• <
szkoła_morska_w_gdyni_980x120_gif_2020

Gowin: Finalizujemy prace nad ustawą o szkolnictwie wyższym

pc

10.05.2018 03:20 Źródło: PAP
Strona główna Edukacja Morska, Nauka, Szkoły Morskie, Praca na Morzu Gowin: Finalizujemy prace nad ustawą o szkolnictwie wyższym

Partnerzy portalu

Gowin: Finalizujemy prace nad ustawą o szkolnictwie wyższym - GospodarkaMorska.pl

Finalizujemy ponaddwuletnie prace nad nową ustawą o nauce i szkolnictwie wyższym. Dokument ureguluje w nowoczesny i perspektywiczny sposób kwestie dot. funkcjonowania uczelni - powiedział w środę wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin.

"Finalizujemy ponaddwuletnie, wspólne prace nad nową ustawą, ustawą, która w nowy, bardzo nowoczesny i perspektywiczny sposób ureguluje kwestie funkcjonowania polskich uczelni, określi perspektywy rozwojowe polskiej nauki" - mówił w środę w czasie konferencji prasowej w KPRM Jarosław Gowin. Dodał, że w czasie dwóch lat odbyły szerokie konsultacje społeczne nad projektem ustawy.

W środę po południu w Sejmie rozpoczęło się pierwsze czytanie projektu ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (tzw. Ustawa 2.0, Konstytucja dla Nauki). Projekt przygotowało Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego (MNiSW). Sejm zajmie się również projektem ustawy Przepisy wprowadzające ustawę - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce. Zapisano tam, jak wyglądać będzie funkcjonowanie uczelni w okresie przejściowym, zanim reformy zaczną w pełni obowiązywać. Ustawa, zgodnie z propozycją resortu nauki, ma zacząć obowiązywać już od najbliższego roku akademickiego (1 października 2018 r.).

"Mam nadzieję, że ta debata, która będzie towarzyszyć końcowej już fazie już prac nad ustawą, będzie równie merytoryczna, wolna od jakiegokolwiek zacietrzewienia, wolna od ideologii, wolna od partyjniactwa" - mówił Gowin na konferencji, która odbyła się przed czytaniem projektu w Sejmie . Dodał, że projekt ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce jest efektem wielu debat, "ścierania się różnych, racji, różnych argumentów, różnych punktów widzenia".

"W tym sensie jest to ustawa kompromisowa, ale myślę, że mamy do czynienia z kompromisem w najlepszym tego słowa znaczeniu" - ocenił. Szef resortu nauki jednocześnie wyraził przekonanie, że projekt ustawy "bardzo dobrze równoważy interesy wszystkich typów uczelni i stanowi wyraźny impuls rozwojowy dla szkolnictwa wyższego i dla nauki".

"Ten dialog między ministerstwem nauki i szkolnictwa wyższego a środowiskiem akademickim był unikatowy nie tylko w skali Polski, on był unikatowy w skali całej Europy - dostrzega to Komisja Europejska, która wielokrotnie wskazywała właśnie tą drogę dojścia do +Konstytucji dla Nauki+ jako wzór do naśladowania wszystkich krajów Unii Europejskiej przy wszelkiego typu wielkich systemowych reformach" - podkreślił.

Wicepremier podziękował osobom w zaangażowanym w tworzenie projektu ustawy, ale też jej oponentom. "Chcę też podziękować wszystkim tym, którzy poddali ten projekt rzetelnej krytyce. Pewnie nie każda krytyka była rzetelna, a chcę powiedzieć, że bardzo wysoko cenię sobie również tych krytyków, którzy zechcieli głęboko zapoznać się z tym projektem i przedstawić swoje merytoryczne i uzasadnione kontrargumenty" - powiedział.

Szef resortu nauki wyraził nadzieję, że rozpoczynająca się w środę debata parlamentarna nad projektem przebiegnie sprawnie i że projekt trafi do Senatu w ciągu miesiąca i wejdzie w życie 1 października 2018 r.

Gowin ocenił, że środa to "bardzo ważny dzień dla polskiej nauki i polskich uczelni" również dlatego, że agencja MNiSW - Narodowe Centrum Badań i Rozwoju ogłosiła w środę konkurs na Zintegrowane Programy Uczelni. W ten sposób do wszystkich rodzajów uczelni trafi 1 mld zł - zapowiedział wicepremier.

Celem konkursu na Zintegrowane Programy Uczelni jest m.in. dostosowanie i realizacja programów kształcenia uczelni do potrzeb społeczno-gospodarczych, tworzenie i realizacja wysokiej jakości programów stażowych, studiów doktoranckich, podnoszenie kompetencji dydaktycznych uczelnianych kadr.

W konferencji prasowej w KPRM wzięli udział również przedstawiciele środowiska akademickiego, którzy wyrazili poparcie dla reformy szkolnictwa i nauki. Byli wśród nich: przewodniczący Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich (KRASP), rektor Politechniki Warszawskiej prof. Jan Szmidt, przewodniczący Rady Głównej Nauki i Szkolnictwa Wyższego prof. Zbigniew Marciniak oraz przedstawiciele Krajowej Reprezentacji Doktorantów i Parlamentu Studentów Rzeczypospolitej Polskiej.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.