• <
attis_konferecnja_2024

Lewica: porozumienie USA i Niemiec ws. Nord Stream 2 to klęska polskiej dyplomacji

AK

22.07.2021 13:01 Źródło: PAP
Strona główna Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas Lewica: porozumienie USA i Niemiec ws. Nord Stream 2 to klęska polskiej dyplomacji

Partnerzy portalu

Lewica: porozumienie USA i Niemiec ws. Nord Stream 2 to klęska polskiej dyplomacji - GospodarkaMorska.pl
Fot. Pixabay

Porozumienie USA i Niemiec ws. zakończenia sporu dotyczącego gazociągu Nord Stream 2 to oczywista klęska polskiej dyplomacji i to jest fatalna wiadomość dla Polski; Stany Zjednoczone dogadują się z Niemcami z pominięciem w ogóle naszego głosu - mówił w czwartek poseł Lewicy Maciej Konieczny.

Konieczny na konferencji w Sejmie odniósł się do porozumienia USA i Niemiec ws. zakończenia sporu na temat gazociągu Nord Stream 2.

"To jest klęska polskiej dyplomacji, bo w tym momencie to przywiązanie polskiej władzy do poprzedniej administracji amerykańskiej, te wrogie gesty wobec obecnej, to przeciąganie przyjęcia chociażby ambasadora amerykańskiego w Polsce - to wszystko odbija się negatywnie na naszych zdolnościach wpływania na naszych partnerów" - ocenił Konieczny.

"Jesteśmy w sytuacji, w której Stany Zjednoczone z Niemcami, z pominięciem w ogóle naszego głosu dogadują się w sprawie, która jest bardzo niekorzystna dla Polski i dla naszego regionu, dla Ukrainy, a my jesteśmy zupełnie pozbawieni głosu. I to jest oczywista klęska polskiej dyplomacji i to jest fatalna wiadomość dla Polski" - stwierdził poseł Lewicy.

Według niego dalekosiężnymi konsekwencjami uruchomienia Nord Stream 2 będzie destabilizacja naszego regionu, osłabienie bezpieczeństwa Polski i zwiększenie siły Rosji. Konieczny ocenił, że można było tego uniknąć, gdyby Polska miała lepsze relacje z kluczowymi partnerami.

W wydanym w środę oświadczeniu ministrowie spraw zagranicznych Polski i Ukrainy Zbigniew Rau i Dmytro Kułeba wezwali USA i Niemcy do podjęcia kroków w celu znalezienia adekwatnej odpowiedzi na rodzący się kryzys bezpieczeństwa w naszym regionie, którego jedynym beneficjentem jest Rosja.

Nord Stream 2 jest prawie gotowy. USA i niektóre państwa członkowskie NATO w Europie Środkowo-Wschodniej sprzeciwiały się temu projektowi, obawiając się, że zbytnio uzależni on Europę od rosyjskich dostaw energii. Jednak ostatnio administracja prezydenta USA Joe Bidena uchyliła sankcje wobec spółki operacyjnej Nord Stream 2 AG i zgodziła się na rozmowy z Niemcami w celu złagodzenia konsekwencji powstania gazociągu, w tym przede wszystkim zapewnienia bezpieczeństwa Ukrainie.

W środę administracja Bidena i niemieckie MSZ ogłosiły porozumienie w sprawie zakończenia sporu na temat gazociągu. W ramach umowy USA wstrzymują nakładanie sankcji na NS2, zaś Niemcy zainwestują w ukraińskie projekty i zobowiążą się do sankcji w razie wrogich działań Rosji. W przyszłości 55 mld metrów sześc. gazu ziemnego ma być co roku pompowanych z Rosji do Niemiec dwiema nitkami Nord Stream 2, każda o długości około 1200 kilometrów.

Partnerzy portalu

seaway7

Dziękujemy za wysłane grafiki.