• <

W Niemczech rozpoczął się przerzut sprzętu grupy brygadowej USA do Polski

Strona główna W Niemczech rozpoczął się przerzut sprzętu grupy brygadowej USA do Polski
W Niemczech rozpoczął się przerzut sprzętu grupy brygadowej USA do Polski - GospodarkaMorska.pl

pc

06.01.2017 Źródło: PAP

W niemieckim porcie Bremerhaven rozpoczęto w piątek wyładunek kierowanego następnie do Polski sprzętu Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej USA, która, zgodnie z decyzjami szczytu NATO w Warszawie, wzmocni bezpieczeństwo wschodniej flanki Sojuszu.

– To sygnał mający świadczyć o zaangażowaniu USA na rzecz sojuszników i woli utrzymania pokoju – powiedział dziennikarzom w Bremerhaven zastępca dowódcy wojsk lądowych USA w Europie gen. Timothy P. McGuire.

Do portu w Bremerhaven zawinęły już dwa z trzech statków transportowych typu ro-ro, wiozących z USA sprzęt stacjonującej na co dzień w Fort Carson w stanie Kolorado 3. Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej z 4. Dywizji Piechoty. Trzeci statek ma dotrzeć do Bremerhaven w niedzielę.

W ramach pierwszej rotacji Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej (ABCT), dowództwo brygady oraz batalion inżynieryjny i wsparcia brygady, 3. Batalion 29. Pułku Artylerii i 4. Batalion 10. Pułku Kawalerii, będą stacjonowały w obiektach wojskowych w Żaganiu, Świętoszowie, Skwierzynie i w Bolesławcu. Z Polski część elementów ABCT zostanie rozmieszczona w innych lokalizacjach na wschodniej flance NATO. Jeden batalion trafi do państw bałtyckich, jeden do Bułgarii i Rumunii, a jeden – zajmujący się szkoleniem i konserwacją sprzętu – do Grafenwoehr w Niemczech.

McGuire zaznaczył, że obejmująca skierowanie ABCT na wschodnią flankę NATO operacja Atlantic Resolve jest kontynuacją polityki prowadzonej przez Waszyngton od 70 lat. Podkreślił, że zaangażowanie USA ma charakter defensywny. – Aby utrzymać pokój, trzeba być przygotowanym do wojny – powiedział McGuire. Podkreślił, że cieszy się na współpracę z Niemcami i Polską.

Licząca 3,5 tys. ludzi brygadowa grupa bojowa przywozi ponad 400 pojazdów gąsienicowych i ponad 900 kołowych, w tym 87 czołgów M1A2 Abrams, 18 samobieżnych haubic Paladin, 144 bojowe wozy piechoty Bradley i ponad 400 samochodów Humvee.

Z Bremerhaven sprzęt ten zostanie przewieziony koleją oraz konwojami wojskowymi i komercyjnymi w rejon Żagania (woj. lubuskie) i Drawska Pomorskiego (woj. zachodniopomorskie). Od lutego żołnierze i sprzęt z brygady zaczną się dyslokować w regionie, by ćwiczyć z europejskimi sojusznikami.

Północne Niemcy będą logistyczną bazą operacji przerzutu sprzętu ABCT. Generał Josef Dieter Blotz zapewnił, że Niemcy jako kraj tranzytowy zapewnią siłom amerykańskim pełne wsparcie. – Ta operacja jest dobrym przykładem współpracy niemiecko-amerykańskiej. Przygotowaliśmy szlaki, którymi będą się poruszać amerykańskie kolumny – powiedział Blotz, odpowiedzialny za operacje logistyczne w dowództwie baz wojskowych w Niemczech.

Niemiecki generał zapewnił, że transport wojsk USA nie zakłóci ruchu drogowego i kolejowego.

Blotz powiedział PAP, że nic nie wie o planowanych demonstracjach przeciwko wojskom USA. Politycy SPD i Lewicy w graniczącej z Polską Brandenburgii wyrażali wcześniej zaniepokojenie obecnością amerykańskich żołnierzy w Europie Środkowo-Wschodniej, co ich zdaniem może pogorszyć relacje z Rosją. Lewica zapowiedziała akcje protestacyjne.

Grupa z Fort Carson rozpoczyna pierwszą 9-miesięczną zmianę ABCT w ramach operacji Atlantic Resolve. Kolejne mają następować tak, by między poszczególnymi rotacjami brygadowych grup bojowych nie było przerw, a w regionie stale przebywały amerykańskie siły.

Zdaniem niemieckich mediów, przerzut wojsk amerykańskich jest największą wojskową operacją logistyczną od czasu wycofania wojsk ZSRR z NRD na początku lat 90.

Źródło:
PAP

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 33097,00 $ tona -1,39% 10 maj
 Cynk 3037,00 $ tona 2,15% 10 maj
 Aluminium 2565,00 $ tona 1,87% 10 maj
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.