• <
attis_konferecnja_2024

Polenergia i Modus Energy chcą wspólnie budować morskie farmy wiatrowe

16.08.2022 12:40
Strona główna Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas Polenergia i Modus Energy chcą wspólnie budować morskie farmy wiatrowe

Partnerzy portalu

Polenergia i Modus Energy chcą wspólnie budować morskie farmy wiatrowe - GospodarkaMorska.pl
Fot. Pixabay

Spółki Polenergia i Modus Energy złożył wniosek do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) w sprawie utworzenia wspólnego przedsiębiorcy, którego działalność będzie obejmowała budowę, rozwój i obsługę morskiej farmy wiatrowej na litewskim obszarze morskim – poinformował regulator. 

Jak podał UOKiK w komunikacie, wniosek został złożony 4 sierpnia i jest obecnie w trakcie rozpatrywania. W marcu Polenergia i Modus Energy podpisały umowę inwestycyjną, która przewiduje utworzenie spółki celowej, współkontrolowanej przez Green Genius (spółka zależna Modus Energy – przyp. red.), która będzie pełniła rolę lokalnego partnera Polenergii na litewskim rynku.

Polenergia to polska spółka holdingowa dla jej zależnych spółek operacyjnych działających w obszarze wytwarzania energii z konwencjonalnych i odnawialnych źródeł oraz dystrybucji i obrotu energią elektryczną. Modus to litewska spółka działająca w obszarze energii odnawialnej, która inwestuje i rozwija projekty biogazowe, a także projekty farm fotowoltaicznych i projektów typu B2B na Litwie, a także za pośrednictwem spółek zależnych we Włoszech, Hiszpanii, Ukrainie, Białorusi, Rumunii oraz w Polsce.

Polenergia to kolejna polska spółka, która chce zaangażować się w rozwój morskiej energetyki wiatrowej na Litwie. Na początku lipca wchodzące w skład Grupy ORLEN spółki ORLEN Neptun I i Energa Wytwarzanie podpisały list intencyjny o współpracy z Klaipėdos Nafta AB, litewskim operatorem terminali naftowych i LNG, przy przygotowaniu i realizacji strategii obsługi i utrzymania inwestycji w morskie farmy wiatrowe u naszych sąsiadów. 

Pod koniec marca parlament Litwy uchwalił pakiet ustaw umożliwiających budowę morskich elektrowni wiatrowych, w tym wprowadzający system aukcyjny dla offshore wind. Pierwsza aukcja na projekt o mocy 700 MW ma zostać przeprowadzona drugiej połowie 2023 roku, a pierwsza energia z morskich farm wiatrowych na Litwie ma popłynąć w 2028 roku. Według dostępnych szacunków potencjał projektów offshore wind u naszych sąsiadów wynosi ok. 3,3 GW. 

Źródło: UOKiK

Partnerzy portalu

seaway7
rosang_2023
ambermarine_2023_390x150

Dziękujemy za wysłane grafiki.