• <

Kwieciński: jest czas, żeby polska gospodarka stanęła na własnych nogach

ew

12.03.2018 15:17 Źródło: PAP
Strona główna Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska Kwieciński: jest czas, żeby polska gospodarka stanęła na własnych nogach
Kwieciński: jest czas, żeby polska gospodarka stanęła na własnych nogach - GospodarkaMorska.pl

W tej chwili jest czas, żeby polska gospodarka stanęła na własnych nogach - powiedział PAP w poniedziałek w Toruniu minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński. Dodał, że konieczne jest przestawienie gospodarki na tory innowacyjności.

Kwieciński jest gościem Welconomy Forum w Toruniu.

"Przez wiele lat nasza gospodarka bardzo silnie bazowała na inwestycjach zagranicznych, gdyż brakowało nam kapitału. W tej chwili jest czas, żeby silniej stanąć na własnych nogach, czyli budować gospodarkę w oparciu o nasz - polski kapitał, kompetencje obecne tutaj na miejscu. Jeżeli myślimy o jeszcze bardziej dynamicznym rozwoju w przyszłości - musimy przestawić się na tory innowacyjności" - powiedział PAP Kwieciński.

Dodał, że chodzi przede wszystkim o wykorzystanie potencjału naukowego, młodych Polaków. Wykorzystywanie innowacji jego zdaniem ma pozwolić na tworzenie większej wartości dodanej w gospodarce dla firm.

"Oznacza to szybsze budowanie kapitału, a dla mieszkańców tego kraju, pracowników oznacza to wyższe wynagrodzenia. Większe marże w firmach, wyższa wartość dodana będą pozwalały właścicielom i menadżerom na lepsze płacenie Polakom za ich pracę" - wspomniał szef inwestycji i rozwoju.

Odnosząc się do dobrej koniunktury na świecie podkreślił, że aby z niej jeszcze lepiej korzystać trzeba do polskiej gospodarki wprowadzić to, co na świecie określa się mianem "Gospodarki 4.0", a mianowicie zadbać o wykorzystanie w większym stopniu innowacji w informatyce, telekomunikacji.

"Na świecie postępuje masowa automatyzacja, robotyzacja procesów. Ona jest m.in. związana z tym, że z punktu widzenia ekonomicznego taniej jest wykorzystywać roboty i otrzymywać wyższej jakości produkty. To zaczyna docierać również do naszego kraju. Już nie wszędzie opłaca się, żeby zatrudniać większą liczbę pracowników. To się zlewa w czasie z wyzwaniami demograficznymi, które mamy oraz coraz większym popytem na pracę na naszym rynku" - dodał Kwieciński.

Ocenił, że zbieżność tych procesów w czasie może mieć pozytywne skutki dla naszej gospodarki. Wspomniał, że nadal stopień ucyfrowienia, szczególnie małych i średnich firm, jest w Polsce zbyt niski.

"Tak jest także w administracji. Mamy bardzo dobre uczelnie kształcące informatyków i inżynierów. Chcemy, żeby korzystała z tego nasza gospodarka, a nie tego, żeby te osoby wyjeżdżały z naszego kraju. Jest wiele ważnych pytań m.in. o to czy wynagrodzenia, które otrzymujemy powinny być wyłącznie wynagrodzeniami za pracę. W Finlandii jest teraz doświadczenie, które polega na tym, że jest coś w rodzaju wynagrodzenia obywatelskiego" - wskazał Kwieciński.

Szef resortu inwestycji i rozwoju wspomniał także, że cyfryzacja współistnieje z innymi dziedzinami życia społecznego - energetyką, zdrowiem, edukacją czy administracją.

"Prawdą jest, że nasze uczelnie zbyt małą wagę przykładały do pozycji międzynarodowej. W tej dziedzinie w świecie działo się bardzo dużo w ostatnich latach. Rozwój innych krajów m.in. azjatyckich, gdzie przykładano do tego wagę, spowodował, że one zaczęły wypierać nasze uczelnie z list rankingowych. Musimy zwrócić na to uwagę, także dbając m.in. o większe umiędzynarodowienie naszych uczelni" - zakończył minister.
legal_marine_390x100_gif_2020

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 40825,00 $ tona -2,44% 14 sty
 Cynk 3559,00 $ tona -0,42% 14 sty
 Aluminium 2977,00 $ tona 0,61% 14 sty
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.