• <
Baltexpo2023_duży

Sekretarz generalny ONZ wzywa Pjongjang do wznowienia dialogu w celu denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego

Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Sekretarz generalny ONZ wzywa Pjongjang do wznowienia dialogu w celu denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego

Partnerzy portalu

Sekretarz Generalny ONZ Antonio Guterres skrytykował w środę Koreę Północną za wystrzelenie jej pierwszego wojskowego satelity szpiegowskiego i wezwał Pjongjang do szybkiego wznowienia dialogu, mającego na celu denuklearyzację Półwyspu Koreańskiego.

Według doniesień medialnych próba zakończyła się fiaskiem. Satelita rozbił się w morzu. KRLD zapowiedziała jednak przeprowadzenie kolejnego startu.

Jak przekazał rzecznik sekretarza generalnego, Guterres zaakcentował, że każde wystrzelenie przy użyciu technologii rakiet balistycznych stanowi pogwałcenie odpowiednich rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ.

- Sekretarz Generalny ponownie wzywa KRLD do zaprzestania takich działań i szybkiego wznowienia dialogu, aby osiągnąć cel trwałego pokoju oraz całkowitej i możliwej do zweryfikowania denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego - głosi oświadczenie Guterresa.

Ze źródeł ONZ wynika, że wystrzelenie rakiety wywołało zamieszanie w sąsiedniej Korei Południowej i Japonii. Władze w Seulu wysłały wiadomości tekstowe wzywające mieszkańców do przemieszczania się. Później stwierdziły jednak, że komunikat ogłoszono przez pomyłkę.

Japoński rząd wydał ostrzeżenie dla mieszkańców prefektury Okinawa na południu kraju.

Z Nowego Jorku Andrzej Dobrowolski (PAP)

ad/ mal/

Fot. Depositphotos

Dziękujemy za wysłane grafiki.