• <
CHIPOLBROK_TOP

Gdańsk stawia na edukację zawodową. W szkołach będzie nowocześniej

KG/gdansk.pl

22.07.2019 03:28 Źródło: własne
Strona główna Gdańsk stawia na edukację zawodową. W szkołach będzie nowocześniej
Gdańsk stawia na edukację zawodową. W szkołach będzie nowocześniej - GospodarkaMorska.pl

Od kilku lat w naszym mieście realizowany jest program Gdańsk Miastem Zawodowców, którego celem jest podniesienie jakości edukacji zawodowej. Gdańsk chce m.in. w ten sposób zachęcać młodych ludzi do kontynuowania nauki w szkołach branżowych, po których będą mieli konkretny fach w ręku. Projekt ten jest realizowany dzięki wsparciu funduszy unijnych. Co dzieje się obecnie na terenie Zespołów Szkół: Morskich, Energetycznych i Samochodowych?

Kiedy jedni odpoczywają, inni intensywnie pracują. Lipiec i sierpień to bowiem czas wytężonych robót remontowych i modernizacyjnych w gdańskich placówkach oświatowych. Prace prowadzone są m.in. w placówkach objętych wspomnianym programem "dla zawodowców".

Zespół Szkół Morskich

Przy tej szkole powstaje nowy budynek dydaktyczny, w którym będą mieścić się laboratoria i pracownie językowe, nawigacji, logistyczne, logistyczno - spedycyjne, mechaniczne, eksploatacji portów i terminali, informatyczne, a także pomieszczenie biurowe, pokój nauczycielski, szatnia, magazyny oraz pomieszczenia higieniczno-sanitarne. Budynek powstaje na planie prostokąta o wymiarach 39,57 x 20,58 m.

Na terenie inwestycji w ostatnim czasie wylano betonowy fundament, a obecnie układane są zbrojeniowe elementy konstrukcji przyszłego pawilonu.

Umowę na realizację tego obiektu podpisano 9 maja br. Najlepszą ofertę w przetargu złożyła firma Rembud, która wykona prace za ponad 6,3 mln złotych. Te potrwać mają w sumie osiem miesięcy.

Zespół Szkół Energetycznych


Przy tej placówce powstaje budynek o wymiarach 31,49 x 14,56 m. Będzie to obiekt jednopiętrowy, wyposażony we wszystkie niezbędne instalacje. Powstaną tu pracownie, z których korzystać będą uczniowie szkolący się w zawodach technik energetyk, technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej, technik elektryk, elektryk w branży budownictwa. W budynku znajdzie się też sala egzaminacyjna, dwie sale zajęć, a także pomieszczenia higieniczno-sanitarne, pomocnicze i magazyn. Na dachu budynku zostaną zamontowane urządzenia energetyki odnawialnej, a w jego sąsiedztwie wykonana zostanie niewielka elektrownia wiatrowa - zgodnie z planem, zamontowane zostaną dwa wiatraki o wysokości około 13-14 m.

Obecnie na placu budowy trwają prace murarskie na poziomie 0 przyszłego obiektu, a także zbrojenie elementów żelbetowych.

8 kwietnia 2019 roku podpisano umowę na realizację tego zadania. Wykonawcą jest firma Ecozet. Koszt inwestycji to ponad 2,6 mln złotych. Prace potrwają do listopada br.

Zespół Szkół Samochodowych

W tej placówce prowadzone są prace modernizacyjne warsztatów i pracowni szkolnej na potrzeby kształcenia w zawodach: technik pojazdów samochodowych, technik mechanik, mechanik pojazdów samochodowych, elektromechanik pojazdów samochodowych, mechanik motocyklowy i blacharz samochodowy w branży transport, logistyka i motoryzacja.

Aktualnie w szkole trwa układanie kafli na posadzce w hali warsztatowej. Zakończono z kolei prace przy instalacji podwieszanego sufitu. Zamontowano również nowe podnośniki do samochodów i wstawiono nową bramę garażową. W salach i na korytarzach trwa malowanie ścian.

Inwestycja powinna zakończyć się w najbliższych tygodniach. Prace prowadzi firm Pbe Elbud Gdańsk S.A.

Projekt Gdańsk Miastem Zawodowców – Podniesienie jakości edukacji zawodowej realizowany jest w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego, Osi Priorytetowej 3 Edukacja.

W ramach tego programu Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska zaplanowała w tym roku przeprowadzenie prac w 10 obiektach szkolnych: Zespół Szkół Architektury Krajobrazu i Handlowo-Usługowych, Zespół Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich, Państwowe Szkoły Budownictwa, Szkoły Okrętowe i Ogólnokształcące Conradinum, Zespół Szkół Energetycznych, Zespół Szkół Morskich, Zespół Szkół Samochodowych, Zespół Szkół Łączności , Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego Nr 2.

Budżet przewidziany na realizację robót i wyposażenia to niemal 43 mln złotych.

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 34750,00 $ tona 0,43% 22 lip
 Cynk 2920,00 $ tona -0,07% 22 lip
 Aluminium 2449,00 $ tona 0,70% 22 lip
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.