• <
attis_konferecnja_2024

PSEW 2023: to jest przełomowy rok dla polskiej branży energetyki wiatrowej

27.06.2023 11:16 Źródło: PAP MediaRoom
Strona główna Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas PSEW 2023: to jest przełomowy rok dla polskiej branży energetyki wiatrowej

Partnerzy portalu

Fot. GospodarkaMorska.pl

Potencjał energetyki lądowej, konsekwencje zmienności cen na rynku energii, możliwości produkcji zielonego wodoru z morskich farm wiatrowych - to zagadnienia, które omawiali uczestnicy konferencji PSEW 2023. W trzydniowym spotkaniu zorganizowanym przez Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej w Hotelu Narvil Conference & Spa - Serock wzięli udział przedstawiciele rządu, biznesu oraz osoby związane polską branżą energetyczną.

Uczestnicy konferencji zgodzili się, że globalna sytuacja na rynku energii uległa ostatnio zmianom, głównie ze względu na wywołaną przez Rosję wojnę i ograniczenie dostaw z tego kierunku. Zdaniem ekspertów rządy i biznes, planując przyszłą architekturę energetyczną w Unii Europejskiej, powinny więcej uwagi poświęcić odnawialnym źródłom energii. Zwłaszcza jednemu z najbardziej efektywnych - elektrowniom wiatrowym.

Kluczowym wydarzeniem konferencji PSEW 2023 była „Debata polityczna Energia dla Polski - wizje sektora energetycznego po wyborach”. Mimo ostrych sporów, uczestniczący w dyskusji politycy i przedstawiciele biznesu byli zgodni co do tego, że Polska powinna zwiększać udział odnawialnych źródeł energii w swoim miksie energetycznym.

„Liderzy partii politycznych jasno wskazywali, że energetyka wiatrowa - zarówno ta na lądzie, jak i na morzu - trwale wpisze się w miks energetyczny Polski. Żaden z przedstawicieli partii nie kwestionował roli wiatraków” - przekonywał Janusz Gajowiecki, prezes zarządu Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej (PSEW), organizatora konferencji.

Prezes podkreślał, że obecny rok jest przełomowy dla polskiej energetyki wiatrowej, ponieważ rząd zliberalizował ustawę „odległościową” - co spowodowało, że inwestorzy rozpoczęli nowe inwestycje w lądowe farmy wiatrowe.

„Rząd ponadto wyznaczył nowe lokalizacje i rozstrzygnął, kto będzie w przyszłości realizował inwestycje w wiatraki na morzu” - tłumaczył prezes PSEW.

Michał Kołodziejczyk, prezes Equinor w Polsce, przekonywał, że aby powstrzymać kryzys energetyczny, należy jak najszybciej zatwierdzić nowe założenia polskiej strategii energetycznej.

„Morska energetyka wiatrowa powinna rozwijać się płynnie, w szczególności przejście z pierwszej do drugiej fazy rozwoju offshore w Polsce, co przyczyni się do utrzymania tempa transformacji energetycznej i budowania łańcucha krajowych dostawców” - wskazywał Michał Kołodziejczyk.

Według niego transformacja energetyczna nie powiedzie się bez rozwoju sieci energetycznej. Prezes Equinor w Polsce zwracał uwagę na konieczność przyspieszenia budowy stałoprądowego mostu energetycznego między północą a południem, a także na potrzebę sprawnego wdrożenia technologii cable poolingu [współdzielenie infrastruktury energetycznej pomiędzy instalacjami opartymi o różne źródła energii odnawialnej - PAP]. Służyłoby to bardziej efektywnemu wykorzystaniu sieci i włączaniu do niej większych mocy z OZE.

„Reprezentowany przez nas biznes - morska energetyka wiatrowa - jest zadowolony z dotychczasowych działań rządu. Głównie dlatego, że stworzono ramy rozwoju tych źródeł, wdrażając ustawę o morskiej energetyce wiatrowej, co odblokowało potencjał offshore wind w Polsce” - zaznaczył prezes Equinor w Polsce.

Alicja Chilińska-Zawadzka, CEO EDF Renewables Polska, zapewniała, że offshore (morska energetyka wiatrowa) jest szybko rozwijającą się gałęzią polskiej gospodarki i dużą szansą dla polskiego państwa.

„Jako globalny gracz i lider w dziedzinie energii odnawialnej jesteśmy przygotowani, aby dołożyć swoją cegiełkę do budowania tego sektora. Jesteśmy dumni, że w postępowaniach rozstrzygających o morskich lokalizacjach nasza oferta została doceniona przez Ministerstwo Infrastruktury, zajmując miejsce w rankingach ocen zaraz po polskich championach Orlenie oraz PGE” - mówiła Alicja Chilińska-Zawadzka.

Wg jej opinii firma EDF Renewables Polska jest gotowa, aby przystępować do biznesowych partnerstw i dzielić się swoim doświadczeniem, wiedzą i technologią.

„Czujemy, że DNA EDF Renewables Polska, jako spółki Skarbu Państwa, to bardzo duże zrozumienie tego, czego polska morska energetyka wiatrowa potrzebuje. Myślę, że nasz wkład dla polskiej energetyki wiatrowej i rozwoju tego programu będzie ogromny” - mówiła Alicja Chilińska-Zawadzka.

Projekty w dziedzinie polskiej energetyki wiatrowej to inwestycje wielkoskalowe, o bardzo dużym stopniu skomplikowania i strategicznym znaczeniu dla bezpieczeństwa Polski. Jeden błąd w kontrakcie kosztuje nie tylko miliardy złotych, ale też może opóźnić realizację o wiele lat.

Z kolei Agata Staniewska-Bolesta, dyrektorka zarządzająca Orsted Offshore Polska zwracała uwagę na rolę lokalnych społeczności w procesie powstawania farm wiatrowych. Podkreślała, że firmie zależy na utrzymywaniu dobrej relacji z ludźmi mieszkającymi w pobliżu inwestycji.

„Instalowanie morskiej energetyki wiatrowej to dla nich powiew nowości niosący pozytywny wpływ. Realizowaliśmy projekty na różnych rynkach i mamy przykłady, choćby z Wielkiej Brytanii, gdzie potrafiliśmy bardzo ożywić lokalne społeczności poprzez wsparcie ich naszą inwestycją” - przekonywała Agata Staniewska-Bolesta.

Chodzi przede wszystkim o nowe miejsca pracy, które, jej zdaniem, są dobrze płatne, zrównoważone i długotrwałe - Orsted Offshore Polska operuje farmami nawet przez 35 lat.

„Już dziś mogę przyznać, że mamy bardzo dobrą relację z lokalną społecznością w Choczewie, gdzie jest instalowana część lądowa naszej farmy wiatrowej. Wspólnie z inwestorami zainwestowaliśmy tam w fundusz zrównoważonego rozwoju dla tej społeczności” - tłumaczyła dyrektorka zarządzająca Orsted Offshore Polska.

Jak to działa? Strony wspólnie ustalają, na co będą przeznaczone pieniądze z funduszu. Dzięki temu - jak przekonuje Agata Staniewska-Bolesta - społeczność lokalna bierze aktywny udział w powstawaniu inwestycji i definiuje swoje potrzeby, które firma jest gotowa spełniać.

Według Sebastiana Jabłońskiego, prezesa Respect Energy, jednym z największych problemów branży wiatrowej w Polsce jest brak odpowiednich miejsc pod budowę elektrowni.

„Problemem są też skomplikowane zasady legislacyjne. Ich uproszczenie i udostępnienie większych obszarów pod nowe inwestycje jest kluczowe, abyśmy mogli szybciej rozwijać energetykę wiatrową na lądzie” - przekonywał prezes Respect Energy.

PSEW 2023 to największe w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej wydarzenie branżowe poświęcone energetyce wiatrowej - w jednym miejscu skupia decydentów, liderów opinii, przedstawicieli samorządów, stowarzyszeń biznesowych i ekologicznych, media oraz całą branżę wiatrową.


Partnerzy portalu

seaway7
rosang_2023
ambermarine_2023_390x150

Dziękujemy za wysłane grafiki.