• <

ONZ: Chiny i Rosja popierają nielegalne próby z rakietami balistycznymi Korei Północnej

Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo ONZ: Chiny i Rosja popierają nielegalne próby z rakietami balistycznymi Korei Północnej

Partnerzy portalu

Podczas piątkowej debaty w Radzie Bezpieczeństwa USA wezwały jej członków do potępienia Korei Północnej za jej realizowane wbrew międzynarodowemu prawu kolejne próby z rakietami balistycznymi. Chiny i Rosja nie poparły tego wezwania.

Dyplomacja - a nie izolacja jest jedyną drogą naprzód, mówiła zastępca szefa ONZ Rosemary DiCarlo w nawiązaniu do sytuacji na Półwyspie Koreańskim, po nieudanej próbie wystrzelenia szpiegowskiego satelity wojskowego Pjongjang na początku tego tygodnia.

Dyplomata z Stałego Przedstawicielstwa USA przy ONZ Robert Wood zaapelował, by inni członkowie RB przyłączyli się do Waszyngtonu w potępienia Korei Północnej „za bezprawne postępowanie i wezwania jej, aby nie realizowała planu przeprowadzenia kolejnej próby wystrzelenia szpiegowskiego satelity, które będzie stanowić dalsze zagrożenie dla międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa".

Geng Shuang, zastępca ambasadora Chin przy ONZ, które mają prawo weta, stwierdził ,podobnie jak i przedstawiciel Rosji, że Korea Północna ma "uzasadnione obawy dotyczące bezpieczeństwa" wywołane polityką USA. Rada Bezpieczeństwa natomiast "powinna promować deeskalację, a nie wskazywać palcem na jedną ze stron".

Z Nowego Jorku Andrzej Dobrowolski

ad/wr/

fot. DepositphotosDziękujemy za wysłane grafiki.