• <
escort_980x120_gif_2020

Rozpoczął się demontaż rurociągu do oczyszczalni Czajka

mb

23.11.2019 14:52 Źródło: PAP
Strona główna Ekologia Morska, Rybołówstwo Rozpoczął się demontaż rurociągu do oczyszczalni Czajka

Partnerzy portalu

Rozpoczął się demontaż rurociągu do oczyszczalni Czajka - GospodarkaMorska.pl

Prowadzimy prace przygotowawcze w związku ze ściąganiem z mostu pontonowego rur odprowadzających ścieki do oczyszczalni. Zakładamy, że do demontażu mostu będzie można przystąpić w niedzielę wieczorem – poinformował Robert Kciuk, dyrektor Wód Polskich w Warszawie podczas briefingu prasowego.

Jak powiedział Kciuk, obecnie przygotowywane są drogi dla ewakuacji mostu pontonowego zanim rury zostaną rozcięte i ściągnięte z konstrukcji. "W zależności od warunków prowadzenia prac, w sobotę powinniśmy przystąpić do sciągania rur z mostu w sekwencjach 30-metrowych. Zakładamy, że do niedzieli wieczorem na moście pontonowym nie będzie już rur i wtedy będzie można go zdemontować" – wyjaśnił.

Dowódca batalionu pontonowego z II pułku inżynierii w Inowrocławiu ppłk Piotr Krantz szacuje, że most zostanie całkowicie rozebrany najpóźniej do środy. Przekazał, że teraz wszystko przebiega zgodnie z planem. Po tym, jak zostanie zdemontowany rurociąg rozebrany zostanie także most pontonowy. "Zdemontowanie mostu zajmie około trzech godzin" – poinformował ppłk Krantz. Jak dodał wyciągnięcie na brzeg jego fragmentów i przewiezienie ich do magazynu potrwa do trzech dni.

Rzecznik prasowy Wydziału Działań Komunikacyjnych Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych ppłk Marek Pawlak przekazał w środę, że most pontonowy demontować będzie 170 żołnierzy z 2. pułku inżynieryjnego i 2. pułku saperów.

Pod koniec sierpnia doszło do awarii dwóch nitek kolektora odprowadzającego ścieki z części lewobrzeżnej Warszawy do oczyszczalni "Czajka". Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji zdecydowało, by zrzucać nieczystości do Wisły. W reakcji na to premier Mateusz Morawiecki podjął decyzję o budowie tymczasowego rurociągu, którym ścieki były przepompowywane do oczyszczalni.

Bypass tworzyły dwie nitki rurociągu o długości ponad 1 km każda i średnicy 1 m. Część przechodząca przez Wisłę została ułożona na moście pontonowym, który zbudowało wojsko. W tym czasie na zlecenie MPWiK naprawiono kolektor. W minioną sobotę popłynęły nim ścieki.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.