• <
smartre_2023

Na falochronach w rejonie portu Rotterdam pojawią się turbiny wiatrowe

29.11.2021 08:33 Źródło: własne
Strona główna Porty Morskie, Logistyka Morska, Transport Morski Na falochronach w rejonie portu Rotterdam pojawią się turbiny wiatrowe

Partnerzy portalu

Na falochronach w rejonie portu Rotterdam pojawią się turbiny wiatrowe - GospodarkaMorska.pl
Fot. Ballast Nedam

Spółka Ballast w imieniu Eneco zainstaluje turbiny wiatrowe, które będą znajdowały się na falochronach w rejonie portu w Rotterdamie. Inicjatorem projektu jest agencja państwowa Rijkswaterstaat (Dyrekcja Generalna ds. Robót Publicznych i Gospodarki Wodnej), która będzie głównym odbiorcą energii wyprodukowanej przez wiatraki przez następne 25 lat.

Farma wiatrowa Maasvlakte 2 będzie składała się z 22 turbin wiatrowych o łącznej mocy 166,7 MW. Instalacja jest budowana w ścisłej współpracy z gminą Rotterdam, prowincją South-Holland, portem Rotterdam oraz Ministerstwem Gospodarki i Polityki Klimatycznej. W rezultacie farma wiatrowa będzie największą lądową farmą wiatrową Eneco, która będzie generować ponad 400 GWh zielonej energii elektrycznej rocznie. 

Jest to szczególny rodzaj instalacji wiatrowej (ang. coastal), która jest coraz popularniejsza wśród nadmorskich krajów. Wymaga połączenia konstrukcji wiatrowej z nadmorską infrastrukturą. 

Obecnie trwają prace projektowe, a rozpoczęcie budowy spodziewane jest na początku 2022 roku. Farma wiatrowa ma zostać oddana do użytku do końca 2022 roku.

Wraz z producentem turbin, firmą Vestas, Ballast Nedam zainstaluje 22 turbiny wiatrowe na "twardych" i "miękkich" falochronach. Twarda obrona przeciwpowodziowa składa się z wału morskiego z utwardzoną nawierzchnią na szczycie oraz dużych głazów na powierzchni wody. Dziesięć turbin zostanie umieszczonych po lądowej stronie tego wału. 

Turbiny wiatrowe na "twardych" falochronach zostaną posadowione na betonowym fundamencie o wzmocnionej konstrukcji gruntowej, który opiera się o korpus wału. 

Część turbin zostanie posadowionych na… monopalach

Miękka obrona morska składa się z plaży i wydm, a pozostałe dwanaście turbin zostanie umieszczonych na plaży przed wydmami. Lokalizacje te stanowią wyzwanie dla projektu farmy wiatrowej. Na przykład należy wziąć pod uwagę bezpieczeństwo morskie, dostępność i logistykę związaną z lokalizacją turbin. W tym przypadku stosuje się fundamenty, do których Ballast Nedam wykorzystuje swoje rozwiązanie w postaci pali monopalowych. Jest to sprawdzona koncepcja morska, którą na potrzeby tego projektu została dostosowana do wymagań przybrzeżnych. Jest to nowość w sektorze energetyki wiatrowej, ponieważ po raz pierwszy turbina wiatrowa jest posadowiona na monopalu na lądzie. Ten typ konstrukcji jest korzystny pod wieloma względami: ma mniejszy wpływ na dno morskie, a także jest smuklejszy, co pozostawia więcej miejsca na rekreację w okolicy turbin wiatrowych.

Bezpieczeństwo jest najwyższym priorytetem w ramach projektu. Już od pierwszych koncepcji rozmieszczenia farmy wiatrowej i projektu turbin wiatrowych analizowane są zagrożenia dla bezpieczeństwa. Wszystkie osoby zaangażowane w projekt są kształcone i aktywnie uczestniczą w szkoleniach i sesjach dotyczących bezpieczeństwa. Dotyczy to zarówno projektantów i planistów, jak i pracowników budowlanych, nadzorców i kierowników.

Farma wiatrowa w znacznym stopniu przyczynia się do realizacji celów klimatycznych Holandii, w tym celu produkcji 70 proc. całej energii elektrycznej z OZE do 2030 roku. Spełnia ona również ambicje Ministerstwa Infrastruktury i Gospodarki Wodnej w zakresie zrównoważonego rozwoju, aby być neutralnym energetycznie w 2030 roku oraz cele w zakresie produkcji energii z OZE ustalonych dla prowincji Południowa Holandia, gminy Rotterdam i obszaru portu Rotterdam.


Partnerzy portalu

port_gdańsk_390x100_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.