• <
smartre_2023

Trwa rozbiórka wraku liniowca Costa Concordia (FOTO)

20.02.2016 13:14
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Stocznie, Statki Trwa rozbiórka wraku liniowca Costa Concordia (FOTO)

Partnerzy portalu

Trwa rozbiórka wraku liniowca Costa Concordia (FOTO) - GospodarkaMorska.pl

Wrak olbrzymiego pasażerowca jest obecnie rozbierany w Genui. To przygotowanie do końcowego zniszczenia jednostki, która zatonęła 4 lata temu.

Obecnie na pokładzie wraku pracuje ok. 200 techników. Część z nich zajmuje się rozbiórką pokładu 3, 4 i 5, reszta demontuje wewnętrzne instalacje na pokładzie 1 i 2. Załoga powoli usuwa też sponsony, czyli występy znajdujące się po boku statku, które pomagały w unoszeniu się jednostki na wodzie.

Ostatecznie ekipa z Genui chce, aby lżejszy dzięki rozbiórkom liniowiec odzyskał pławność. Wtedy będzie możliwe usunięcie wszystkich sponsonów i przewiezienie jednostki do doku, gdzie nastąpi jego zniszczenie. Ma to się odbyć jeszcze w tym roku.

W tym roku minęła 4 rocznica katastrofy Costa Concordia. Wieczorem 13 stycznia wycieczkowiec, który znajdował się w pobliżu wyspy Isola del Giglio, uderzył na głębokości 8 m i w odległości 92-96 m od brzegu w najmniejszą z wysepek Le Scole. Na pokładzie znajdowało się 3206 pasażerów i 1023 członków załogi (w tym 12 Polaków).  Wyniku katastrofy zginęły 32 osoby.

Partnerzy portalu

seatech_390x100_2022

Dziękujemy za wysłane grafiki.