelono w sumie dwa pociski.
31.07.2019

FT: sprawa tankowca to problem nie tylko brytyjski

Sprawa przejęcia brytyjskiego tankowca przez Iran w cieśninie Ormuz nie jest problemem wyłącznie Londynu; każdy konflikt w tym rejonie może zdestabilizować światową gospodarkę i wywołać starcia zbrojne - ostrzega w poniedziałek brytyjski "Financial Times".
22.07.2019

MSZ: Polska wzywa Iran do natychmiastowego wypuszczenia brytyjskiego okrętu

Polska wzywa Iran do poszanowania międzynarodowych zasad wolności żeglugi i natychmiastowego wypuszczenia brytyjskiego okrętu - poinformowało w sobotę Ministerstwo Spraw Zagranicznych, odnosząc się do przejęcia przez Iran płynącego pod brytyjską flagą tankowca Stena Impero w cieśninie Ormuz.
20.07.2019

UE wyraża „głębokie zaniepokojenie” incydentem ws. brytyjskiego tankowca

Unia Europejska wyraziła w sobotę "głębokie zaniepokojenie" z powodu przejęcia w cieśninie Ormuz przez Iran płynącego pod brytyjską flagą tankowca Stena Impero. Europejskie służby dyplomatyczne przestrzegły przed ryzykiem dalszej eskalacji konfliktu.
20.07.2019

Ukraina: Zełenski apeluje do Putina ws. 24 marynarzy więzionych w Rosji

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zaapelował do prezydenta Rosji Władimira Putina o uwolnienie zatrzymanych ponad pół roku temu 24 ukraińskich marynarzy i oskarżył szefa MSZ swego kraju o działania mogące zaszkodzić temu procesowi.
28.06.2019

MSZ Ukrainy: Wbrew orzeczeniu Trybunału Morza Rosja nie uwolniła 24 marynarzy

Rosja nie zastosowała się do orzeczenia Międzynarodowego Trybunału Prawa Morza (ITLOS) w Hamburgu i nie uwolniła przetrzymywanych od ponad pół roku 24 ukraińskich marynarzy – poinformowało w środę MSZ Ukrainy.
27.06.2019

Irańskie MSZ: Na dyplomację odpowiadamy dyplomacją, na wojnę obroną

Iran odpowiada na dyplomację dyplomacją, a na wojnę "twardą obroną" - napisał na Twitterze w piątek, w sytuacji podwyższonego napięcia między Waszyngtonem i Teheranem, rzecznik irańskiego MSZ Abbas Musawi.
21.06.2019

Japonia protestuje przeciwko rosyjskim planom ćwiczeń wojskowych koło spornej wyspy

Japonia przekazała Rosji protest w związku z jej planami przeprowadzenia ćwiczeń wojskowych na wodach w pobliżu jednej z czterech wysp, o które oba kraje toczą spór terytorialny – poinformował w czwartek rzecznik japońskiego rządu Yoshihide Suga.
04.04.2019

Wietnam przekazał Chinom protest w sprawie zatonięcia łodzi rybackiej

MSZ Wietnamu przekazało Chinom oficjalny protest w związku z zatonięciem wietnamskiej łodzi rybackiej po incydencie z udziałem chińskiej jednostki patrolowej na spornym Morzu Południowochińskim – poinformowała w czwartek wieczorem wietnamska dyplomacja.
22.03.2019

Szef MSZ: dążenie Polski, by stać się rdzeniem obecności wojskowej NATO i USA w regionie - realne

Dążenie Polski, by stać się rdzeniem obecności wojskowej NATO i USA w regionie jest realne - mówił w Sejmie szef MSZ Jacek Czaputowicz. Opowiedział się za odnowieniem współpracy w Trójkącie Weimarskim i kontynuowaniem dialogu z Izraelem; podkreślał znaczenie członkostwa w UE dla modernizacji Polski.
14.03.2019

Szef MSZ w „Rz”: Konferencja bliskowschodnia wyrazem strategicznego partnerstwa między Polską i USA

Wspólna konferencja dotycząca Bliskiego Wschodu, która odbędzie się w Warszawie jest wyrazem strategicznego partnerstwa między Polską i USA - oświadczył szef MSZ Jacek Czaputowicz na łamach poniedziałkowej "Rzeczpospolitej".
14.01.2019

LOTOS ufunduje stypendium za oceanem

Ruszył nabór wniosków o 2-letnie stypendium w The Bush School of Government & Public Service na Texas A&M University w Stanach Zjednoczonych. Grupa LOTOS pokryje koszty nauki oraz utrzymania przez cały okres studiów. Zgłoszenia można składać droga elektroniczną do 20 stycznia 2019 r.
25.12.2018

Czaputowicz: w 2018 r. polskie stocznie zyskały zamówienia na budowę kilkunastu promów

Ministerstwo Spraw Zagranicznych w 2018 r. współorganizowało kilkanaście misji do krajów Europy, Azji, USA i Wspólnoty Niepodległych Państw. Wzięło w nich udział około 300 przedsiębiorców - mówił szef MSZ na dorocznym spotkaniu ws. aktywności resortu w dyplomacji ekonomicznej.
19.12.2018

Jakóbik: Niemcy nie są solidarne wobec Europy ws. Nord Stream 2

Niemcy ws. Nord Stream 2 nie zachowują się solidarnie, lojalnie wobec innych krajów UE - ocenił analityk energetyczny Wojciech Jakóbik, pytany o możliwość objęcia sankcjami inwestycji w obliczu konfliktu miedzy Rosją i Ukrainą na Morzu Azowskim.
08.12.2018

Rosjanie zajęli ukraińskie okręty w Cieśninie Kerczeńskiej (wideo)

Ukraińska marynarka wojenna poinformowała w niedzielę wieczorem, że rosyjskie siły specjalne zajęły jej trzy okręty na Morzu Czarnym. Wcześniej ukraińska marynarka informowała, ze Rosjanie otworzyli ogień do niektórych z jej okrętów w Cieśninie Kerczeńskiej.
25.11.2018

Marynarka wojenna Ukrainy: śmigłowce bojowe Rosji nad Cieśniną Kerczeńską

Rosja skierowała śmigłowce bojowe nad Cieśninę Kerczeńską, przez którą próbowały przepłynąć w niedzielę trzy jednostki marynarki wojennej Ukrainy - poinformowało dowództwo ukraińskiej marynarki wojennej w godzinach popołudniowych.
25.11.2018

Minister Czaputowicz spotkał się z przewodniczącym Izby Reprezentantów Maroka Habibem El Malkim

Rozwój współpracy gospodarczej i dialogu politycznego, przygotowania do szczytu COP24 w Katowicach oraz współpraca z Unią Europejską i problematyka migracji - to tematy piątkowego spotkania szefa MSZ Jacka Czaputowicza z przewodniczącym Izby Reprezentantów Maroka Habibem El Malkim.
05.10.2018

Chiny: Władze odmówiły możliwości wizyty okrętu USA w Hongkongu

Chińskie władze odrzuciły wniosek o umożliwienie wizyty okrętu marynarki wojennej USA w Hongkongu – poinformował we wtorek amerykański konsulat w tym mieście. Decyzję podjęto w atmosferze narastających napięć handlowych i wojskowych między obu krajami.
25.09.2018

Niemiecka prasa: problem Iranu wymaga współpracy USA i Europy

Spór między USA a Europą ws. wypowiedzianej przez Waszyngton umowy atomowej z Teheranem jak żaden inny wywołuje podziały we wzajemnych relacjach, jeśli jednak obie strony chcą rozwiązać problem Iranu, muszą być gotowe do współpracy - ocenia prasa w Niemczech.
07.08.2018

Gaz, relacje USA-Rosja, wybory w USA wśród tematów rozmów Trump-Putin

Gaz, stan relacji USA-Rosja, konflikt na Ukrainie oraz kwestia domniemanej ingerencji Rosji w wybory prezydenckie w USA znalazły się wśród tematów, które prezydenci obu krajów, Donald Trump i Władimir Putin, poruszyli w poniedziałek podczas rozmów w Helsinkach.
17.07.2018

Prezydent o UE: Mam nadzieję, że uda się wyjść ze stanu niezgody i osiągnąć porozumienie

Nie ma przyszłości Europy bez Polski; mam nadzieję, że uda się wyjść z trwającego stanu niezgody i osiągnąć porozumienie, które będzie oparte na szacunku dla polskiej demokracji i naszej wizji wspólnej Europy - powiedział prezydent Andrzej Duda na poniedziałkowym spotkaniu z ambasadorami.
02.07.2018

Filipiny zaniepokojone chińskimi bombowcami nad spornym morzem

Władze Filipin wyraziły „poważne zaniepokojenie” obecnością chińskich bombowców nad Morzem Południowochińskim. Filipińska dyplomacja podjęła „odpowiednie kroki” w tej sprawie – poinformował w poniedziałek rzecznik prezydenta Filipin Rodrigo Dutertego.
21.05.2018

W USA wzrosły zapasy ropy, UE chce ocalić porozumienie z Iranem - ropa traci

Notowania ropy naftowej w USA spadają w reakcji na informacje, że niespodziewanie wzrosły jej amerykańskie zapasy - o prawie 5 mln baryłek. Na dodatek eksport irańskiej ropy może przebiegać bez zakłóceń, bo Unia Europejska deklaruje podtrzymanie umowy nuklearnej z Iranem, z której wyjście USA zapowiedział 8 maja amerykański prezydent Donald Trump - podają maklerzy.
16.05.2018

Tusk: Iran, wydarzenia w Strefie Gazy i stosunki z USA tematami szczytu UE w Sofii

Kwestia dramatycznych wydarzeń w Strefie Gazy, porozumienie nuklearne z Iranem, a także spór handlowy UE z USA będą tematami spotkania unijnych przywódców, którzy od środy będą w Sofii - poinformował szef Rady Europejskiej Donald Tusk.
16.05.2018

Unijne stolice będą pracować z Iranem, by zachować porozumienie nuklearne

Francja, Niemcy, W. Brytania oraz unijna dyplomacja będą wypracowywać z Iranem w najbliższych tygodniach rozwiązania, aby mimo decyzji USA o wycofaniu się z porozumienia nuklearnego zachować ten układ - podała szefowa unijnej dyplomacji Federica Mogherini.
16.05.2018

UE uruchomiła nowy format współpracy w ramach Partnerstwa Wschodniego

Unia Europejska uruchomiła w poniedziałek nowy format współpracy w ramach Partnerstwa Wschodniego. O integracji na spotkaniach UE-PW będą rozmawiali nie tylko politycy, ale również przedstawiciele biznesu, organizacji pozarządowych i instytucji finansowych.
12.03.2018

USA: Szef MSZ zainaugurował działalność konsulatu RP w Houston

Minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski wspólnie z deputowaną Partii Demokratycznej Sheilą Jackson Lee zainaugurował w niedzielę (czasu polskiego) działalność konsulatu generalnego RP w Houston w Teksasie. To już piąty polski konsulat w USA.
18.12.2017

„WSJ” o nowej dyplomacji energetycznej USA i polskim kontrakcie na LNG

"Nowa dyplomacja energetyczna Ameryki" - tak dziennik "Wall Street Journal" tytułuje swój wtorkowy artykuł redakcyjny, pisząc o kontrakcie PGNiG na dostawy amerykańskiego gazu skroplonego. Eksport LNG z USA osłabia regionalne wpływy Rosji - ocenia "WSJ".
28.11.2017

Amb. P. Wilczek: Polska jest bezpieczniejsza – dzięki decyzjom o współpracy z USA

Ambasador RP w Waszyngtonie Piotr Wilczek podkreślił w wywiadzie dla Polskiej Agencji Prasowej, że niedawna decyzja ws. sprzedaży Polsce systemu antyrakietowego Patriot i kontrakt na dostawy amerykańskiego LNG dają poczucie pewności wzrostu naszego bezpieczeństwa.
23.11.2017

Szef MSZ: Założenia programowe dyplomacji zostały w ciągu ostatnich 2 lat zrealizowane

Określone w 2015 r. założenia programowe polskiej dyplomacji zostały w ciągu ostatnich dwóch lat zrealizowane - powiedział w środę szef MSZ Witold Waszczykowski. Wśród sukcesów swego resortu wymienił wzmocnienie wschodniej flanki NATO, rozszerzenie sieci ambasad i poprawę pozycji Polski w Europie.
16.11.2017

PAIH i Stowarzyszenie Polskich Izb Handlowych za Granicą będzie wspierać polskie firmy

Polska Agencja Inwestycji i Handlu podpisała w poniedziałek porozumienie o współpracy ze Stowarzyszeniem Polskich Izb Handlowych za Granicą. Dzięki temu polscy przedsiębiorcy mają otrzymać silniejsze wsparcie w ekspansji na zagraniczne rynki, m.in. dzięki dostępowi do bazy kontaktów.
06.11.2017

„FT”: Chińskie inwestycje w Europie Środkowej są obciążone politycznie

Chińskie inwestycje w Europie Środkowej nie są zabiegami czysto gospodarczymi i neutralnymi, a ich struktura sugeruje cele strategiczne i polityczne – ocenił w środę na łamach dziennika „Financial Times” ekspert z amerykańskiego think tanku AEI.
02.11.2017

Chłopik: Trzeba kibicować polskim firmom, by się rozwijały

Trzeba kibicować i pomagać polskim firmom, żeby się rozwijały. To one tworzą polskie PKB, zatrudniają większość pracowników i zasługują na nasz patriotyzm gospodarczy - ocenił Mariusz Chłopik, wiceprezes Fundacji im. Sławomira Skrzypka, która jest organizatorem Kongresu 590 w Jasionce koło Rzeszowa.
17.10.2017

Siły Korei Płd. i USA rozpoczęły ćwiczenia morskie

Siły Korei Południowej i Stanów Zjednoczonych rozpoczęły w poniedziałek pięciodniowe ćwiczenia na wodach w pobliżu Półwyspu Koreańskiego. Bierze w nich udział 40 okrętów, w tym lotniskowiec USS Ronald Reagan, a także myśliwce i śmigłowce.
16.10.2017

Magierowski: Decyzje inwestorów pokazują najlepiej, że w Polsce nie dzieje się nic niepokojącego

Czym innym jest krytykowanie Polski, które nic nie kosztuje, a czym innym wyłożenie konkretnych pieniędzy na inwestycje; miliardy inwestowane w Polsce to najlepszy wskaźnik, że jesteśmy krajem atrakcyjnym, w którym nic nie dzieje się nic niepokojącego - powiedział PAP wiceszef MSZ Marek Magierowski.
10.09.2017

Prof. Mierzejewski: Kryzys koreański jest permanentny

Wszystkie dotychczasowe wielostronne mechanizmy dyplomatyczne nie przyniosły rozwiązania kryzysu wokół Korei Płn. i następuje moment przesilenia w kierunku rozwiązywania problemu przez mocarstwa – swoistego „koncertu mocarstw” – mówił PAP prof. Dominik Mierzejewski z Ośrodka Spraw Azjatyckich UŁ.
04.09.2017

Wizyta Trumpa. Ekspert: twierdzenie, że ewentualne sankcje ws. Nord Stream 2 promują gaz z USA to bajka

Bajka o tym, że Amerykanie wykorzystują sankcje, aby promować swój gaz skroplony na rynku europejskim, dobrze się przyjęła w rosyjskich mediach - powiedział PAP ekspert ds. energetycznych Wojciech Jakóbik. Dodał, że rozprzestrzeniła się ona także w mediach zachodnich.
04.07.2017

Szczerski: w najbliższych dniach – spotkania prezydenta z premier i ministrami ws. wizyty Trumpa

Prezydent Andrzej Duda w najbliższych dniach będzie się regularnie spotykać z premier Beatą Szydło i ministrami, by przygotować wizytę prezydenta USA Donalda Trumpa pod względem konkretnego polskiego wkładu w rozmowy - powiedział w poniedziałek szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski.
27.06.2017

Węgry/Kuchciński: wizyta Trumpa jako wsparcie idei Trójmorza

Wizyta prezydenta USA Donalda Trumpa w Polsce będzie wsparciem dla idei Trójmorza i wskazaniem, że nasza część Europy wymaga współpracy także w sferze bezpieczeństwa - ocenił w poniedziałek marszałek Sejmu Marek Kuchciński w Budapeszcie.
27.06.2017

Duda: celem Polski członkostwo w Radzie Bezpieczeństwa ONZ i dostęp do złóż gazu

Bardzo ważnym celem dla Polski w tym roku jest uzyskanie niestałego członkostwa w Radzie Bezpieczeństwa ONZ. Polska zabiega też o dostęp do nowych złóż gazu – powiedział w czwartek w Sejmie prezydent Andrzej Duda. Podkreślił też wagę współpracy w ramach Grupy Wyszehradzkiej.
09.02.2017

Inauguracja roku szkoleniowego 2016 w COM-DKM

W Centrum Operacji Morskich – Dowództwie Komponentu Morskiego zainaugurowano nowy rok szkoleniowy.
17.01.2017

Ministrowie nauki uzgodnili współpracę w badaniach Arktyki

Na zorganizowanej przez Biały Dom międzynarodowej konferencji z udziałem Polski, ministrowie nauki z 22 państw uzgodnili w Waszyngtonie zasady współpracy w badaniach naukowych w Arktyce, regionie o rosnącym znaczeniu z powodu ocieplania się klimatu na Ziemi.
29.09.2016

Jemen może udostępnić Rosji swe lotniska i porty

Obalony w 2011 r. b. prezydent Jemenu Ali Salah powiedział w wywiadzie dla kanału Rossija 24, że powstała z inicjatywy rebeliantów Huti i zwolenników Salaha tzw. rada jest gotowa udostępnić Rosji jemeńską przestrzeń powietrzną i porty dla walki z terroryzmem.
19.08.2016

Spory na Morzu Południowochińskim nie powinny kształtować stosunków chińsko-amerykańskich

Ponad 50 czołowych ekspertów z chińskich i amerykańskich grup analitycznych wzięło udział w seminarium organizowanym wspólnie przez Instytut Studiów Finansowych w Chongyang, Chiński Uniwersytet Ludowy (RUCCY) i Fundację Carnegie dla Światowego Pokoju (CEIP), a wspartym przez Narodowy Instytut Studiów nad Morzem Południowochińskim (NISCSS) oraz Międzynarodowe Centrum Badaczy im. Wilsona.
07.07.2016

Zimowa dyplomacja kanonierek

Do Gdyni przypłynął brytyjski okręt HMS Bulwark. Najważniejszą informacją, którą podały z tej okazji media, jest wieść, że podczas zwiedzania „będzie można porozmawiać z załogą”.
18.02.2012

Dziękujemy za wysłane grafiki.