• <

Władze Warszawy zdecydowały o przyjęciu pomocy dot. alternatywnego rurociągu

Strona główna Ekologia Morska, Rybołówstwo Władze Warszawy zdecydowały o przyjęciu pomocy dot. alternatywnego rurociągu
Władze Warszawy zdecydowały o przyjęciu pomocy dot. alternatywnego rurociągu - GospodarkaMorska.pl

pc

30.08.2019 Źródło: PAP

W piątek rano w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów odbyło posiedzenie sztabu kryzysowego, w którym uczestniczył m.in. prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

Po zakończeniu posiedzenia szef KPRM Michał Dworczyk poinformował, że podczas spotkania przedstawiono władzom Warszawy propozycję pomocy polegającej na zbudowaniu alternatywnego rurociągu, którym będą tłoczone ścieki z lewobrzeżnej do prawobrzeżnej Warszawy, tak aby następnie trafiły one do oczyszczalni ścieków "Czajka".

"Bardzo się cieszymy, że władze Warszawy podjęły decyzję o przyjęciu tej pomocy" - powiedział Dworczyk.

Poinformował, że powstaje zespół roboczy, którego szefem zostaje wiceprezes Wód Polskich Krzysztof Woś. "Wody Polskie zintegrują wszystkie działania niezbędne do tego, żeby ta przeprawa i ten rurociąg powstał" - dodał szef KPRM.

Poinformował, że o godz. 11 pojawi się rekonesans wojskowy na brzegu Wisły i wojskowi zaczną przygotować budowę przeprawy. "Z trzech garnizonów zostaną ściągnięte niezbędne siły i środki do tego, żeby przeprawa została zbudowana przez Wisłę, a następnie tą przeprawą zostanie pociągnięty najpierw elastyczny rurociąg, którym pompy powodziowe zaczną tłoczyć ścieki" - powiedział Dworczyk. Ścieki te, jak dodał, trafią do oczyszczalni Czajka.

Następnie zostanie wykonane docelowe rozwiązanie: rurociąg, którym ścieki - przy wykorzystaniu grawitacji - będą transportowane do oczyszczalni Czajka. Z kolei ten pierwszy rurociąg będzie traktowany jako awaryjny.

"Takie rozwiązanie, właśnie z tym zapasowym rurociągiem, pozwoli na bezpieczny transport nieczystości, ścieków do oczyszczalni Czajka przez wiele tygodni, bo zapewne właśnie tyle potrwa naprawa rurociągu biegnącego pod dnem Wisły" - powiedział Dworczyk.

Te wszystkie działania spowodują, że ruch żegluga na Wiśle zostanie wstrzymana. "W tej chwili Wody Polskie wraz ze służbami podejmują współpracę roboczą z władzami miasta, z różnymi służbami miasta, przede wszystkim wodociągami miejskimi po to, by ten projekt był realizowany" - przekazał Dworczyk

Dodał, że premier Mateusz Morawiecki podjął również decyzję o tym, że wszystkie prace wykonywane przy tym projekcie zostaną sfinansowane z rezerwy ogólnej premiera. "To jest taki moment, że trzeba się skupić na tym, aby jak najlepiej, jak najefektywniej przeprowadzić ten projekt, żeby ścieki jak najszybciej przestały być zrzucane do Wisły, żeby dłużej nie tworzyć zagrożenia" poinformował szef KPRM.

Przekazał też, że w piątek rozpocznie się transport środków niezbędnych do budowania przeprawy. "Tutaj pewnym problemem może być paradoksalnie bardzo niski poziom rzeki. Powinno być minimum 70 centymetrów wody, żeby pontony wojskowe mogły bezpiecznie być zamontowane, ale wojsko, które również było obecne na sztabie na pewno sobie poradzi" - stwierdził Dworczyk.

Zaznaczył, że sama budowa przeprawy pontonowej trwa 6-8 godzin. Najwięcej czasu zajmie zwiezienie z trzech garnizonów rozłożonych w różnych częściach Polski, elementów, które są potrzebne do budowy przeprawy. Ma ona być zlokalizowana w pobliżu obecnego miejsca zrzutu nieczystości.

"W tej chwili sytuacja jest taka, że 260 tysięcy metrów sześciennych ścieków wpada do Wisły. To nie powoduje bezpośredniego zagrożenia dla zdrowia i życia, ale te ścieki, które spływają w dół będą powodowały różne problemy. (...) Te ścieki wpływając w zakola rzeki, tam gdzie woda stoi i jest bardzo niski poziom będą powodowały rozwój niebezpiecznych bakterii" - stwierdził Dworczyk.

Po zakończeniu posiedzenia prezydent stolicy Rafał Trzaskowski powiedział, że z jego strony jest "pełna deklaracja ścisłej współpracy ze wszystkimi, którzy chcą pomóc rozwiązać problem, bo to jest w tej chwili najważniejsze i taką deklarację pan minister Dworczyk złożył" - stwierdził Trzaskowski.

"Udajemy się do spółki MPWiK po to, żeby rozmawiać o tych wszystkich scenariuszach, które zostały przedstawione przez stronę rządową" - mówił Trzaskowski.

Jednocześnie zaznaczył, że miasto pracuje "nad swoimi scenariuszami (...) W związku z tym myślę, że dzisiaj uzgodnimy na poziomie szczegółowym plan wspólny działań".

"Z jednej strony będzie dalej funkcjonował sztab kryzysowy, który zajmuje się całością problemu, w którym od samego początku uczestniczą przedstawiciele rządu (...), a z drugiej strony będziemy pracowali nad koncepcją przerzucenia ścieków bezpośrednio do oczyszczalni ścieków i również nad naszymi koncepcjami, które mają na celu - zanim ten dodatkowy awaryjny rurociąg zostanie wybudowany - doprowadzić do tego, żeby te ścieki były tak ozonowane, żeby były jak najmniej szkodliwe dla środowiska" - podkreślił Trzaskowski.

Dopytywany przez dziennikarzy, co z budową mostu pontonowego odparł: "Rozmawiamy o koncepcji budowy takiego mostu przez stronę rządową, oczywiście z naszą współpracą, dlatego że ta współpraca jest absolutnie konieczna".

Trzaskowski zapewnił też, że w stolicy nie ma zagrożenia epidemiologicznego. "Woda w Warszawie jest w 100 procentach bezpieczna (...) Ten zrzut ścieków jest poniżej wszystkich ujęć dla Warszawy, więc nie ma wpływu na jakość wody w Warszawie" - zaznaczył.

Źródło:
PAP

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 28267,00 $ tona 1,68% 16 kwi
 Cynk 2853,00 $ tona 1,57% 16 kwi
 Aluminium 2308,00 $ tona -0,86% 16 kwi
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.