• <
urząd_morski_gdynia_2021

Szef Pentagonu: Nie będziemy „reagować przesadnie” na testy rakiet Korei Północnej

pc

06.08.2019 13:12 Źródło: PAP
Strona główna Prawo Morskie, Polityka Morska, Ekonomia Morska Szef Pentagonu: Nie będziemy „reagować przesadnie” na testy rakiet Korei Północnej
Szef Pentagonu: Nie będziemy „reagować przesadnie” na testy rakiet Korei Północnej - GospodarkaMorska.pl

Szef Pentagonu Mark Esper oświadczył we wtorek, że USA nie będą "reagowały przesadnie" na serię testów balistycznych przeprowadzonych w ostatnich tygodniach przez Koreę Północną i pozostawią otwarte drzwi do rozmów z Pjongjangiem.

We wtorek nad ranem Korea Północna wystrzeliła z prowincji Hwanghae Południowe, na południowym zachodzie kraju, dwa pociski balistyczne krótkiego zasięgu, które przeleciały 450 km na wysokości 37 km, po czym wpadły do Morza Japońskiego. Był to czwarty tego typu test Pjongjangu w ciągu ostatnich dwóch tygodni.

"Kluczowe jest trzymanie drzwi otwartych na dyplomację, (...) nie będziemy na to reagować przesadne, ale monitorujemy sprawę, obserwujemy ich z bliska i jesteśmy świadomi tego, co się dzieje" - powiedział Esper dziennikarzom, którzy towarzyszą mu w podróży do Japonii.

Dopytywany wyjaśnił, że nie powiedział, iż USA "nic nie zrobią". "Traktujemy te próby poważnie, (...) ale nie chcemy doprowadzić do sytuacji, w której dyplomacja będzie niemożliwa" - mówił szef Pentagonu.

Podkreślił ponadto, że najnowsza próba rakietowa dotyczyła pocisków krótkiego zasięgu oraz poinformował, że na temat Korei Płn. będzie rozmawiać ze swoimi odpowiednikami w Japonii i Korei Południowej w czasie nadchodzących wizyt w obu krajach.

Z kolei odnosząc się do trwającego sporu między Koreą Płd. a Japonią, Esper powiedział, że "prosiłby oba kraje, by rozwiązały tę sprawę szybko i rzeczywiście skupiły się na Korei Płn. i Chinach".

Trwający od miesięcy konflikt na linii Tokio-Seul dotyczy odszkodowań za pracę przymusową wykonywaną przez Koreańczyków w okresie II wojny światowej, podczas japońskiej okupacji Półwyspu Koreańskiego. W piątek oba państwa ogłosiły, że pozbawią się wzajemnie statusu ułatwiającego dwustronny handel.

Seul ponadto zagroził, że może nie przedłużyć z Tokio umowy o wymianie informacjach wywiadowczych. "Oczywiście zachęcałbym, aby taka wymiana informacji wywiadowczych trwała, to dla nas kluczowe" - skomentował we wtorek Esper.

Podczas pierwszego szczytu z udziałem prezydenta USA Donalda Trumpa i przywódcy Korei Północnej Kim Dzong Una w Singapurze latem 2018 roku przywódca Korei Płn. wyraził gotowość do rezygnacji z broni jądrowej w zamian za gwarancje bezpieczeństwa dla swojego kraju. Od tamtej pory obie strony prowadziły negocjacje w sprawie szczegółów denuklearyzacji; rozmowy jednak załamały się po zakończonym bez porozumienia drugim szczycie przywódców w Hanoi w lutym br.

Mimo najnowszych prób balistycznych ze strony Korei Płn. sekretarz stanu USA Mike Pompeo mówił w ubiegłym tygodniu, że Waszyngton jest gotowy do wznowienia negocjacji z Pjongjangiem. Podobnego zapewnienia udzielił również doradca prezydenta Trumpa ds. bezpieczeństwa narodowego John Bolton.

urząd_morski_szczecin_prawo_polityka_lewy_2021
legal_marine_390x100_gif_2020

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 40187,00 $ tona 1,80% 3 gru
 Cynk 3323,00 $ tona 0,91% 3 gru
 Aluminium 2647,00 $ tona -0,26% 3 gru
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.