• <

Statek badawczy chińskiej armii zawinął do portu Hambantota na Sri Lance

gm

16.08.2022 13:37 Źródło: PAP
Strona główna Marynarka Wojenna, Służby Morskie, Ratownictwo Morskie Statek badawczy chińskiej armii zawinął do portu Hambantota na Sri Lance

Partnerzy portalu

Statek badawczy chińskiej armii zawinął do portu Hambantota na Sri Lance - GospodarkaMorska.pl
Fot. Charles Jieco Sayad / MarineTraffic.com

Statek badawczy chińskiej armii Yuan Wang 5, zdolny do śledzenia satelitów, rakiet i pocisków balistycznych, zawinął we wtorek do zbudowanego przez Chiny portu Hambantota na Sri Lance mimo obaw zgłaszanych przez Indie i USA – podała agencja Reutera.

Lankijskie władze wyraziły zgodę na wpłynięcie statku do portu, co doprowadziło do napięć pomiędzy Chinami a Indiami, czyli dwoma największymi sojusznikami zmagającej się z kryzysem gospodarczym Sri Lanki. Indie obawiają się, że Chiny mogą użyć portu Hambantota, położonego blisko głównej trasy transportu morskiego między Azją a Europą, jako bazy wojskowej.

Jeden z urzędników portu powiedział Reuterowi, zastrzegając sobie anonimowość, że Yuan Wang 5 pozostanie tam przez trzy dni. "Celem postoju jest uzupełnienie paliwa, żywności i innych najważniejszych towarów" – powiadomił urzędnik.

Lankijski minister ds. mediów Bandula Gunawardana zapewnił, że władze w Kolombo starają się nie dopuścić do napięć pomiędzy przyjaznymi im państwami. "Nawet przedtem do Sri Lanki przybywały statki ze Stanów Zjednoczonych, Indii i innych krajów. Pozwalaliśmy im przypływać. W taki sam sposób zezwoliliśmy chińskiemu statkowi na przybicie do portu" – podkreślił.

Zagraniczni analitycy ds. bezpieczeństwa określają Yuan Wang 5 jako jeden z chińskich statków najnowszej generacji, używanych do monitorowania ruchu m.in. satelitów i międzykontynentalnych pocisków balistycznych – podał Reuters.

Władze w Pekinie twierdzą, że jednostka wykorzystywana jest w celach naukowych, ale według amerykańskiego ministerstwa obrony okrętem zawiaduje chińska Armia Ludowo-Wyzwoleńcza (ALW) – zaznaczyła z kolei stacja CNN.

Rząd Sri Lanki oddał w 2017 roku Chinom w dzierżawę na okres 99 lat port Hambantota na południu Cejlonu, by spłacić zadłużenie zaciągnięte w ChRL. Krytycy oskarżali Pekin, że przy pomocy inwestycji stara się wpędzać biedniejsze kraje w "pułapkę zadłużenia" i zwiększać w ten sposób swoje wpływy geopolityczne.


Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.