• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Tusk: po zaprzysiężeniu nowy rząd zbada sprawę "dzierżawy portu w Gdyni"

gm

08.12.2023 11:02
Strona główna Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski Tusk: po zaprzysiężeniu nowy rząd zbada sprawę "dzierżawy portu w Gdyni"

Partnerzy portalu

Donald Tusk po spotkaniu z kandydatami na ministrów zapowiedział, że po zaprzysiężeniu nowy rząd będzie badał m.in. "dzierżawę portu w Gdyni".

Donald Tusk spotkał się w piątek przed południem z kandydatami na ministrów w jego gabinecie. Jak mówił po spotkaniu, ma nadzieję, że nowy rząd zostanie zaprzysiężony w środę. Na spotkaniu z dziennikarzami stwierdził, że po zaprzysiężeniu nowy rząd będzie chciał zbadać sytuację w Orlenie, decyzje ministerstwa kultury i "dzierżawę portu w Gdyni". Tusk najprawdopodobniej miał na myśli kwestię przetargu na terminal zbożowy w Porcie Gdynia.

Wczoraj pojawiła się informacja, że sejmowa komisja rolnictwa i rozwoju wsi wzywa premiera do unieważnienia przetargu w sprawie dzierżawy terminala zbożowego w Gdyni. Przetarg wygrało konsorcjum firm Szczecin Bulk Terminal, Tapini i Ribera. Dwie ostatnie z tych firm są powiązane osobowo z Grupą Viterra, największym w kraju eksporterem zbóż. Rodzi to obawy, że Viterra może przez dzierżawę terminala wpływać na kształtowanie całego rynku w Polsce.

28 listopada br. poseł KO Michał Kołodziejczak na platformie X (dawniej: Twitter) przekazał, że "Polska jest na przededniu wydzierżawienia na 30 lat największego terminala zbożowego w Gdyni światowemu potentatowi Viterra, który ma większościowy udział w handlu zbożem w Polsce".

4 grudnia br. Zarząd Warmińsko-Mazurskiej Izby Rolniczej "wystąpił do Parlamentarzystów z Warmii i Mazur oraz Krajowej Rady Izb Rolniczych o wsparcie działań Izby przeciwko wydzierżawieniu terminalu zbożowego w Gdyni na okres 30 lat Konsorcjum SBT".

"W ocenie samorządu rolniczego uzyskanie przez Konsorcjum SBT, nadzorowanego przez Grupę Viterra i CM Holding A/S, kontroli nad Terminalem Zbożowym spowoduje istotne ograniczenie konkurencji na rynku przeładunku zbóż w terminalach morskich i na rynku eksportu zboża z terytorium Rzeczpospolitej Polskiej poprzez umocnienie pozycji dominującej przez podmioty należące do Grupy Viterra. Kolejną niezwykle istotną sprawą jest możliwość ograniczenia sprzedaży zboża wyprodukowanego przez polskich rolników" – poinformował zarząd izby.

Obecna na posiedzeniu komisji minister rolnictwa i rozwoju wsi Anna Gembicka zaznaczyła, że "nie ulega wątpliwości, że ten terminal musi być w rękach polskich, musi być w rękach podmiotu z udziałem większościowym Skarbu Państwa". Poinformowała także, że skierowała projekt uchwały do Rady Ministrów dot. podjęcia stanowiska w sprawie terminala zbożowego.

"Rada Ministrów ze względu na położenie i warunki techniczne uznaje za zasadne wydzierżawienie terminala portowego w Porcie Gdynia, obsługującego ładunki zbożowe, wyłącznie spółce, w której Skarb Państwa wykonuje większość praw z tytułu posiadanych udziałów lub akcji" – podsumowała projekt uchwały szefowa MRiRW.

Donald Tusk, który najprawdopodobniej w przyszłym tygodniu obejmie urząd premiera, spodziewa się, że we wtorek Sejm zdecyduje o wyborze nowej Rady Ministrów, którą powoła koalicja KO - Trzeciej Drogi i Nowej Lewic. W środę z kolei może nastąpić zaprzysiężenie. Nie są znani wszyscy kandydaci brani pod uwagę przez Tuska do poszczególnych ministerstw. Sam Tusk ujawnił, że Radosław Sikorski jest kandydatem na stanowisko szefa MSZ, Czesław Siekierski (PSL) na ministra rolnictwa, Barbara Nowacka (KO) na ministra edukacji, Dariusz Wieczorek (Nowa Lewica) na ministra nauki. Potwierdził także, że w planach jest powołanie Ministerstwa Przemysłu z siedzibą w Katowicach. Resort ten ma objąć prof. Marzena Czarnecka.

"Dla mnie najważniejsze było, żeby ministerstwo skoncentrowało się na tych najbardziej palących problemach dotyczących kopalni, górnictwa i Śląska jako całości" - mówił w piątek w Sejmie lider PO, kandydat na premiera koalicji KO Trzeciej Drogi i Nowej Lewicy, Donald Tusk.

"Intencja, żeby ministerstwo przemysłu było w Katowicach, wynika z głębokiego przekonania, że Śląsk to są wszystkie nadzieje i wszystkie zagrożenia, które trzeba traktować interdyscyplinarnie" - wyjaśnił.

Tusk przyznał, że nie wyklucza powołania komisji śledczej ws. sprzedaży Lotosu. Podkreślił jednak, że w tej chwili potrzebne są pilne działania z wykorzystaniem innych instrumentów, niż komisje śledcze. Jak mówił, będą pracowały zespoły interdyscyplinarne, z różnych ministerstw. "Przykro mi o tym mówić, to nie jest mój temperament, ale niestety w większości tych zespołów obecna będzie także prokuratura" - powiedział szef PO.

ra/ mmu/ reb/ gb/ itm/
red. jm

fot. Depositphotos

bulk_cargo_port_szczecin

Partnerzy portalu

Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna
port_gdańsk_390x100_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.