• <
mewo_2022

Nowa umowa PGE i Ørsted obejmuje 77 monopali dla Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica 2

kw

04.07.2023 13:10
Strona główna Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas Nowa umowa PGE i Ørsted obejmuje 77 monopali dla Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica 2

Partnerzy portalu

Jak poinformowano wczoraj, Grupa PGE i Ørsted podpisały kontrakty z firmami Navantia-Windar oraz Orient Cable (NBO). Dostarczą one fundamenty oraz kable wewnętrzne dla projektu Baltica 2, stanowiącego jeden z etapów Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica. Będzie to m.in. 77 monopali, które powstaną w fabryce w Fene (prowincja A Coruña).

Kontrakt obejmuje 1,5 miliona roboczogodzin pracy do wykonania w ciągu około dwóch lat. Jego realizacja rozpocznie się latem 2024 r. i wygeneruje około 450 miejsc pracy w fabryce zlokalizowanej w Fene (hiszpańska prowincja A Coruña).

Cztery monopale zostaną wykorzystane do podstacji morskich, a pozostałe do turbin wiatrowych. Jednostkowo maksymalna długość wyniesie 110 metrów, natomiast waga sięgnie 2000 ton, a średnica – ponad 11 metrów.

W kwietniu tego roku PGE i Ørsted osiągnęły ważny kamień milowy na drodze do realizacji projektu Baltica 2 o mocy ok. 1,5 GW. Podpisały wówczas pierwszy z kontraktów na dostawę kluczowego komponentu – umowę na dostawę turbin wiatrowych. Następnie w czerwcu podpisały umowę na dostawę morskich stacji transformatorowych. Dalszym krokiem jest podpisanie kolejnych kontraktów dla Baltica 2 przez spółkę joint-venture tworzoną przez PGE Baltica z Grupy PGE i Ørsted, które realizują projekt Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica. Konsorcjum Navantia-Windar dostarczy fundamenty – monopale, z których największe przekraczają 100 m długości i ważą ponad 2000 ton. Z kolei firma Orient Cable (NBO) dostarczy podwodne kable wewnętrzne 66 kV o łącznej długości ok. 170 km, które połączą turbiny z morskimi stacjami transformatorowymi. 

Ørsted i PGE planują zakończenie budowy etapu Baltica 2 o mocy ok. 1,5 GW do końca 2027 roku, natomiast etapu Baltica 3 o mocy ok. 1 GW do końca 2029 roku. Inwestorów czeka jeszcze podjęcie ostatecznej decyzji inwestycyjnej (FID). Baltica 2 i Baltica 3 utworzą Morską Farmę Wiatrową Baltica o łącznej mocy 2,5 GW, która znacząco przyczyni się do transformacji polskiej energetyki, dostarczając zieloną energię dla prawie 4 milionów gospodarstw domowych w Polsce.

Fot. Depositphotos

Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Partnerzy portalu

aste_390x150_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.