• <

Grecja kupuje trzy francuskie fregaty

jm

28.09.2021 13:04

Partnerzy portalu

Grecja kupuje trzy francuskie fregaty - GospodarkaMorska.pl
Fot. Naval Group

Prezydent Francji Emmanuel Macron i premier Grecji Kyriakos Micotakis podpisali we wtorek kontrakt, w ramach którego Ateny zakupią od Francji trzy fregaty klasy „Belharra”. Okręty wyprodukuje Naval Group.

Zawarty kontrakt na trzy fregaty ma wartość około 5 miliardów euro. Każdy z okrętów ma mieć ponad 120 metrów długości. Jednostki będą wyposażone w ultranowoczesne radary zaprojektowane przez koncern Thales i działa przeciwlotnicze oraz przeciw okrętom podwodnym.

List intencyjny w sprawie zamówienia został podpisany jeszcze w 2019 roku. Naval Group o kontrakt walczyło z koncernami z Holandii, Niemiec i Stanów Zjednoczonych.

Francuskie Naval Group jest też bohaterem afery dyplomatycznej między Francją a Australią, USA i Wielką Brytanią. Niedawno Australijczycy anulowali umówiony wcześniej kontrakt z Naval Group na dostawę 12 okrętów podwodnych o napędzie konwencjonalnym o wartości 56 miliardów euro. W związku z zerwaniem rozmów doszło do napięć na linii Paryż – Canberra, ale także między Paryżem a Londynem i Waszyngtonem, jako że Australia zdecydowała się na zamówienie brytyjskich okrętów i utworzenie ze Stanami i Wielką Brytanią sojuszu. Reprezentanci Naval Group zapowiedzieli, że wyślą do australijskiego rządu zestawienie kosztów poniesionych przez grupę w związku z anulowaniem zamówienia.

Źródło: PAP

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.