• <

Port Gdynia stawia na offshore - wizyta studyjna przedstawicieli belgijskiego Portu Oostende

gm24

21.01.2020 22:00 Źródło: własne
Strona główna Porty Morskie, Logistyka Morska, Transport Morski Port Gdynia stawia na offshore - wizyta studyjna przedstawicieli belgijskiego Portu Oostende

Partnerzy portalu

Port Gdynia stawia na offshore - wizyta studyjna przedstawicieli belgijskiego Portu Oostende - GospodarkaMorska.pl

W Porcie Gdynia w odbyła się wizyta studyjna przedstawicieli belgijskiego Portu Oostende. Jej głównym celem była wymiana wiedzy i doświadczeń na temat technologii przeładunków elementów morskich farm wiatrowych.

Przedstawiciele ZMPG-a S.A. zaprezentowali tereny w granicach Portu Gdynia, które są objęte analizą pod kątem możliwości przeładunku w ramach przemysłu offshore.

Doświadczenia zdobyte przez Port Oostende, są cenne w obszarze zaangażowania lokalnych firm w łańcuchy dostaw morskiej energii wiatrowej i stworzenia nowych miejsc pracy w regionie. Przykład belgijskiego portu doskonale obrazuje jak duży wpływ na lokalny biznes ma rozwój morskiej energetyki wiatorwej.

Jest to szczególnie ważne albowiem rodzimy Projekt Polityki Energetycznej Państwa do 2040 r. przewiduje, że do tej daty wiatraki na polskiej części Bałtyku osiągną moc około 10 GW. Trzy najbardziej zaawansowane projekty mają ponad 2,5 GW zainstalowanej mocy. W morski wiatr zainwestowały już m.in. PGE, Polenergia w parze z Equinorem, PKN Orlen, EDPR i RWE, a zainteresowane są m.in. Tauron i Enea, a także Michał Sołowow, najbogatszy Polak. W raporcie europejskiego stowarzyszenia WindEurope „Our energy, our future” oszacowano polski potencjał morskiej energetyki wiatrowej na Morzu Bałtyckim na poziomie 28 GW.

Również koncepcja Portu Zewnętrznego obejmuje przenaczenie części nowopowstałego terminala do obsługi ładunków związanych z budową i obsługą morskich farm wiatrowych.

Podczas spotkań omówione zostały również możliwości wzięcia wspólnego udziału w projektach z zakresu wdrażania technologii wodorowych w obszarze transportu morskiego i przetwarzania energii.

Partnerzy portalu

port_gdańsk_bezpieczny_port_dla_biznesu_black_390x100_2020
okmarit_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.