• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Sekretariat ds. Morskich „16 + 1” uroczyście otwarty

mk

09.02.2017 20:19 Źródło: własne
Strona główna Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska Sekretariat ds. Morskich „16 + 1” uroczyście otwarty

Partnerzy portalu

Sekretariat ds. Morskich „16 + 1” uroczyście otwarty - GospodarkaMorska.pl

W Ministerstwie Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej odbyła się inauguracja Sekretariatu ds. Morskich, w formacie 16+1. Powołanie jednostki odbyło się z inicjatywy MGMiŻŚ i od dnia dzisiejszego ściśle funkcjonuje przy tym resorcie. Zadaniem instytucji jest koordynacja współpracy pomiędzy 16. państwami Europy i Chinami w zakresie spraw morskich.

W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele placówek dyplomatycznych, reprezentanci Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa, Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości oraz polskich portów i urzędów morskich.
Minister Marek Gróbarczyk swoim wystąpieniem oficjalnie otworzył spotkanie.

- Z wielką przyjemnością mogę oficjalnie ogłosić, że Sekretariat Koordynujący do Spraw Morskich, w ramach formatu 16 + 1 działa w Polsce w ramach Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. Chciałbym przypomnieć, że decyzja o ustanowieniu takiego sekretariatu w Polsce została wyrażona w dokumencie skupiającym wytyczne z Rygi (Riga Guidelines), które zostały przyjęte podczas szczytu szefów rządów 16 + 1 krajów. Chciałbym podziękować naszym partnerom za wsparcie tej idei – mówił minister Gróbarczyk.

Rola zagadnień morskich w formacie współpracy "16 + 1" jest niepodważalna. Ze względu na znaczne odległości geograficzne między Chinami a krajami Europy, transport morski pozostaje jednym z najbardziej skutecznych środków dla euroazjatyckiego handlu, poprzez połączenie potencjału jaki daje morski transport dużych ilości przewożonych towarów, korzystne ceny i oferowana niezawodność. – kontynuował minister Gróbarczyk .

Powołanie Sekretariatu ds. Morskich 16+1 ma na celu wzmocnienie współpracy pomiędzy portami morskimi Chin i państwami Europy Środkowo-Wschodniej jak również współpracy politycznej i gospodarczej. Promocję regionów przybrzeżnych jako centrów rozwoju i innowacji, inwestycji do portów morskich jak również tworzenia klastrów przemysłowych, parków technologicznych i specjalnych stref ekonomicznych.

Instytucja będzie gromadziła informacje dotyczące inwestycji i projektów infrastrukturalnych w innych państwach. Bieżący monitoring zapewni większą efektywność działań międzynarodowych w obszarze gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej, poprzez możliwość przyłączenia się do konkretnych przedsięwzięć lub zainicjowania własnych.

Stworzenie struktur Sekretariatu Koordynującego ds. morskich w Polsce kreuje warunki do wymiany wzajemnych doświadczeń i promowania polskich przedsiębiorców nie tylko na rynku chińskim, lecz także wśród pozostałych krajów formatu 16+1. Format ten jest narzędziem wzmacniania potencjału gospodarczego stron projektu, głównie poprzez wsparcie rozwoju inwestycji infrastrukturalnych i logistycznych w ramach tzw. Jedwabnego Szlaku.

W ramach formatu „16+1” powoływane są tzw. ośrodki, których zadaniem jest koordynacja działania w konkretnych obszarach.
Sekretariat Morski został wskazany przez Ministra Spraw Zagranicznych Witolda Waszczykowskiego w dzisiejszym exposé jako ważny instrument współpracy Polski z Chinami i regionem Europy Środkowej i Wschodniej.

Partnerzy portalu

legal_marine_mateusz_romowicz_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.