• <
mewo_2022

Rosyjski Novatek zainwestuje w wiatraki o łącznej mocy 200 MW

29.06.2021 13:33 Źródło: własne
Strona główna Energetyka Morska, Offshore Rosyjski Novatek zainwestuje w wiatraki o łącznej mocy 200 MW

Partnerzy portalu

Rosyjski Novatek zainwestuje w wiatraki o łącznej mocy 200 MW - GospodarkaMorska.pl
Fot. Novatek

Rosyjski niezależny producent gazu Novatek zainwestuje w farmę wiatrową w pobliżu portu Sabetta na Półwyspie Jamalskim. W planie jest instalacja wiatraków o łącznej mocy 200 MW.

Na początku Rosjanie planują podjęcie się pilotażu elektrowni wiatrowych o mocy 20 MW, które będą produkować energię elektryczną na potrzeby własne. Jeśli projekt się powiedzie, to elektrownia będzie rozbudowana do 200 MW. Rosyjski potentat gazowy pracuje także obecnie na możliwością wykorzystania energii elektrycznej do produkcji zielonego wodoru w wyniku elektrolizy.

Na dzień dzisiejszy produkcja tego paliwa jest stosunkowa droga – według wyliczeń S&P Global Platts koszty utrzymują się na poziomie 4,56 euro/kg do 5,7 kg/kg. Dla porównania koszt produkcji niebieskiego wodoru, czyli z użyciem gazu w procesie reformingu parowego, wynosi 1,4-2,5 euro/kg. Szacuje się, że instalacja wiatrowa o mocy 200 MW może zapewnić produkcje wodoru o wolumenie do 11 tys. ton. 

Koszt projektu może wynieść 12-14 mld rubli. Najprawdopodobniej duński Vestas zostanie dostawcą turbin – nazwa firmy najczęściej pada wśród kandydatów na dostawcę technologii. Wskazuje się też producenta Siemens Gamesa Renewable Energy, ale ten jest mniej obecny na rynku w porównaniu do Duńczyków. Kommiersant donosi, że SGRE może nawet opuścić rynek rosyjski po zakończeniu budowy farmy wiatrowej dla Enel Rosja. Konkurs na partnera technologicznego odbędzie się na przełomie 2021-2022 roku. 

Według ustaleń dziennikarzy Kommiersanta, elektrownia wiatrowa ma wspomóc proces stopniowego zastępowania mocy w elektrowni cieplnej zasilanej gazem (376 MW) oraz w redukcji śladu węglowe projektu Jamał LNG. Półwysep ma dobre warunki wietrzne, sięgające 9 m/s 

Warto podkreślić, że Novatek buduje terminal skroplonego gazu ziemnego Obskiy LNG w pobliżu portu Sabetta, którego uruchomienie planowane jest na 2024 rok. Zakład ma składać się z dwóch linii technologicznych o przepustowości 2,5 mln ton gazu rocznie każda. Surowcem dla instalacji LNG będą pola Verkhnetiuteyskoye i Zapadno-Seyakhinskoye.


Partnerzy portalu

seaway7
ASTE_390X100_2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.