• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

UE uruchomiła nowy format współpracy w ramach Partnerstwa Wschodniego

ew

12.03.2018 15:13 Źródło: PAP
Strona główna Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska UE uruchomiła nowy format współpracy w ramach Partnerstwa Wschodniego

Partnerzy portalu

UE uruchomiła nowy format współpracy w ramach Partnerstwa Wschodniego - GospodarkaMorska.pl

Unia Europejska uruchomiła w poniedziałek nowy format współpracy w ramach Partnerstwa Wschodniego. O integracji na spotkaniach UE-PW będą rozmawiali nie tylko politycy, ale również przedstawiciele biznesu, organizacji pozarządowych i instytucji finansowych.

Przedstawiciele państw członkowskich UE i sześciu krajów Partnerstwa Wschodniego - Armenii, Azerbejdżanu, Białorusi, Gruzji, Mołdawii i Ukrainy - spotkali się w poniedziałek w Brukseli i uzgodnili priorytety na 2018 rok. Celem jest realizacja zobowiązań podjętych na szczycie Partnerstwa Wschodniego w listopadzie ubiegłego roku.

"Dzisiaj oficjalnie uruchamiamy nową strukturę Partnerstwa Wschodniego. Teraz najważniejsze jest, aby nadać Partnerstwu Wschodniemu nową dynamikę i odnowić nasze wspólne zaangażowanie na rzecz reform w krajach partnerskich" - powiedział w poniedziałek unijny komisarz ds. rozszerzenia UE Johannes Hahn.

Przedstawiciele UE i PW mają spotykać się w ramach specjalnych platform dotyczących konkretnych dziedzin i reform: gospodarki, instytucji i zarzadzania, transportu, energii, środowiska i klimatu, a także kwestii społecznych. W rozmowach mają brać udział nie tylko przedstawiciele władz UE i PW, ale także organizacje pozarządowe, firmy, międzynarodowe instytucje finansowe oraz przedstawiciele organizacji reprezentujących ludzi młodych. "Mówiąc konkretniej, zamierzamy wzmocnić nasze gospodarki" - powiedział Hahn w poniedziałek.

Dodał, że rezultaty mają być widoczne przed szczytem ministerialnym UE i PW jesienią tego roku. Komisarz podkreślił, że kluczowe znaczenie będą miały inwestycje prywatne w krajach partnerskich. "Zapewnimy MŚP lepszy dostęp do wsparcia finansowego w lokalnej walucie" - zapowiedział.

Podczas ubiegłorocznego szczytu PW w Brukseli liderzy państw UE i krajów Partnerstwa Wschodniego zapowiedzieli zacieśnianie współpracy w konkretnych obszarach. UE i kraje sąsiedzkie uszeregowały je w czterech grupach, które koncentrują się na wzmocnieniu instytucji i dobrych rządów, poprawie mobilności i kontaktów międzyludzkich, wzmocnieniu gospodarki oraz usprawnianiu połączeń transportowych i energetycznych.

We wspólnym dokumencie roboczym unijna dyplomacja i Komisja Europejska wskazały 20 założeń na rok 2020 w tych czterech obszarach. Wbrew nadziejom krajów Europy Wschodniej polityczna deklaracja ograniczyła się jedynie do uznania europejskich aspiracji PW.

Ówczesna premier RP Beata Szydło mówiła na szczycie, że Polska zabiega o to, by Partnerstwo Wschodnie z fazy deklaracji wreszcie przeszło w fazę konkretów.

Program Partnerstwa Wschodniego UE powstał w 2009 roku z inicjatywy Polski i Szwecji.

Partnerzy portalu

legal_marine_mateusz_romowicz_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.