• <

Wynik wyszukiwania - "więzienie" - Wiadomości

USA ponownie demontują pływający port w Strefie Gazy z powodu złej pogody

Amerykańska armia ponownie demontuje tymczasowy pływający port w Strefie Gazy, by chronić go przed niesprzyjającą pogodą - poinformowała w piątek agencja Reutera, powołując się na amerykańskich urzędników. Konstrukcja została postawiona, by zwiększyć dopływ pomocy humanitarnej do targanej wojną Gazy.
01.07.2024

Kontenery, kreda, kokaina. Międzynarodowy kartel narkotykowy rozbity w Polsce

Prokuratura Regionalna w Gdańsku skierowała do sądu akt oskarżenia przeciw 13 osobom w związku z działaniem w zorganizowanej grupie przestępczej zajmującej się przemytem oraz międzynarodowym obrotem kokainą i opium. Zarzuty obejmują m.in. dostarczenie do Polski prawie 2 ton kokainy w workach z kredą.
07.05.2024

W piątek do Strefy Gazy dotarł pierwszy transport pomocy humanitarnej drogą morską

Do wybrzeża Strefy Gazy dotarł w piątek pierwszy pilotażowy transport pomocy humanitarnej drogą morską, realizowany z Cypru. W godzinach porannych zacumował tam statek holujący barkę wypełnioną żywnością - powiadomiła agencja Reutera, która powołała się na relacje świadków.
15.03.2024

Polska Organizacja Gazu Płynnego: konieczne wzmocnienie kolei, by sprowadzać LPG z Zachodu

W związku z embargiem nałożonym na przywóz LPG z Rosji, kluczowe będzie przystosowanie infrastruktury w Polsce do dostaw 700 tys. ton LPG z Zachodu, głównie kolejowej w portach i przy granicy z Niemcami - uważa dyrektor Polskiej Organizacji Gazu Płynnego Bartosz Kwiatkowski.
10.02.2024

Oficer Marynarki Wojennej Włoch skazany na więzienie. Był rosyjskim szpiegiem

Wyrok 20 lat więzienia za szpiegostwo na rzecz Rosji i korupcję wymierzył w piątek sąd w Rzymie oficerowi włoskiej marynarki wojennej Walterowi Biotowi - podała agencja ANSA. Został aresztowany na parkingu w stolicy Włoch w marcu 2021 roku w chwili, gdy przekazywał tajne dokumenty urzędnikom rosyjskiej ambasady.
22.01.2024

Porty są nie tylko generatorem rozwoju gospodarczego, ale także "bramami życia"

Porty są nie tylko generatorem rozwoju gospodarczego, ale także swego rodzaju bramami życia, za pośrednictwem których dostarcza się niezbędne produkty i surowce, konieczne dla przetrwania współczesnych społeczeństw - ocenił w rozmowie z PAP Konrad Popławski, ekspert Ośrodka Studiów Wschodnich (OSW), zajmujący się analizą handlu międzynarodowego, łańcuchami dostaw oraz gospodarką UE.
25.12.2023

Australijscy ratownicy dotarli do chorego naukowca na odległej stacji badawczej w Antarktyce

Chory naukowiec, po którego na odległą stację badawczą w Antarktyce wysłano w ubiegłym tygodniu australijski lodołamacz ze śmigłowcami i ekipą ratowników, jest już w drodze na Tasmanię, gdzie otrzyma pomoc medyczną – podała w poniedziałek stacja BBC.
05.09.2023

Pożar na Rodos dotarł do strefy turystycznej, około 1,2 tys. osób czeka na ewakuację (TEMAT AKTUALIZOWANY)

Pożar na greckiej wyspie Rodos rozprzestrzenił się w niedzielę rano w stronę tzw. strefy turystycznej, gdy zmienił się o 180 stopni kierunek wiatru. Około 1,2 tys. osób wciąż czeka na ewakuację - poinformował rzecznik straży pożarnej Wassilis Warthakogiannis.
23.07.2023

Największy i najcięższy element powstającego kompleksu Olefin III dotarł na plac budowy w PKN Orlen

Zakończył się transport kolumny "Wash Tower" z nabrzeża Wisły w Płocku (Mazowieckie) do zakładu głównego PKN Orlen. Jak podał koncern, przewożony od wtorku największy i najcięższy element powstającego tam kompleksu Olefin III dotarł w czwartek na plac budowy i jeszcze dziś zostanie rozładowany.
11.05.2023

Rząd dopłaci do transportu zboża do nadbałtyckich portów

Władze chce dofinansować transport pszenicy i kukurydzy do portów nadbałtyckich. Stawki będą uzależnione od odległości od portów. Najwięcej do tony zboża dopłaci się we wschodnich i południowych województwach.
24.03.2023

Local content w offshore wind rozczarowuje, ale branża nie chce być bierna (RELACJA)

Zmiana warunków ekonomicznych rozwoju morskich farm wiatrowych wpływa na budowę łańcuchów dostaw. Osiągnięcie wysokiego wskaźnika local content w polskich projektach morskich farm wiatrowych będzie trudne. Udział firm z Polski w projektach offshore wind oraz problemy z tym związane były tematem dyskutowanym przez przedstawicieli branży podczas „Konferencji Offshore Wind – Ryzyko, Bezpieczeństwo, Finansowanie” w Sopocie, która odbyła się 6 marca br. Patronem medialnym wydarzenia był portal GospodarkaMorska.pl.
08.03.2023

Policja wyklucza motyw szpiegowski i dywersyjny związany z hiszpańskimi nurkami w Zatoce Gdańskiej

Polska policja i odpowiednie służby wykonały wszystkie możliwe czynności, które całkowicie wykluczyły motyw szpiegowski czy dywersyjny. Również według byłego płetwonurka Formozy hiszpańskich nurków nie należy wiązać z akcją dywersyjną a raczej nieudaną próbą przemytu.
19.01.2023

Już w przyszłym roku Port Gdynia przyjmie 400-metrowe statki. Inwestycje na ostatniej prostej

Od 2018 roku realizowany jest projekt związany z rozwojem akwenu wewnętrznego Portu Gdynia. Całościowo realizacja projektu należy do dwóch podmiotów – w zakresie pogłębiania akwenów wewnętrznych Portu Gdynia oraz przebudowy nabrzeży w Porcie realizowana jest przez Zarząd Morskiego Portu Gdynia S.A.
17.11.2022

W. Brytania. Resort obrony: naprawa Mostu Krymskiego potrwa do września 2023 r.

Most Krymski, uszkodzony na początku października wskutek eksplozji, nie zostanie w pełni naprawiony przed wrześniem 2023 r., co ogranicza zdolność Rosji do transportu wojsk i sprzętu na Krym i południową Ukrainę - przekazało w środę brytyjskie ministerstwo obrony.
09.11.2022

Węgiel będzie w portach, ale nie w piecach. Sektor TSL o dramatycznych problemach z dystrybucją węgla

Eksperci sektora TSL zrzeszeni w Północnej Izbie Gospodarczej w Szczecinie nie mają wątpliwości, że najbliższe tygodnie zdominuje temat dystrybucji węgla w Polsce. Sprawa jest poważna, bo wiele wskazuje na to, że węgiel w najbliższych tygodniach będzie docierał do portów. Gorsza sytuacja będzie mieć miejsce, gdy trzeba będzie go dystrybuować do mieszkańców.
06.10.2022

Anna Moskwa: węgiel płynie, porty dadzą radę

Węgiel płynie, wszystkie potrzebne ilości węgla są już zakontraktowane, a teraz wdrażamy operację logistyczną, aby ten węgiel rozwieźć po kraju – powiedziała w środę minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.
17.08.2022

Porty Morza Czarnego i Morza Azowskiego w czasie kryzysu wojennego. Analiza sytuacji portowo-żeglugowej w regionie

Porty Morza Czarnego i Azowskiego pełniły od zawsze ważną rolę w światowym systemie transportowym. Szeroki dostęp do zaplecza gospodarczego w postaci bogatego potencjału przemysłowo – rolniczego Ukrainy, południowo – zachodniej Rosji i państw Kaukazu powodowały, że właśnie przez porty regionu eksportowano przez dziesięciolecia w świat olbrzymie wolumeny istotnych dla światowej gospodarki towarów. Były to przede wszystkim zboża. Jednak produkty rolne nie były jedynymi ważnymi towarami eksportowymi.
10.07.2022

Wielka Brytania pomoże sprawdzać, czy zboże nie jest skradzione przez Rosję

Wielka Brytania dostarcza technologię umożliwiającą badanie zboża, aby sprawdzić, czy nie zostało ono skradzione przez Rosję z ukraińskich silosów i sprzedane za granicę - powiedział w poniedziałek minister środowiska, żywności i spraw wiejskich George Eustice.
27.06.2022

W rzece Pasłęce znaleziono niewybuch, ewakuowano mieszkańców

Z centrum Braniewa ewakuowano we wtorek mieszkańców, po tym, jak w rzece znaleziono niewybuch. Saperzy na miejscu podejmują działania, by go wydobyć - podała PAP braniewska policja.
07.06.2022

Finnlines odebrało drugi hybrydowy prom ro-ro

Finneco II, drugi z trzech promów ro-ro klasy Eco, został dostarczony liniom Finnlines.
31.05.2022

Liban. Wojskowy okręt zatopił łódź z blisko 60 migrantami; co najmniej sześć osób zginęło

W nocy z soboty na niedzielę u wybrzeży Libanu zatonęła łódź z blisko 60 migrantami na pokładzie; zginęło co najmniej sześć osób - poinformowała w niedzielę agencja Associated Press za libańskimi państwowymi mediami. Według ocalałych rozbitków wypadek spowodowała libańska marynarka wojenna.
24.04.2022

Planowane nowe połączenia Brittany Ferries oraz Destination Gotland [podsumowanie tygodnia 20/2021]

W naszym cotygodniowym przeglądzie w telegraficznym skrócie informujemy o najważniejszych wydarzeniach minionych dni; o sprawach, którymi żyje lub wkrótce będzie żyła branża promowa. W tym tygodniu m.in. planach Brittany Ferries, które jeszcze tego lata chce zacząć pływać do Portugalii.
18.05.2021

Raport: nadal zbyt dużo ryb jest odławianych

Mimo wspólnej polityki rybołówstwa, nie wszystkie stada ryb są poławiane w sposób zrównoważony, nadal zbyt wiele ryb jest odławianych - powiedziała PAP Justyna Zajchowska, przedstawicielka kampanii na rzecz zakończenia przełowienia w Europie północno-zachodniej.
03.04.2021

Port Consultants zrealizował załadunek generatorów w Porcie Gdynia

Port Consultants w dniach 9-10 marca zrealizował w Porcie Gdynia skomplikowaną operację przetransportowania na statek 3-ch ciężkich generatorów. Dwa z nich ważyły po 280 ton, trzeci 453 tony.
15.03.2021

Polski kapitan w walce z meksykańskim wymiarem sprawiedliwości

Polski kapitan, Andrzej Lasota już od ponad półtorej roku przebywa w meksykańskim więzieniu. Jest oskarżany o wwiezienie na terytorium Meksyku znacznej ilości narkotyków. Grozi mu 10 lat więzienia.
13.03.2021

Ukradł motorówkę, bo chciał zaimponować kobietom

Do ośmiu lat więzienia grozi mężczyźnie, który chcąc zaimponować dwóm kobietom, ukradł łódź motorową. Znieważył też policjanta. Zarówno 36-letni krakowianin i jego towarzyszki byli nietrzeźwi – poinformowała Anna Wolak-Gromala z zespołu prasowego Komendy Miejskiej Policji w Krakowie.
16.09.2020

Niemiecka dyskusja o broni jądrowej – znaczenie dla Sojuszu Północnoatlantyckiego

Szef klubu parlamentarnego SPD Rolf Mützenich zapoczątkował w maju br. debatę o wycofaniu Niemiec z programu umożliwiającego przenoszenie przez Luftwaffe amerykańskiej broni jądrowej oraz o zakończeniu jej stacjonowania na terytorium RFN. Przebieg i wyniki debaty wpłyną na politykę jądrową NATO, wiarygodność odstraszania, perspektywy kontroli zbrojeń i stosunki z Rosją. Dla utrzymania obecnego, korzystnego dla Sojuszu poziomu zaangażowania Niemiec niezbędne jest wsparcie ich rządu przez sojuszników i kierownictwo NATO oraz lepsze
15.07.2020

LOTOS Kolej będzie transportować paliwo lotnicze dla wojska

Należąca do Grupy Kapitałowej LOTOS spółka LOTOS Kolej podpisała czteroletni kontrakt na przewozy paliwa lotniczego F-34 dla Sił Zbrojnych RP. To kolejna umowa lidera kolejowych przewozów towarów niebezpiecznych z polskim wojskiem.
16.06.2020

Prezes Polskiego Związku Żeglarskiego: trenerzy i zawodnicy na kwarantannie

„Trenerzy i zawodnicy, którzy wrócili z zagranicy, przebywają na obowiązkowej 14-dniowej domowej kwarantannie. Zawieszone zostały akcje szkoleniowe, zarówno krajowe jak i zagraniczne” – powiedział PAP prezes Polskiego Związku Żeglarskiego Tomasz Chamera.
23.03.2020

Członek załogi masowca Corona zakażony koronawirusem?

Dwóch członków załogi masowca o niefortunnej z punktu widzenia dzisiejszej pandemii nazwie "Corona" zostało umieszczonych w izolacji po tym gdy jeden z nich zauważył u siebie charakterystyczne objawy zakażenia.
18.03.2020

Rozpoczął się demontaż rurociągu do oczyszczalni Czajka

Prowadzimy prace przygotowawcze w związku ze ściąganiem z mostu pontonowego rur odprowadzających ścieki do oczyszczalni. Zakładamy, że do demontażu mostu będzie można przystąpić w niedzielę wieczorem – poinformował Robert Kciuk, dyrektor Wód Polskich w Warszawie podczas briefingu prasowego.
23.11.2019

Rzekami, morzem i drogą - Fracht FWO Polska dostarcza młyny przemysłowe z Niemiec do elektrowni w Bełchatowie

Fracht FWO Polska, wiodący operator logistyczny dla przemysłu, w ostatnim czasie zorganizował kolejną ciężką dostawę, ważących blisko 110 ton urządzeń energetycznych z Niemiec do Polski. Ze względu na rozmiary, ładunek wymagał niestandardowego podejścia i zaplanowania trasy przejazdu, z wykorzystaniem 3 gałęzi transportowych - śródlądowej, morskiej i drogowej.
21.11.2019

Sekretarz stanu USA: Mamy informacje, że irański tankowiec płynie do Syrii

Sekretarz stanu USA Mike Pompeo powiedział w piątek, że według jego wiarygodnych informacji irański tankowiec Adrian Darya zmierza w kierunku Syrii. Wcześniej amerykańskie ministerstwo skarbu wpisało statek na swoją czarną listę.
31.08.2019

Amerykańskie ministerstwo skarbu wciągnęło na czarną listę tankowiec Adrian Darya

Amerykańskie ministerstwo skarbu wpisało w piątek na swoją czarną listę irański tankowiec Adrian Darya, który płynie w kierunku wód terytorialnych Libanu. USA domagają się zatrzymania statku, który przez półtora miesiąca był przetrzymywany przez Wielką Brytanię u wybrzeży Gibraltaru.
31.08.2019

Szef MSZ Turcji: Irański tankowiec zmierza nie do Libanu, a na wody libańskie

Szef MSZ Turcji Mevlut Cavusoglu w piątek uściślił swoją wcześniejszą wypowiedź, podkreślając, że irański tankowiec Adrian Darya, którego zatrzymania domagają się USA, kieruje się na wody terytorialne Libanu, a nie do któregoś z portów w tym kraju.
30.08.2019

Szef MSZ Turcji: Irański tankowiec, który chcą zatrzymać Amerykanie, zmierza do Libanu

Turecki minister spraw zagranicznych Mevlut Cavusoglu oświadczył w piątek, że wyładowany ropą naftową irański tankowiec Adrian Darya, który obecnie płynie po Morzu Śródziemnym na południe od Turcji i którego zatrzymania domagają się USA, zmierza do Libanu.
30.08.2019

Władze Warszawy zdecydowały o przyjęciu pomocy dot. alternatywnego rurociągu

W piątek rano w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów odbyło posiedzenie sztabu kryzysowego, w którym uczestniczył m.in. prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.
30.08.2019

Rzecznik irańskiego rządu: Ropa z tankowca przetrzymanego w Gibraltarze została sprzedana

Ropa naftowa znajdująca się na wypuszczonym z Gibraltaru irańskim tankowcu Adrian Darya została sprzedana i jej właściciel zadecyduje, dokąd statek teraz się uda - oświadczył w poniedziałek cytowany przez agencję IRIB rzecznik rządu Iranu.
26.08.2019

Transport się nie opłaca, czyli o tym, kto rządzi w branży TSL

Średnia ocena sytuacji finansowej przedsiębiorstwa wystawiona przez przedstawicieli branży transportowej to 3,3[1]. W pięciostopniowej skali ta trójka z plusem wypada dość słabo. Skoro Eurostat pokazuje, że w 2018 roku eksport w krajach Unii Europejskiej wzrósł o 4,7 proc., a import o 5,4 proc., popyt na międzynarodowy transport drogowy jest duży. Warto zwrócić uwagę, że w ostatnim czasie liczba rejestrowanych samochodów ciężarowych zwiększyła się o 8 proc. do 29,9 tys. sztuk, a ilość przewiezionych towarów liczonych w tonach wzr
14.08.2019

Gdynia macierzystym portem jachtu regatowego klasy VO65

Ta wyjątkowa w skali światowej jednostka klasy Volvo Ocean 65, to pierwszy tak nowoczesny oceaniczny jacht regatowy w naszym kraju, który na początku roku dołączył do floty Sailing Poland. Na początku sierpnia jego portem macierzystym stała się Gdynia.
07.08.2019

Vladimir Rusanov przetransportował LNG do Chin przez Północny Szlak Morski

Vladimir Rusanov, gazowiec LNG klasy lodowej, zakończył podróż Północnym Szlakiem Morskim i dostarczył transport wyprodukowanego w terminalu Jamal LNG gazu skroplonego do Chin.
25.07.2019

Włochy: kapitan statku Sea Watch 3 skarży szefa MSW

Kapitan statku niemieckiej organizacji Sea Watch 3 Carola Rackete, przeciwko której toczy się dochodzenie w związku z przywiezieniem do Włoch nielegalnych imigrantów, złożyła w piątek pozew przeciw włoskiemu wicepremierowi i szefowi MSW Matteo Salviniemu.
12.07.2019

Izraelska armia zatrzymała gapowicza, który próbował podpalić kontenerowiec

Siły Obronne Izraela (IDF) zatrzymały 9 czerwca w pobliżu Hajfy podróżującego na gapę pasażera jednego ze statków handlowych. Według doniesień medialnych gapowicz próbował wzniecić pożar na jednostce.
10.06.2019

Reguły INCOTERMS 2010 w praktyce

INCOTERMS (ang. International Commercial Terms) bądź Międzynarodowe Reguły Handlu to zbiór międzynarodowych reguł oraz zasad określających warunki sprzedaży, które ze względu na globalny charakter transportu towaru są stosowane na całym świecie. Reguły INCOTERMS odnoszą się do Konwencji Narodów Zjednoczonych o umowach międzynarodowej sprzedaży towarów sporządzonej w Wiedniu dnia 11 kwietnia 1980 r. (tzw. Konwencja wiedeńska). Pierwszy zbiór reguł INCOTERMS został opublikowany w 1936 r. przez Międzynarodową Izbę Handlową z siedzib
09.05.2019

Sytuacja prawna odbiorcy ładunku w transporcie morskim

W nawiązaniu do opublikowanego w ostatnim czasie artykułu dotyczącego odpowiedzialności spedytora, w poniższej publikacji opiszemy prawa i obowiązki kolejnego podmiotu występującego w procesie przewozu towarów drogą morską, a mianowicie odbiorcy ładunku/towaru.
11.04.2019

Odpowiedzialność spedytora w transporcie morskim

W ostatnim czasie obserwujemy dynamiczny rozwój branży transportowej. Z roku na rok powiększa się liczba podmiotów (zarówno osób fizycznych, jak i prawnych) zajmujących się szeroko pojętym transportem towarów. W idealnym układzie przedmiotowa kwestia powinna zostać maksymalnie uproszczona, to znaczy: klient zleca podmiotowi profesjonalnemu transport towaru z punktu A do punktu B. Zawierana jest stosowna umowa, a następnie po kilku dniach/tygodniach towar znajduje się w miejscu wskazanym przez klienta. Niestety rzadko kiedy mamy d
03.04.2019

KAS udaremniła przemyt tabletek z pławikonika japońskiego

Funkcjonariusze KAS z Podkarpacia udaremnili przemyt 1,5 tys. kapsułek zawierających wyciąg z chronionego pławikonika japońskiego (konika morskiego) – poinformowała PAP w środę rzecznik prasowa Izby Administracji Skarbowej Edyta Chabowska.
20.02.2019

Prezydent Duda: Polska chce zacieśniać relacje gospodarcze z Nową Zelandią

Polska chciałaby wzmacniać współpracę gospodarczą z Nową Zelandią, także w oparciu o umowę o wolnym handlu między tym krajem a UE; chcemy, aby umowa ta została jak najszybciej zawarta, jesteśmy jej rzecznikiem – oświadczył w środę w Auckland prezydent Andrzej Duda.
22.08.2018

Śmieci w kontenerach w Gdyni – stary proceder, lecz kto tak naprawdę ponosi odpowiedzialność?

Na samym początku warto jedynie przypomnieć, że obrót śmieciami istnieje od dawna, a proceder wwozu śmieci do Polski nie jest tak naprawdę niczym nowym. W sytuacji, która miała miejsce w ostatnich dniach w portach w Gdyni i w Gdańsku głównym zarzutem jest brak odpowiedniej dokumentacji potwierdzającej zarówno faktyczną zawartość kontenerów, jak i dokumentacji zezwalającej na wwóz śmieci do naszego kraju. Warto dodać, że w praktyce istnieje także proceder odwrotny, gdy to Polska wysyła śmieci do innych krajów celem ich utylizacji,
16.08.2018

Wyładowanie ładunku w innym miejscu niż port przeznaczenia – analiza w świetle prawa angielskiego

Kluczowym warunkiem umowy przewozu („contract of affreightment”) jest dowiezienie i wydanie ładunku przez przewoźnika w porcie przeznaczenia (porcie wyładunkowym). Obowiązek ten w systemie common law ma charakter obowiązku bezwzględnego („absolute obligation”), z bardzo „krótką listą” okoliczności zwalniających przewoźnika z odpowiedzialności z tytułu naruszenia tego obowiązku.
28.04.2018

Kraków/ Policja: dokumenty przy zwłokach potwierdzają, że odnaleziony to Piotr Kijanka

Dokumenty oraz przedmioty znalezione przy zwłokach mężczyzny wyłowionych w poniedziałek z Wisły potwierdzają tożsamość zaginionego Piotra Kijanki – poinformował we wtorek PAP rzecznik małopolskiej policji Sebastian Gleń.
06.03.2018

Kraków: Prokuratura zleciła sekcję zwłok mężczyzny znalezionego w Wiśle

Sekcję zwłok mężczyzny, wyłowionego w poniedziałek z Wisły w Krakowie, zleciła krakowska prokuratura – poinformował we wtorek PAP rzecznik prasowy małopolskiej policji prok. Janusz Hnatko. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że jest to ciało poszukiwanego w Krakowie Piotra Kijanki.
06.03.2018

Podkarpackie: Udaremniony przemyt kawioru za ponad 1,2 mln zł

Dwóch Ukraińców chciało przemycić na Ukrainę 160 kg kawioru o wartości ponad 1,2 mln zł. Kawior pochodził z Włoch. Był przewożony w nieoznakowanych pojemnikach, a mężczyźni nie mieli wymaganych zezwoleń – podała w poniedziałek PAP Straż Graniczna. Towar został zatrzymany.
05.03.2018

Zagospodarowanie śródlądowych dróg wodnych jednym z największych przedsięwzięć dla Polski (foto, wideo)

60-150 mld zł może kosztować zagospodarowanie śródlądowych dróg wodnych w Polsce – powiedział wiceminister rozwoju Jerzy Kwieciński w Gdańsku podczas posiedzenia Konwentu Politechniki Gdańskiej, w czasie debaty poświęconej programowi zagospodarowania Dolnej Wisły, która odbyła się w środę. Wskazał, że podobnie jak teraz Centralny Port Komunikacyjny, również i śródlądowe drogi wodne mogą być dla Polski jednym ze strategicznych przedsięwzięć. Aby je rozpocząć, potrzebny jest jednak odpowiedni program.
14.12.2017

Przewozy towarowe w październiku 2017 r. w górę

Odnotowano ponad ośmioprocentowe wzrosty trzech podstawowych parametrów przewozów towarowych w okresie styczeń-październik 2017 r.
04.12.2017

W Gdyni odsłonią miniaturę Batorego

Kluby Rotary Gdynia, Klub Rotary Gdynia Orłowo, Klub Rotary Gdańsk-Sopot-Gdynia oraz Lions Club Gdynia zapraszają na uroczystość odsłonięcia miniatury statku pasażerskiego Batory (w skali 1:50 z brązu).
10.11.2017

Finlandia: Pierwszy prom z Helsinek do Rygi po alkohol

W poniedziałek do stolicy Łotwy Rygi przypłynął pierwszy prom pasażerski z Helsinek. Według fińskich mediów to odpowiedź na wyższą akcyzę na alkohol w Estonii, do której dotychczas głównie na zakupy podróżowali promami Finowie.
31.07.2017

Podkarpackie: Rekordowa próba przemytu bursztynu w Korczowej

Niemal 100 kg bursztynu przechwycili funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej na przejściu granicznym w Korczowej (Podkarpackie). Nieoszlifowane kamienie warte ok. 166 tys. zł przewoził obywatel Ukrainy.
21.07.2017

Od 1 maja tramwaj wodny znów na Motławie

W poniedziałek 01.05.2017 r. rozpocznie się w Gdańsku trwający do 30.09.2017 r. sezon funkcjonowania tramwaju wodnego na dwóch liniach: F5 - Żabi Kruk-Westerplatte (po 3 kursy w obie strony) i F6 - Targ Rybny-Narodowe Centrum Żeglarstwa (po 3 kursy w obie strony). Linie funkcjonować będą w podobny sposób, jak w roku ubiegłym, czyli przez 153 dni. Ceny za bilet pozostają na takim samym poziomie, jak w latach poprzednich: normalny kupimy za 10 zł, ulgowy za 5 zł, przewiezienie roweru to również koszt 5 zł.
25.04.2017

INCOTERMS 2010, a skutki handlowo-podatkowe dla przedsiębiorców

Reguły INCOTERMS (International Commercial Terms) są zbiorem międzynarodowych zasad (zwyczajów handlowych) opracowanych przez Międzynarodową Izbę Handlową w Paryżu, stosowanych przy umowach kupna – sprzedaży towarów, ale również przy umowach dostawy m.in. w obrocie morskim. Z uwagi na dynamikę obrotu gospodarczego ww. reguły są stale modyfikowane (w 1936 po raz pierwszy opublikowano zbiór INCOTERMS). Ostania wersja, obowiązująca od 01.01.2011 r., określana jest jako INCOTERMS 2010. Mają one na celu określenie czynności, ko
04.04.2017

Najszerszy ponadgabaryt w Polsce przetransportowany

5 samochodów osobowych klasy średniej ustawionych jeden obok drugiego i jadących tak po drogach krajowych? Niemożliwe? A jednak! Dział ładunków ponadgabarytowych Scandinavian Express udowodnił, że przewiezienie ładunku o szerokości 10,38 m jest możliwe. To najszerszy ładunek, jaki kiedykolwiek był oficjalnie transportowany drogami w Polsce.
04.01.2017

Efekt bezprawności – sprzeczności z prawem umów frachtowych w świetle prawa angielskiego

Efekt jaki może mieć stan bezprawności – sprzeczności z prawem („illegality”) na skuteczność prawną i realizację umowy frachtowej uzależniony jest, w pierwszym rzędzie, od tego jaki był cel legislacyjny lub prawny (swoiste „ratio legis”) danej ustawy czy też normy prawa zwyczajowego ("common law") powodującej lub mogącej powodować nieważność czy też nieskuteczność prawną danej umowy.
26.12.2016

Więzienie dla przemytnika migrantów, sprawcy śmierci 700 ludzi

Karę 18 lat więzienia wymierzył we wtorek sąd w Katanii na Sycylii pochodzącemu z Tunezji przemytnikowi migrantów za spowodowanie katastrofy statku, w której zginęło w kwietniu 2015 roku około 700 ludzi. Pomocnika „kapitana” kutra skazano na 5 lat.
13.12.2016

Norled: nasze promy połączą Kubę i USA

Kolejny europejski przewoźnik promowy wyraził chęć obsługi połączeń pomiędzy Kubą a Stanami Zjednoczonymi po tym, jak oba państwa wróciły do rozmów po trwającym przez dziesięciolecia zawieszeniu stosunków.
07.12.2016

Azjatyckie szlaki handlowe będą zyskiwały na znaczeniu. Za 15 lat będą odpowiadać za połowę światowej wymiany handlowej

Potencjał handlowy gospodarek regionu Azji i Pacyfiku (APAC) stale rośnie. Do 2030 roku tamtejsze szlaki handlowe będą odpowiadać za 50 proc. globalnej wymiany handlowej – ocenia międzynarodowa firma logistyczna DHL Express. Rynki te zmieniają swoją strukturę i zwiększają import. To szansa dla polskich eksporterów.
08.08.2016

Chiny: więzienie za połów na wodach terytorialnych

Chiński sąd najwyższy orzekł we wtorek, że osoby nielegalnie łowiące na wodach terytorialnych Chin muszą się liczyć z karą roku pozbawienia wolności. Według interpretacji sądu w skład tych wód wchodzą np. sporny akwen na Morzu Południowochińskim.
02.08.2016

Metanowiec opuścił terminal LNG w Świnoujściu

W poniedziałek metanowiec, który przybył do terminala LNG z pierwszą komercyjną dostawą gazu, opuścił gazoport w Świnoujściu - poinformował operator polskiego systemu przesyłu gazu Gaz-System. Kolejna dostawa gazu z Kataru nastąpi w połowie lipca.
20.06.2016

Metanowiec wszedł do terminala LNG w Świnoujściu

Pierwszy statek z komercyjnym ładunkiem gazu skroplonego do terminala LNG w Świnoujściu wszedł do portu - poinformował w piątek PAP rzecznik prasowy operatora polskiego systemu przesyłu gazu Gaz-System Tomasz Pietrasieński.
19.06.2016

Metanowiec otrzymał zgodę na wejście do terminala LNG w Świnoujściu (aktl.)

Pierwszy statek z komercyjnym ładunkiem gazu skroplonego do terminala LNG w Świnoujściu uzyskał zgodę na wejście do portu - podał operator polskiego systemu przesyłu gazu Gaz-System. Operator szacuje, że statek "Al-Nuaman" powinien wejść do portu w Świnoujściu po godz. 15.
17.06.2016

Pogoda wstrzymała wpłynięcie metanowca do terminala LNG w Świnoujściu

Niski stan wody i silny wiatr opóźniły w piątek wpłynięcie do terminala LNG w Świnoujściu pierwszego statku z komercyjnym ładunkiem gazu skroplonego – poinformowało PGNiG.
17.06.2016

Resort gospodarki morskiej chce zwiększyć rolę żeglugi śródlądowej w transporcie

Resort gospodarki morskiej chce zwiększyć udział śródlądowego transportu wodnego w przewozie towarów tak, aby po 15 latach był na poziomie 14-15 proc. Obecnie wynosi on 0,4 proc.
16.06.2016

W Porcie Północnym testowano dźwigi przy pomocy worków z wodą (WIDEO)

W piątek w gdańskim Porcie Północnym przeprowadzono operację testowana jednego z dźwigów w terminalu importowym. Zadanie podjęła się firma Hansa Loadtest Baltic przy pomocy niecodziennej metody.
20.03.2016

Zjednoczyli się dla Odry

Prezesi spółek portowych założyli stowarzyszenie Odrą w Świat. Będą walczyć o pogłębienie rzeki, tak aby uzyskała III klasę żeglowności. Potrzebnych jest 4 mld zł.
07.03.2016

Trwa rozbiórka wraku liniowca Costa Concordia (FOTO)

Wrak olbrzymiego pasażerowca jest obecnie rozbierany w Genui. To przygotowanie do końcowego zniszczenia jednostki, która zatonęła 4 lata temu.
20.02.2016

Trwa rozbiórka wraku liniowca Costa Concordia (FOTO)

Wrak olbrzymiego pasażerowca jest obecnie rozbierany w Genui. To przygotowanie do końcowego zniszczenia jednostki, która zatonęła 4 lata temu.
20.02.2016

A jednak skończyło się więzieniem

Sąd Najwyższy Hiszpanii skazał kapitana greckiego tankowca Prestige, który zatonął w pobliżu północno-zachodniego wybrzeża Hiszpanii w 2002 roku, na dwa lata więzienia. W wyniku wypadku na obszarze tysiąca kilometrów doszło do wycieku paliwa. Statek wiózł 81 tysięcy ton dwóch odmian paliwa ciężkiego. To była jedna z najgorszych katastrof ekologicznych w historii, skażeniu uległy nadmorskie obszary Francji oraz atlantyckie wybrzeża Hiszpanii.
28.01.2016

Do 2020 r. PKP Cargo chce się stać wiodącym operatorem logistycznym w Europie

PKP Cargo będzie oferować nie tylko transport kolejowy towarów, lecz także przewozy drogowe bezpośrednio do odbiorcy. Spółka chce w ciągu czterech lat z drugiego największego przewoźnika stać się wiodącym operatorem logistycznym w Europie. W nowej strategii na lata 2016–2020 firma stawia na wymianę międzynarodową. Jak pokazują przykłady z Austrii czy Niemiec, w tym segmencie można oczekiwać dynamicznych wzrostów.
29.10.2015

Załadunek olbrzymich suwnic w Porcie Gdynia

Pieć 140-tonowych suwnic zostało załadowanych w piątek (31.07) na statek przy Nabrzeżu Francuskim w gdyńskim porcie. W sobotę wielkogabarytowy ładunek wyruszył do Afryki.
03.08.2015

Infrastruktura kolejowa goni rosnące przeładunki w Porcie Gdańsk

Nad Martwą Wisłą stanie nowy most kolejowy, który usprawni komunikację do portu. Przedsięwzięcie dedykowane jest transportowi towarowemu, który ma szczególne znaczenie dla Gdańska. Sam obiekt kosztuje 38 mln, cała inwestycja zaś pochłonie 370 mln. Budowa skończy się latem 2016 roku.
27.05.2015

Z przemysłem morskim zawieraliśmy tylko dobre kontrakty - rozmowa z Wojciechem Czajko, prezesem Hydrobudowy Gdańsk

Wniosek o ogłoszenie upadłości likwidacyjnej spółki akcyjnej Hydrobudowa Gdańsk został zatwierdzony 20.03. Spółka jest w trakcie realizacji prac budowlanych między innymi w Narodowym Centrum Żeglarstwa Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu, na Nabrzeżu Rumuńskim w Porcie Gdynia, na falochronach w Porcie Wojennym w Gdyni i przy oczyszczalni ścieków w Stegnie.
31.03.2015

Stosowanie Incoterms w handlu międzynarodowym

Zawierając umowę sprzedaży zarówno kupujący, jak i sprzedawca są zainteresowani korzystnym dla siebie podziałem kosztów, obowiązków i ryzyka dostawy towaru. Kwestie te mają zasadnicze znaczenie dla określenia podstawowej składowej każdej umowy sprzedaży tj. ceny za towar, która może być przez sprzedawcę obniżona w przypadku, gdy kupujący sam zajmie się organizacją i realizacją transportu towaru. Co do zasady, im więcej obowiązków spoczywa na sprzedawcy, tym wyższa będzie cena towaru. Nie jest to jednak jedyny aspekt transakcji sp
30.09.2014

Jakie są główne zalety żeglugi śródlądowej?

Żegluga śródlądowa należy do najtańszych sposobów transportowania ładunków. Przewożąc taką samą ilość towarów statkami śródlądowymi drogami wodnymi zużywa się prawie 10 razy mniej energii niż transportując je samochodami.
24.07.2014

Przewozy intermodalne nadal rosną, ale w różnym tempie

W pierwszym kwartale br. wagonami przetransportowano 165 629 jednostek intermodalnych (ładunków w kontenerach i w naczepach), tj. tylko o 0,4 proc. więcej niż rok temu, wynika z danych Urzędu Transportu Kolejowego.
02.06.2014

Rosną koszty operacyjne transportu morskiego

Średni koszt eksploatacji statków wzrośnie w 2013 r. o ponad 3%, a w 2014 r. osiągnie 3,4% – przewidują menedżerowie flot oceanicznych Europy i Azji, odpowiedzialni za eksploatacją statków.
28.11.2013

Bałtycki Terminal Kontenerowy konsekwentnie zwiększa liczbę przeładunków i podsumowuje półrocze

Bałtycki Terminal Kontenerowy w Gdyni w pierwszym półroczu 2012 r. przeładował 204 660 TEU - o 17,4% więcej niż w analogicznym okresie 2011 roku. Konsekwentne zwiększanie wyników przez terminal BCT dowodzi skuteczności strategii realizowanej przez Zarząd oraz działań związanych z inwestycjami umożliwiającymi pozyskiwanie nowych klientów. Miniony okres obfitował również w istotne dla Spółki wydarzenia i osiągnięcia – przeładowana została rekordowa liczba kontenerów w transporcie intermodalnym, obsłużono również największy w histor
10.07.2012

Rozpoczęcie demontażu suwnicy zniszczonej uderzeniem Steny Spirit

22 czerwca w porcie w Gdyni rozpoczęto demontaż suwnicy, uszkodzonej 17 maja b.r w wyniku uderzenia promu Stena Spirit w nabrzeże BCT. Zakończenie prac planowane jest na 16 lipca 2012. Wykonawcę, firmę PPHU HERA Gdańsk wybrano w przetargu. Prace prowadzone na terenie Bałtyckiego Terminalu Kontenerowego nie spowalniają obsługi klientów i przeładunków.
22.06.2012

Włochy. Armator statku przeprasza i mówi o błędach kapitana

Włoski armator Costa Crociere, do którego należał statek Concordia, wyraził w niedzielę ubolewanie z powodu katastrofy, do jakiej doszło u wybrzeży Toskanii. W wypadku wycieczkowca, który wpadł na podwodne skały, zginęło 5 osób, a kilkanaście zaginęło.
16.01.2012

C.Hartwig Gdynia S.A. partnerem ekspedycji Globall 2012

Mamy przyjemność poinformować, że C.Hartwig Gdynia S.A. został partnerem spedycyjnym ekspedycji Globall 2012. W ramach współpracy gdyński spedytor zajął się obsługą transportu 5 samochodów terenowych z Gdyni do Kapsztadu.
23.11.2011

Rozsądna polityka transportowa

Z prof. Zdzisławem Kordelem z Zakładu Gospodarki Przestrzennej Uniwersytetu Gdańskiego, rozmawia Piotr Frankowski
21.10.2011

Mina przy gazoporcie

Znowu znaleziono niewybuch przy budowie terminalu LNG. Tym razem jest to potężna mina morska z okresu II wojny światowej. Obiekt znaleziono zaledwie 100 metrów od budowanego falochronu osłonowego na głębokości około 8 metrów.
07.07.2011

Potencjał polskiego rynku intermodalnego jest ogromny

Polska jest jednym z najbardziej interesujących krajów w Europie pod względem potencjału rynku. Wiemy, że jest możliwy dalszy rozwój transportu intermodalnego, ale cały czas musimy walczyć z różnego rodzaju barierami - mówi Walter Schulze-Freyberg, prezes POLZUG Intermodal.
27.03.2011

Światowy transport zmienia swoje oblicze

Ograniczenia zakresu przewozów, rozwój usług o większej wartości dodanej, skupienie się na rozwoju usługi „ostatniej mili”, a przede wszystkim uwzględnianie zrównoważonego rozwoju - to niektóre z najsilniejszych tendencji, jakie następują w transporcie. Z pewnością przyspieszył je kryzys.
04.03.2011

Budowa terminalu LNG w Świnoujściu szansą dla regionu

Usługi transportowe, budowlane, spawalnicze, cateringowe, ochroniarskie, a nawet saperskie i archeologiczne - to wszystko będzie potrzebne podczas budowy terminalu LNG w Świnoujściu i inwestycji jej towarzyszących.
18.02.2011

ROHLIG SUUS Logistics wprowadza połączenie kolejowe na trasie Śląsk – Gdynia

ROHLIG SUUS Logistics, jako jeden z dwóch operatorów na rynku polskim, uruchomił nowe połączenie kolejowe, które umożliwia przewóz towarów między Gliwicami a portami morskimi w Gdyni i Gdańsku.
14.02.2011

Dziękujemy za wysłane grafiki.