• <
mewo_2022

Nowa-stara farma wiatrowa Nieuwe Hemweg. Repowering na terenie portu w Amsterdamie

08.07.2021 09:36 Źródło: własne
Strona główna Energetyka Morska, Offshore Nowa-stara farma wiatrowa Nieuwe Hemweg. Repowering na terenie portu w Amsterdamie

Partnerzy portalu

Nowa-stara farma wiatrowa Nieuwe Hemweg. Repowering na terenie portu w Amsterdamie - GospodarkaMorska.pl
Fot. prorail.nl

W ostatnich miesiącach szwedzka firma Vattenfall zainstalowała sześć turbin wiatrowych na terenie portu w Amsterdamie. Zastąpiły one w procesie repoweringu dwanaście starszych modeli. 

Farma Nieuwe Hemweg znajduje się w stacji Amsterdam Sloterdijk. Była to dosyć problemowa lokalizacja, gdyż w tym rejonie nie dość, że jest za mało gruntów pod inwestycje w OZE, a dla operatora kolejowego ProRail zaplanowano już parking dla pociągów.

Dzięki długimi owocnym konsultacjom pomiędzy operatorami kolejowymi NS i ProRail, Vattenfall i Portem Amsterdam doszło do porozumienia i zainstalowania sześciu nowych turbin wiatrowych na parkingu. Deweloper wiatrowy Vattenfall powiedział, że współpraca ta jest dla niego szczególna, gdyż po raz pierwszy spółka buduje farmę wiatrową w Holandii tuż obok tak zwanego „składowiska” pociągów.

– Zdecydowanie trudno jest pracować w środowisku, które jest tak intensywnie wykorzystywane, jak Sloterdijk. Dlatego fakt, że farma wiatrowa Nieuwe Hemweg jest realizowana zgodnie z harmonogramem, postrzegam przede wszystkim jako wspólny sukces wszystkich zaangażowanych stron – powiedział Martijn Hagens, dyrektor generalny Vattenfall Netherlands.

Rekordowe tempo

Budowa turbin ruszyła jesienią 2020 roku i przebiegła bardzo szybko ze względu na łagodną zimę. Po długich testach turbiny są teraz już oficjalnie używane.

Obecne zainstalowanych sześć wiatraków zastępuje dwanaście starszych modeli. Na miejscu nowej farmy wiatrowej funkcjonowało kiedyś osiem turbin wiatrowych. Z IJsselmeer koło Medemblika także usunięto cztery stare wiatraki. Jest to zgodne z polityką prowincji Noord-Holland odnośnie repoweringu. 

Sześć nowych turbin wiatrowych ma łączną moc 13,2 MW, prawie dwukrotnie większą niż 12 turbin wiatrowych, które zastępują obecnie. Wolumen wyprodukowanej energii elektrycznej pozwoli na pokrycie zapotrzebowania 10 tys. gospodarstw domowych. 


Partnerzy portalu

seaway7
ASTE_390X100_2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.