• <
SAR_2022

Media: Rosja wysłała okręty w okolice Japonii; to ostrzeżenie w związku z Ukrainą

mj

16.02.2022 15:19
Strona główna Marynarka Wojenna, Służby Morskie, Ratownictwo Morskie Media: Rosja wysłała okręty w okolice Japonii; to ostrzeżenie w związku z Ukrainą

Partnerzy portalu

Media: Rosja wysłała okręty w okolice Japonii; to ostrzeżenie w związku z Ukrainą - GospodarkaMorska.pl

Rosja wysłała okręty podwodne, fregaty i niszczyciele w okolice Japonii, by ostrzec ją, że nie powinna stawać po stronie państw zachodnich i nakładać na Moskwę sankcji w związku z Ukrainą – pisze w środę dziennik „South China Morning Post”, cytując analityków.

Według ekspertów ćwiczenia dużej floty na wodach w pobliżu japońskiej wyspy Hokkaido mają też zademonstrować światu, że rosyjskie wojsko jest gotowe na każdy scenariusz i zdolne do działań na wielu frontach jednocześnie – podał hongkoński dziennik.

Japoński resort obrony potwierdził, że flota 24 rosyjskich okrętów od 1 lutego wykonuje manewry na Morzu Japońskim i Morzu Ochockim. „Ta aktywność odbywa się równocześnie z ostatnimi działaniami rosyjskich sił na obszarach blisko Ukrainy” – powiedział dziennikarzom minister obrony Nobuo Kishi.

Działania rosyjskiej marynarki są nadzwyczajne, zarówno jeśli chodzi o skalę, jak i czas, w którym są prowadzone – ocenił ekspert w dziedzinie stosunków międzynarodowych z tokijskiego oddziału amerykańskiej uczelni Temple University James Brown, który specjalizuje się w sprawach rosyjskiej Dalekiego Wschodu.

„To jasne, że Moskwa mówi Japonii, że nie powinna przyłączać się do USA i krajów europejskich w ich działaniach dotyczących Ukrainy i powinna oprzeć się presji na nakładanie sankcji na Rosję” – ocenił z kolei wykładowca stosunków międzynarodowych z Uniwersytetu Waseda w Tokio Toshimitsu Shigemura.

Premier Japonii Fumio Kishida oświadczył we wtorek po rozmowie z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim, że Tokio podejmie „odpowiednie kroki” wobec Moskwy, w tym nałoży na nią sankcje w koordynacji z grupą G7, jeśli Rosja dokona inwazji na Ukrainę. Japonia dzieli się też z Europą gazem na wypadek odcięcia dostaw przez Rosję.

„Wyraźny przekaz jest taki, że sprawa Terytoriów Północnych w dużym stopniu zależy od tego, co Japonia zrobi (w kwestii Ukrainy)” – powiedział Shigemura, odnosząc się do trwającego od dziesięcioleci sporu terytorialnego pomiędzy Rosją a Japonią o cztery kontrolowane przez Moskwę wyspy na Oceanie Spokojnym, które Rosjanie nazywają Kurylami Południowymi.

Z powodu sporu o te wyspy, zajęte przez Armię Czerwoną w 1945 roku, oba kraje wciąż nie podpisały formalnego układu pokojowego po II wojnie światowej. Rosja deklarowała zamiar przekazania Japonii dwóch z czterech wysp, ale negocjacje w tej sprawie toczą się od lat i nie przyniosły dotąd rozwiązania. Rosyjska dyplomacja sugerowała, że na rozmowach może zaważyć pozycja Japonii w sprawie Ukrainy.

Źródło: PAP

Fot. Depositphotos

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 34975,00 $ tona 1,82% 16 maj
 Cynk 3583,00 $ tona 2,40% 16 maj
 Aluminium 2790,00 $ tona 2,50% 16 maj
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.