• <
mewo_2022

Rosja rozpoczyna projekt układania kabli arktycznych

06.08.2021 15:11 Źródło: własne
Strona główna Energetyka Morska, Offshore Rosja rozpoczyna projekt układania kabli arktycznych

Partnerzy portalu

Rosja rozpoczyna projekt układania kabli arktycznych - GospodarkaMorska.pl
fot. NSF

Rosja rozpoczęła w piątek układanie pierwszego podmorskiego światłowodowego kabla komunikacyjnego przez Arktykę w ramach państwowego projektu, który ma na celu doprowadzenie szybkiego Internetu do odległej, bogatej w węglowodory północy, po tym, jak prywatna inicjatywa utknęła w martwym punkcie.

Moskwa dąży do poprawy niejednolitej komunikacji i infrastruktury na dalekiej północy, gdzie rozszerzyła swoją obecność wojskową i rozwija Północny Szlak Morski, aby stał się głównym szlakiem żeglugowym.

Linia kablowa, która ma zostać ukończona w 2026 roku, będzie przebiegać przez długie północne wybrzeże Rosji 12650 km (7860 mil) od wioski Teriberka nad Morzem Barentsa do dalekowschodniego portu Władywostok. Nazywany „Ekspresem Polarnym” sprzęt będzie obsługiwany przez państwową firmę Morsviazsputnik, która będzie dostarczać stabilny internet w arktycznych miastach portowych, a także na Kamczatce i na Sachalinie. Aleksiej Strelchenko, szef firmy produkującej i układającej kable, powiedział, że będzie ona kosztować 65 miliardów rubli (889 milionów dolarów) i będzie finansowana wyłącznie przez państwo.

Kabel jest produkowany w arktycznym Murmańsku przy użyciu chińskiego światłowodu i rosyjskich komponentów, powiedział Strelchenko. Statek opuścił Murmańsk w czwartek, aby rozpocząć układanie w pobliżu Teriberki.

Prywatna inicjatywa upadła

– Projekt będzie wymagał dodatkowych kabli połączeniowych do połączenia z globalną siecią kablową, do czego potrzebne byłyby inwestycje zagraniczne – powiedział Andrey Kuropyatnikov, dyrektor naczelny Morsviazsputnik.

– To (pociągnie za sobą) partnerstwo w zakresie współinwestowania w celu rozszerzenia projektu na Europę i Azję. To osobny projekt komercyjny – powiedział Reuterowi. – Prowadzone są rozmowy z firmami w Azji, Europie i Stanach Zjednoczonych – dodał.

Oddzielny prywatny projekt kablowy, prowadzony przez rosyjskiego operatora telekomunikacyjnego Megafon z fińskim operatorem infrastruktury Cinia, został wstrzymany w maju. Projekt "Arctic Connect" o wartości 1 miliarda dolarów dotyczący kabla łączącego Helsinki z Tokio pozostaje wstrzymany.

Źródło zaznajomione z projektem Polar Express powiedziało, że Megafon zrezygnował z powodu konkurencji z państwem oraz trudności technicznych, które sprawiły, że projekt był nieopłacalny.

Inne źródło zaznajomione z projektem Megafona powiedziało, że firma nie była w stanie uzyskać zgody państwa rosyjskiego z powodu obaw o bezpieczeństwo narodowe.

Megafon przekazał Reuterowi, że ma wszystkie niezbędne aprobaty państwa, ale w maju dokonać przeglądu „struktury i gospodarki” swojego projektu, co wymaga czasu.

Partnerzy portalu

seaway7
ASTE_390X100_2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.