• <
siemens_gamesa_2022

Port Rotterdam: pół tony kokainy w kontenerze z owocami

jm

26.11.2021 09:00
Strona główna Marynarka Wojenna, Służby Morskie, Ratownictwo Morskie Port Rotterdam: pół tony kokainy w kontenerze z owocami

Partnerzy portalu

Port Rotterdam: pół tony kokainy w kontenerze z owocami - GospodarkaMorska.pl

Holenderska służba celna udaremniła przemyt 497 kg kokainy w porcie w Rotterdamie – poinformowała w czwartek miejscowa prokuratura. Narkotyki były ukryte w kontenerze z mango, który przypłynął statkiem z Brazylii. Przemytnicy coraz częściej proponują współpracę rybakom z mniejszych portów.

Wartość uliczna przejętych narkotyków wynosi, według prokuratury, 57 mln euro. Ładunek był przeznaczony dla małej firmy w Bleiswijk, znajdującej się niedaleko portu. Z ustaleń śledczych wynika jednak, że nie miała on nic wspólnego z przemytem.

Prokuratura informuje także, że w ostatnich dniach wykryto dwa mniejsze transporty kokainy. Jeden z nich przypłynął z Ekwadoru. Wśród mrożonych ryb ukryto 35 kg białego proszku. Kolejny dotarł do Rotterdamu z Brazylii. 47 kg nielegalnej substancji znajdowało się w pobliżu silnika chłodzącego kontener.

Niedawno pobity został ubiegłoroczny rekord udaremnionego przemytu kokainy w rotterdamskim porcie: przechwycono 62 tony narkotyku, podczas gdy w całym 2020 roku holenderskie służby przejęły tam 40,6 tony kokainy.

Zdaniem ekspertów tylko niewielka część z 7,5 miliona kontenerów przypływających każdego roku do Rotterdamu jest kontrolowana, tak więc nikt nie jest w stanie ocenić, ile narkotyków trafia ostatecznie na europejski rynek.

Służby zwalczające przemyt narkotyków muszą zmierzyć się z kolejnym problemem. Portal NOS informuje w czwartek, że coraz częściej rybakom z mniejszych portów przestępcy proponują intratną współpracę.

W zamian za tysiące euro wyławiają oni narkotyki wyrzucane z kontenerowców i zabierają je statkami na brzeg. Doszło do tego, że holenderska marynarka w ramach programu "Maritime Smuggling" szkoli młodych rybaków, jak odmawiać współpracy kryminalistom.

– Rozważamy nagradzanie rybaków za raportowanie prób przemytu – powiedziała portalowi Rosanne Schellekens koordynator programu.

Źródło: PAP

Fot. Depositphotos

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.