• <
mewo_2022

Rola portu serwisowego dla morskich farm wiatrowych

kw

07.07.2023 13:34

Partnerzy portalu

Fot. PGE

PGE udostępniła film, który w ciekawy sposób pokazuje rolę, jaką spełnia port serwisowy dla morskich farm wiatrowych. W 2026 roku PGE Baltica uruchomi swoją bazę operacyjno-serwisową na terenie portu w Ustce. Dodatkowo planuje tam budowę Centrum Kompetencji Morskiej Energetyki Wiatrowej.

W bazie serwisowej czuwają wyszkoleni pracownicy przez 24 godziny na dobę. Personel pilnuje, aby wiatraki na morzu produkowały energię elektryczną w sposób ciągły i niezakłócony.

W przypadku usterki wypływają na morze zwinnymi statkami, aby dokonać naprawy i ponownie uruchomić turbinę. Ich zadaniem jest też przeprowadzanie zaplanowanych przeglądów.

Baza PGE Baltica powstanie w zachodniej części usteckiego portu na terenie obejmującym część dawnej przetwórni rybnej. Centrum serwisowe ma służyć bieżącemu monitoringowi farm wiatrowych PGE na Bałtyku oraz planowanym i doraźnym naprawom komponentów turbin wiatrowych działających na morzu. Będą stąd wypływać jednostki z załogami serwisującymi i częściami zamiennymi. PGE Baltica chce też na tym terenie zbudować Centrum Kompetencji Morskiej Energetyki Wiatrowej, w którym m.in. szkoleni będą przyszli serwisanci.

W połowie czerwca rzecznik prasowy PGE Baltica Marcin Poznań wyjaśnił, że w związku z planowaną budową przyszłej bazy operacyjno-serwisowej w Ustce trwają bardzo intensywne prace, których efekty będą dopiero widoczne. Prace w porcie serwisowym mają się rozpocząć w przyszłym roku. Pełna funkcjonalność i oddanie terenu do użytku planowane jest w 2026 roku.

Równolegle, oprócz prac związanych z budową bazy serwisowej, trwają przygotowania związane z budową samej morskiej farmy wiatrowej.

Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Partnerzy portalu

aste_390x150_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.