• <

Wynik wyszukiwania - " Lewica" - Wiadomości

Do Sejmu wpłynął wniosek D. Tuska o wybór składu Rady Ministrów. Kto zostanie ministrem infrastruktury?

We wtorek do marszałka Sejmu Szymona Hołowni wpłynął wniosek premiera Donalda Tuska o wybór składu Rady Ministrów.
12.12.2023

Tusk: po zaprzysiężeniu nowy rząd zbada sprawę "dzierżawy portu w Gdyni"

Donald Tusk po spotkaniu z kandydatami na ministrów zapowiedział, że po zaprzysiężeniu nowy rząd będzie badał m.in. "dzierżawę portu w Gdyni".
08.12.2023

Wybory na statkach i platformach wygrywa KO, przed Konfederacją, PiS na trzecim miejscu

Z danych z czterech statków oraz czterech platform wiertniczych i wydobywczych wynika, że Koalicja Obywatelska zdobyła 37,60 proc. głosów. Konfederacja 16,45 proc. głosów. Natomiast PiS uzyskał 15,14 proc. głosów - podała na swojej stronie PKW.
17.10.2023

Debata w Niemczech na temat bezpieczeństwa na basenach. Nawet 58% Niemców obawia się wizyty na kąpielisku

Debata na temat bezpieczeństwa na niemieckich kąpieliskach ogarnęła cały kraj. Była minister ds. rodziny uważa, że "kontrole tożsamości i obecność policji na niewiele się zdadzą, jeśli arabska młodzież generalnie nie przestrzega norm naszego społeczeństwa". Głos w tej sprawie zabrał też kanclerz Scholz.
22.07.2023

Bułgaria. Parlament pozbawił rosyjski koncern Łukoil koncesji na korzystanie z terminalu naftowego nad Morzem Czarnym

Parlament Bułgarii w trybie pilnym przyjął w piątek w pierwszym i drugim czytaniu ustawę o pozbawieniu rosyjskiego koncernu Łukoil koncesji na korzystanie z terminalu naftowego Rosenec na północ od Burgas nad Morzem Czarnym. Nowy akt prawny ma wejść w życie za dwa tygodnie.
21.07.2023

W Kanale Gliwickim pojawiły się śnięte ryby. Rząd musi podjąć działania, by zapobiec kolejnej katastrofie

W Kanale Gliwickim pojawiły się śnięte ryby i oleiste substancje, a jest to najprawdopodobniej miejsce, gdzie w ubiegłym roku rozpoczęła się katastrofa na Odrze. Rząd musi podjąć działania, by nie dopuścić do zakwitu "złotej algi" i do kolejnej katastrofy - przekonywała posłanka Wanda Nowicka (Lewica).
24.04.2023

Komisja Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej rozpatrywała informacje na temat sytuacji spółek z udziałem portów morskich

Sejmowa Komisja Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej rozpatrzyła w czwartek informacje na temat sytuacji spółek z udziałem portów morskich. Chodziło m.in. o cel ich istnienia oraz plany na przyszłość.
09.03.2023

PSL: poprzemy rządowy projekt dot. ustawy wiatrakowej, zwanej 10H

Podczas czwartkowego posiedzenia parlamentarnego zespołu ds. energii odnawialnej zaapelowaliśmy do premiera, o jak najszybsze odblokowanie energii wiatrowej i zliberalizowanie zasady 10H - powiedział lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz. Jest nasz projekt i projekt rządowy; deklarujemy jego poparcie - dodał.
01.12.2022

Gdańsk - Giacomo Filibeck: Putin korzysta z narzędzi jakimi są energia i energetyka

Putin jest nie tylko brutalnym okupantem kraju, ale tworzy czynnik destabilizacyjne i korzysta z narzędzi jakimi są energetyka i energia - powiedział w sobotę w Gdańsku zastępca Sekretarza Generalnego PES Giacomo Filibeck podczas w konferencji "Jedna Europa wspólna Enegia" organizowanej przez Lewicę.
01.10.2022

Wróblewski: przekop Mierzei jest jedną z najważniejszych strategicznych inwestycji dla Elbląga

Przekop Mierzei Wiślanej jest dla Elbląga jedną z najważniejszych, strategicznych decyzji. Wartość dotychczasowych inwestycji infrastrukturalnych i portowych, zrealizowanych przez samorząd, to ponad 100 mln zł - podkreślił w środę prezydent Elbląga Witold Wróblewski. Zaapelował do rządu o pogłębienie 900 metrów toru dostępowego do portu w Elblągu.
14.09.2022

Zatrucie Odry. Zebrano 10 ton martwych ryb, trwają badania

Prezes Wód Polskich poinformował, że zebrano już 10 ton martwych ryb z zatrutej Odry. W akcji będą pomagać WOT i wojsko. Trwają jednocześnie badania wody i śledztwo, mające wyjaśnić przyczyny katastrofy. Swoje badania prowadzą Niemcy.
11.08.2022

Parlamentarzyści PO, PSL i Lewicy oraz władze samorządowe Elbląga: nie dopuścimy by PiS przejął port

Władze Elbląga i parlamentarzyści PO, PSL i Lewicy nie zgadzają się, by rząd przejął port komunalny w Elblągu, który ma być beneficjentem kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną. Wskazują też, że pogłębienie 900 metrowego odcinka toru wodnego do nabrzeża portu musi sfinansować Skarb Państwa.
25.07.2022

Lewica o deklaracji uniezależnienia od paliw z Rosji: potrzebne OZE i inwestycje w sieci energetyczne

Premier Morawiecki i minister Moskwa przedstawili ogólne założenia; czekamy na dokumenty ws. terminów i kosztów - powiedział poseł Lewicy Dariusz Wieczorek o deklaracji o uniezależnieniu Polski od rosyjskich paliw. Posłanka Anita Sowińska wskazała, że w tym procesie konieczne są inwestycje w OZE.
30.03.2022

Lewica: porozumienie USA i Niemiec ws. Nord Stream 2 to klęska polskiej dyplomacji

Porozumienie USA i Niemiec ws. zakończenia sporu dotyczącego gazociągu Nord Stream 2 to oczywista klęska polskiej dyplomacji i to jest fatalna wiadomość dla Polski; Stany Zjednoczone dogadują się z Niemcami z pominięciem w ogóle naszego głosu - mówił w czwartek poseł Lewicy Maciej Konieczny.
22.07.2021

Wiceminister Witkowski: budowa drogi wodnej przez Mierzeję przebiega bez opóźnień

Budowa nowej drogi wodnej między Zalewem Wiślanym a Zatoką Gdańska przebiega zgodnie z planem - zapewnił wiceminister infrastruktury Grzegorz Witkowski. Wskazał, że inwestycja jest niezbędna, by port morski w Elblągu mógł wykorzystać swój potencjał.
20.05.2021

W Niemczech powstanie fundacja promująca budowę Nord Stream 2

Parlament kraju związkowego Meklemburgia-Pomorze Przednie na północnym wschodzie Niemiec zagłosował w czwartek za powołaniem regionalnej fundacji ekologicznej, która ma wspierać m.in. realizację kontrowersyjnego gazociągu Nord Stream 2 - informuje agencja dpa.
08.01.2021

Stocznie w Meklemburgii – Pomorzu Przednim znów na krawędzi

Przepychanki wokół niemieckich stoczni nieopodal Szczecina ciąg dalszy. Władze landu udzielają wsparcia w obronie miejsc pracy bez żadnej gwarancji, że przedsiębiorstwa wkrótce ostatecznie nie upadną.
17.12.2020

PiS za projektem budżetu na 2021 r.; krytyka opozycji

Dyskutowany we wtorek w Sejmie projekt budżetu na 2021 r. według PiS zapewni finansowanie podstawowych programów, np. 500+ przy umiarkowanym wzroście deficytu i długu; według opozycji - nie stanowi recepty na rosnące problemy kraju i gospodarki związane z pandemią.
15.12.2020

Lewica proponuje utworzenie Funduszu Odbudowy Gospodarki na lata 2021-2023

Lewica proponuje utworzenie Funduszu Odbudowy Gospodarki na lata 2021-2023; fundusz ten miałby dysponować 163 mld zł i skupiać się na trzech obszarach: ochronie zdrowia, przedsiębiorczości i samorządności. Celem jest napędzenie gospodarki - podkreślił poseł Dariusz Wieczorek.
26.11.2020

Premier: potrzebujemy restrykcji w walce z koronawirusem, ale bez zamknięcia gospodarki

Potrzebujemy wprowadzenia restrykcji i zakazów w czasie walki z koronawirusem, ale w takim zakresie, który nie doprowadzi albo doprowadzi w niewielkim stopniu do zamknięcia gospodarki - podkreślił w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki
12.10.2020

Lewica chce kontroli oczyszczalni ścieków w Polsce

Lewica domaga się, by premier Mateusz Morawiecki zlecił kontrolę w oczyszczalniach ścieków w Polsce. Problem nie dotyczy tylko Warszawy, podobnych przypadków jak awaria w "Czajce", w wyniku której ścieki zrzucane są obecnie do Wisły, są w Polsce dziesiątki - podkreślała posłanka Daria Gosek-Popiołek.
03.09.2020

45 proc. Polaków zadowolonych z sytuacji w kraju, 40 proc. ocenia ją źle - CBOS

W drugiej połowie czerwca 45 proc. badanych uważało, że sytuacja w naszym kraju zmierza w dobrym kierunku, a 40 proc. jest przeciwnego zdania. Poglądu na ten temat nie ma 15 proc. - wynika z sondażu CBOS.
07.07.2020

Morawiecki: zbiornik Racibórz Dolny chroni przed wielką wodą, jak ta z 1997 r.

Dzięki zbiornikowi Racibórz Dolny Śląskowi, Opolszczyźnie i Dolnemu Śląskowi nie grozi już wielka powódź, jak ta z 1997 r. – mówił w środę premier Mateusz Morawiecki, który odwiedził tę inwestycję. Szef rządu i minister środowiska Michał Woś zarzucili poprzednim rządom nieudolność w budowie zbiornika.
24.06.2020

Lewica przygotowywała projekt nowelizacji Prawa wodnego. Chce realnej walki z suszą

Lewica przygotowywała projekt noweli Prawa wodnego "gwarantujący ochronę przyrody i skuteczną walkę z suszą" - mówili parlamentarzyści Lewicy. Przekonywali, że proponowane przez rząd metody walki z są przestarzałe. To, co serwuje nam PiS, to przepis na katastrofę - mówili.
17.06.2020

Niemcy ostro krytykują propozycje sankcji USA ws. Nord Stream 2

Nasila się spór geopolityczny dotyczący gazociągu Nord Stream 2 - pisze w poniedziałek niemiecki dziennik gospodarczy "Handelsblatt". Gazeta relacjonuje krytyczne reakcje niemieckich polityków na przedstawiony przez amerykańskich senatorów projekt nowych sankcji ws. gazociągu. Jeden z polityków CDU nazywa amerykańską inicjatywę "wrogim aktem".
08.06.2020

Sejm debatował nad dwoma pomysłami ratowania firm i pracowników w zw. z koronawirusem

We wtorek posłowie debatowali nad dwoma pomysłami - rządowym i poselskim (Koalicji Polskiej) na ratowanie firm i miejsc pracy w związku z pandemią koronawirusa. Sejm zdecydował, że komisja finansów będzie pracować nad nimi dwoma.
07.04.2020

Amerykańskie wojsko wkrótce wyruszy na manewry do Polski

Już w przyszłym tygodniu do Europy mają wyruszyć pierwsze amerykańskie transporty wojskowe na ćwiczenia "Defender Europe 2020". W ich ramach na Stary Kontynent zostanie przerzuconych 20 tys. żołnierzy USA.
16.01.2020

Po słowach Putina zawrzało. Lewica chce zakończenia importu węgla z Rosji

Lewica domaga się od rządu zakończenia importu węgla z Rosji. Posłowie Lewicy zaproponowali w czwartek, aby Sejm przyjął uchwałę w tej sprawie. Według nich, miałby to być również element reakcji na słowa prezydenta Rosji Władimira Putina dotyczące II wojny światowej.
02.01.2020

Niemcy: W 2019 r. rząd zezwolił na eksport uzbrojenia na rekordowo wysoką kwotę

W 2019 r. rząd Niemiec udzielił zezwoleń na eksport uzbrojenia na rekordowo wysoką kwotę prawie 8 mld euro. Pięciu spośród dziesięciu najważniejszych odbiorców niemieckiego sprzętu wojskowego nie należy ani do NATO, ani do Unii Europejskiej.
27.12.2019

Posłowie opozycji chcą informacji premiera nt. braku poparcia celu neutralności klimatycznej UE do 2050

Uzupełnienia porządku obrad o informację premiera Mateusza Morawieckiego nt. efektów decyzji o braku poparcia dla celu neutralności klimatycznej UE do 2050, a także informacji koordynatora służb specjalnych Mariusza Kamińskiego nt. szefa NIK Mariana Banasia - domagali się w czwartek posłowie opozycji.
19.12.2019

Kosiniak-Kamysz: do 2030 r. połowa energii w Polsce powinna pochodzić z OZE

Do 2030 roku połowa energii w Polsce powinna być wytwarzana z odnawialnych źródeł energii; nierealne jest odejście do 2030 r. od węgla - mówił w niedzielę podczas konferencji prasowej w Gdyni lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.
15.12.2019

Niemcy krytycznie o decyzji Izby Reprezentantów USA ws. sankcji przeciw Nord Stream 2

Szef MSZ Niemiec Heiko Maas skrytykował decyzję Izby Reprezentantów USA o przyjęciu projektu budżetu obronnego, przewidującego sankcje na firmy biorące udział w budowie gazociągu Nord Stream 2, który łączy Rosję i Niemcy przez Morze Bałtyckie.
12.12.2019

Toruń: Co politycy wiedzą o ekologii? Przedwyborcza debata WWF

NIE dla budowy dróg wodnych, odejście od węgla nawet do 2035 r. oraz walka z suszą poprzez wspieranie małej retencji – to deklaracje polityków z trzeciej z cyklu dwunastu debat pt. „2050 Polska dla Pokoleń. Jaką przyszłość wybierzesz?”, która odbyła się 16 września w Toruniu w ramach projektu Ekopatrioci. Do udziału WWF Polska zaprosił przedstawicieli i przedstawicielki wszystkich opcji politycznych kandydujących z tego okręgu. Podczas wydarzenia mieszkańcy miasta mogli zapytać polityków o plany wyborcze związane z ekologią.
18.09.2019

Komitety zgodne ws. sprzeciwu wobec Nord Stream 2; różnice zdań w sprawie węgla

Komitety wyborcze startujące w niedzielnych wyborach do PE podsumowały swoje programy wyborcze podczas telewizyjnej debaty w TVP. "Europa ojczyzn", "niepodległość i duma w UE", "różnorodność i solidarność", "państwo dobrobytu", "500+" - to wymieniane hasła.
24.05.2019

Niemcy: Media podzielone w sprawie zwiększenia wydatków na obronę

Niemiecka prasa jest podzielona w sprawie żądań władz USA zwiększenia wydatków na cele wojskowe. Część publicystów uważa, że są dużo pilniejsze potrzeby, jak choćby ochrona klimatu. Inni jednak nazywają niewypełnianie sojuszniczych zobowiązań "pasożytnictwem".
05.04.2019

W czwartek ważne dla Polski głosowania w PE w sprawie przewoźników drogowych

W komisji transportu PE odbędą się w czwartek głosowania w sprawie nowych regulacji, które mogą uderzyć w przewoźników drogowych krajów Europy Środkowo-Wschodniej, np. Polski. Głosowania ustalą, czy jest szansa na złagodzenie ostatecznej wersji przepisów.
10.01.2019

Szczecin: Debata kandydatów na prezydenta miasta

O przyszłość Szczecina, inwestycje i pomysły na rewitalizację śródmieścia pytani byli kandydaci na prezydenta miasta podczas debaty w Polskim Radiu Szczecin. Kandydaci zadawali sobie też nawzajem pytania m.in. o kwestię mieszkań komunalnych.
19.10.2018

UE: Skrajne grupy w PE próbują torpedować przepisy dot. Nord Stream 2

Przedstawiciele skrajnych grup politycznych w PE zażądali głosowania całej izby nad przyjętym wcześniej w komisji przemysłu stanowiskiem, dotyczącym nowelizacji dyrektywy gazowej, która jest wymierzona w Nord Stream 2. To próba spowolnienia prac w tej sprawie.
18.04.2018

Radni SLD pytają o bezpieczeństwo gazoportu w Świnoujściu

Wichura uszkodziła rurociąg służący do opomiarowania zbiornika w terminalu LNG w Świnoujściu - radni klubu SLD – Lewica Razem chcą wyjaśnień.
06.11.2017

Francja: Komentarze po decyzji upaństwowienia stoczni w Saint Nazaire

Najważniejsze są interesy Francji - tak komentuje się nad Sekwaną czwartkową decyzję rządu o "tymczasowym upaństwowieniu" stoczni STX France w Saint Nazaire, by zapobiec jej przejęciu przez włoską spółkę pod koniec tygodnia i zyskać czas na dalsze negocjacje.
28.07.2017

Włoskie władze zmieniają podejście do napływu migrantów

We Włoszech wraz z nasileniem się napływu migrantów doszło do wyraźnej zmiany w podejściu rządu do kwestii ich przyjmowania. Kiedy w czerwcu liczba przybyłych w tym roku przekroczyła 85 tysięcy, władze zaczęły powtarzać, że ich możliwości wyczerpują się.
09.07.2017

Eksperci: Dania zmieniając prawo nie powstrzyma budowy Nord Stream 2

Zaproponowane przez duński rząd zmiany w prawie nie powstrzymają budowy Nord Stream 2, bo gazociąg może ominąć wody terytorialne Danii. Mogą jednak wzmocnić pozycję przetargową Komisji Europejskiej w negocjacjach z Rosją - uważają eksperci.
14.04.2017

OSW: KE chce opóźnić realizację Nord Stream 2

Komisja Europejska zdając sobie sprawę z braku twardych argumentów prawnych przeciw Nord Stream 2 gra na zwłokę, usiłując opóźnić realizację projektu – piszą w swej analizie eksperci Ośrodka Studiów Wschodnich.
11.04.2017

W Niemczech rozpoczął się przerzut sprzętu grupy brygadowej USA do Polski

W niemieckim porcie Bremerhaven rozpoczęto w piątek wyładunek kierowanego następnie do Polski sprzętu Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej USA, która, zgodnie z decyzjami szczytu NATO w Warszawie, wzmocni bezpieczeństwo wschodniej flanki Sojuszu.
06.01.2017

WYBORY 2015: Moja wizja polskiej gospodarki morskiej – odpowiada dr hab. Czesława Christowa (Zjednoczona Lewica)

Wybory parlamentarne tuż za progiem. Z tej okazji pytaliśmy kandydatów wszystkich komitetów o ich pomysły i wizję polskiego gospodarki morskiej. Odpowiedzieli nam tylko kandydujący z list Platformy Obywatelskiej, Prawa i Sprawiedliwości, Nowoczesnej, Zjednoczonej Lewicy oraz Partii Razem. Sprawdźmy, jak na nasze pytania odpowiedziała dr hab. Czesława Christowa, kandydatka do Senatu ze Zjednoczonej Lewicy.
21.10.2015

Napieralski: Stocznię może uratować specustawa

Możliwość komunalizacji terenów postoczniowych może dać uchwalenie specustawy - uważają politycy SLD. Lewica chce, by samorządy przejęły to, co pozostało po szczecińskiej stoczni - informuje Polskie Radio Szczecin.
25.06.2012

Dziękujemy za wysłane grafiki.