• <

Mina morska uszkadza statek na Morzu Czarnym. Załoga ewakuowana

Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Mina morska uszkadza statek na Morzu Czarnym. Załoga ewakuowana

Partnerzy portalu

MW Rumunii

Pływający pod banderą Togo statek towarowy Seama uderzył w minę morską nieopodal rumuńskiego portu Sulina, blisko granicy z Ukrainą. Służby ratunkowe z Rumunii ewakuowały 12 członków załogi. Nie ma informacji o ofiarach.

Do zdarzenia doszło dziś rano o godzinie 6:50 czasu lokalnego, a statek miał znajdować się kilkanaście mil morskich od brzegu. Niedługo po eksplozji w okolicach portu było widać unoszący się dym. Potem pojawiły się nagrania, na których też widać uratowane osoby w kamizelkach ratunkowych, transportowane do brzegu. Nie są znane uszkodzenia statku oraz czy zatonął.

Port Sulina jest zlokalizowany w jednej z trzech odnóg Dunaju, tuż przy ujściu do Morza Czarnego. Nie ma informacji, by poza towarowcem ucierpiały inne jednostki, bądź infrastruktura nadmorska.

W rejonie Morza Czarnego problemem od wybuchu wojny są liczne miny morskie, zrzucane przez obie strony konfliktu. Dochodziło już do sytuacji, gdy wyrzucane na brzeg wybuchały, dokonując szkód. W związku z tym siły morskie państw basenu Morza Czarnego regularnie neutralizują odkryte na swoich wodach niebezpieczne obiekty, zgłaszając też protesty przede wszystkim w kierunku Rosji, oskarżanej o zrzucenie do wody setek min morskich, zagrażających bezpieczeństwu żeglugi.

Wypadek statku Seama jest też pierwszym od dłuższego czasu, gdy w wyniku kontaktu z niebezpiecznym obiektem ucierpiała cywilna jednostka bądź okręt.  We wrześniu ubr. nieznacznie uszkodzony został rumuński niszczyciel min Locotenent Dimitrie Nicolescu (DM-29), natomiast w listopadzie tego samego roku niemal zatonął w wyniku detonacji miny turecki statek rybacki.

Dziękujemy za wysłane grafiki.