• <
urząd_morski_gdynia_2021

Duda: celem Polski członkostwo w Radzie Bezpieczeństwa ONZ i dostęp do złóż gazu

Strona główna Prawo Morskie, Polityka Morska, Ekonomia Morska Duda: celem Polski członkostwo w Radzie Bezpieczeństwa ONZ i dostęp do złóż gazu
Duda: celem Polski członkostwo w Radzie Bezpieczeństwa ONZ i dostęp do złóż gazu - GospodarkaMorska.pl

pc

09.02.2017 Źródło: PAP

Bardzo ważnym celem dla Polski w tym roku jest uzyskanie niestałego członkostwa w Radzie Bezpieczeństwa ONZ. Polska zabiega też o dostęp do nowych złóż gazu – powiedział w czwartek w Sejmie prezydent Andrzej Duda. Podkreślił też wagę współpracy w ramach Grupy Wyszehradzkiej.

Prezydent przysłuchiwał się w czwartek w Sejmie wystąpieniu szefa MSZ Witolda Waszczykowskiego, który przedstawiał informację o zadaniach polskiej polityki zagranicznej w 2017 roku. Odnosząc się do niej, Andrzej Duda podkreślił, że Polska cały czas stara się o uzyskanie niestałego członkostwa w Radzie Bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych i jest to bardzo ważny cel kraju na 2017 r.

– Głosowanie w tej sprawie odbędzie się w ONZ w czerwcu tego roku. Jesteśmy w tej chwili jedynym kandydatem, ale sprawa jest nadal otwarta, bo inne państwa kandydujące mogą się jeszcze zgłosić w zasadzie do samego momentu głosowania – powiedział Duda. – Mam nadzieję, że ten cel, jakim jest obecności Polski w Radzie Bezpieczeństwa ONZ w latach 2018-2019, zostanie zrealizowany – dodał.

Prezydent zaznaczył, że z jego punktu widzenia w wystąpieniu szefa MSZ bardzo ważne były kwestie bezpieczeństwa energetycznego. – Pan minister (Waszczykowski – PAP) wyraźnie mówił o tym, że udało się po latach budowy otworzyć gazoport w Świnoujściu i pierwsze dostawy gazu z Kataru przyszły i są cały czas realizowane. To bez wątpienia bardzo wzmocniło nasze bezpieczeństwo energetyczne – ocenił Duda.

– Jest kwestia otwarcia dla nas dostępu do złóż gazu na szelfie norweskim, a więc jest kwestia budowy połączenia gazowego pomiędzy Norwegią a Danią, a następnie Baltic Pipe z Dani do Polski. To są te tematy, które w tej chwili są realizowane i które są na naszej agendzie, nad którymi pracują zarówno polska dyplomacja, jak i polskie podmioty gospodarcze – powiedział prezydent.

– Koncentrujmy się na tym, jest to niezmiernie ważne, pracujmy nad tym, to była tematyka moich rozmów, zarówno w czasie mojej podróży do Norwegii, jak i później, w czasie moich rozmów politycznych w Danii – zachęcał.

Trzecim elementem exposé Waszczykowskiego, niezmiernie ważnym zdaniem prezydenta, jest współpraca regionalna. – Po pierwsze w ramach Grupy Wyszehradzkiej, która rozwija się bardzo dobrze (...). Okazało się, że te pogłoski o śmierci Grupy Wyszehradzkiej są stanowczo przedwczesne i nieprawdziwe. Pracuje Grupa Wyszehradzka bardzo intensywnie, nasza aktywność w Grupie Wyszehradzkiej jest bardzo duża. Bardzo mocno chce podkreślić: Grupa Wyszehradzka naprawdę dzisiaj się liczy – zaznaczył Andrzej Duda.

Źródło:
PAP
legal_marine_390x100_gif_2020

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 31251,00 $ tona -6,49% 13 maj
 Cynk 2891,00 $ tona -3,12% 13 maj
 Aluminium 2422,00 $ tona -2,10% 13 maj
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.