• <
attis_konferecnja_2024

USA. Departament Stanu: sankcje to tylko jedno z narzędzi ws. Nord Stream 2

AK

09.06.2021 22:00 Źródło: PAP
Strona główna Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas USA. Departament Stanu: sankcje to tylko jedno z narzędzi ws. Nord Stream 2

Partnerzy portalu

USA. Departament Stanu: sankcje to tylko jedno z narzędzi ws. Nord Stream 2 - GospodarkaMorska.pl
Fot. Pixabay

Rzecznik Departamentu Stanu USA Ned Price powiedział w środę, że sankcje są tylko jednym z narzędzi, by zapewnić, że gazociąg Nord Stream 2 nie będzie wykorzystywany przez Moskwę jako "broń geopolityczna". Innym narzędziem jest dyplomacja - dodał.

Price był pytany przez dziennikarzy podczas środowej konferencji prasowej o szczegóły niemieckiej oferty w sprawie minimalizacji szkód związanych z gazociągiem. Według niektórych doniesień jest taka sama, jak złożona już dwa lata temu, i przewiduje m.in. rekompensaty finansowe dla Ukrainy, rewers gazu z gazociągu na Ukrainę oraz możliwość automatycznych sankcji przeciwko Rosji.

Rzecznik nie odniósł się bezpośrednio do tej kwestii, powtarzając, że Waszyngton "zrobi wszystko, co możliwe", by zapewnić, że prawie ukończony już gazociąg nie będzie mógł zostać użyty jako "broń geopolityczna" do szantażu m.in. Ukrainy.

Jak powiedział, mimo krytyki rządu amerykańskiego ze strony polityków obydwu partii w Kongresie USA za odstąpienie od części planowanych sankcji wobec projektu, a także ze strony przywódców państw Europy Środkowo-Wschodniej, sankcje są jedynie jednym z narzędzi w tej sprawie. Jak dodał, innym sposobem jest dyplomacja, zaś gazociąg będzie przedmiotem wielu rozmów z europejskimi przywódcami oraz rosyjskim prezydentem Władimirem Putinem podczas rozpoczętej w środę podróży zagranicznej prezydenta Bidena.

Wcześniej Departament Stanu powiedział PAP, że nadal "przygląda się" podmiotom zaangażowanym w NS2 pod kątem sankcji i sprzeciwia się projektowi.

Partnerzy portalu

seaway7
rosang_2023
ambermarine_2023_390x150

Dziękujemy za wysłane grafiki.