• <
szkoła_morska_w_gdyni_980x120_gif_2020

Polacy chcą zarządzać offshorem

jj

16.08.2023 21:50

Partnerzy portalu

Fot. Uczelnia Łazarskiego

Polska energetyka jest w fazie transformacji. Rozwijają się źródła odnawialne, powstaje elektrownia jądrowa, ale co najważniejsze, za 3 lata powstaną pierwsze, duże farmy wiatrowe na Morzu Bałtyckim. Dlatego Polska potrzebuje specjalistów i osób zarządzających tym obszarem.

Od października rusza II edycja studiów podyplomowych Morska energetyka wiatrowa: zarządzanie oraz przygotowanie i realizacja inwestycji w Centrum Kształcenia Podyplomowego Uczelni Łazarskiego. Są one współorganizowane przez PGE Polska Grupa Energetyczna S.A. 

Pierwsza edycja studiów podyplomowych poświęcona tematyce, której do tej pory nie było na polskich uczelniach, spotkała się z ogromnym zainteresowaniem osób chcących poznać obszar wytwarzania energii z farm wiatrowych na morzu, ale również pozwoliła uaktywnić się porządnej, fachowej kadrze naukowej, która dzieli się praktyczną wiedzą na temat offshore.

Kilkudziesięciu studentów odbierając dyplom i certyfikat ukończenia studiów podyplomowych mówiło jednym głosem, że studia to zdecydowanie dobry wybór. Wielu osobom pozwoliły znaleźć zatrudnienie w sektorze, innym uzyskać podwyżki, kolejnym włączyć się w proces budowy MFW w koncernach energetycznych, w których byli zatrudnieni.

– W trakcie studiów uzyskaliśmy rzetelną i wszechstronną analizę funkcjonowania morskiej energetyki wiatrowej od niemal każdej strony: finansowej, prawnej, technicznej, a także oceny ryzyk i ubezpieczeń – mówi absolwentka, Joanna Koselska, członek zarządu Attis Broker, firmy zajmującej się ubezpieczeniami inwestycji na morzu.

– Brakowało mi szerszej wiedzy ekonomicznej i technicznej by lepiej zrozumieć projektowane inwestycje. Lukę tę świetnie wypełniły studia na kierunku Morska energetyka wiatrowa - zarządzanie oraz przygotowanie i realizacja inwestycji – dodaje kolejny absolwent mec. Karol Sienkiewicz z toruńskiej kancelarii prawnej Sienkiewicz & Zamroch, specjalizującej się w obsłudze prawnej branży offshore wind i doradzającej m.in. PGE, w tym w zakresie portu serwisowego morskich elektrowni wiatrowych PGE na Bałtyku

Warto zaznaczyć, że rozwój energetyki wiatrowej na morzu ma potencjał na kilkadziesiąt lat. Już teraz wiadomo, że tylko dwie spółki Skarbu Państwa, PGE Polska Grupa Energetyczna i Orlen, wybudują farmy o łącznej mocy ponad 9 GW. A pierwszy prąd popłynie z nich już w 2026 roku.

9 sierpnia PGE otrzymała z Ministerstwa Infrastruktury ostateczne decyzje lokalizacyjne dla kolejnych pięciu morskich farm wiatrowych na Bałtyku, o łącznej mocy 3,9 GW. Wraz z obecnie realizowanymi trzema farmami, nowe pozwolenia lokalizacyjne przekraczają apetyt PGE na morskie elektrownie wiatrowe, który w strategii Grupy określono na poziomie 6,5 GW. Co ważne, w całym łańcuchu dostaw dla tej potężnej inwestycji weźmie udział około 500 firm z Polski.

Dlatego do tego wielkiego skoku energetycznego potrzebni są fachowcy, ludzie zarządzający całym procesem offshore wind w Polsce. Tak jak elektrownie jądrowe, tak również farmy wiatrowe na morzu potrzebują specjalistów potrafiących zarządzać nowym sektorem energetycznym, który powstaje w Polsce.

– Stworzyliśmy unikatowy program, który pozwala na nabycie praktycznych umiejętności w realizacji projektów inwestycyjnych w morskie farmy wiatrowe, zwłaszcza te które powstają na Bałtyku. Nacisk kładziemy na zdobycie praktycznych umiejętności z obszaru zarządzania projektami inwestycyjnymi w morskiej energetyce wiatrowej, a nie wysokospecjalistyczną i trudną do opanowania wiedzę techniczną – podkreśla jeden z twórców i inspiratorów studiów Morska energetyka wiatrowa: zarządzanie oraz przygotowanie i realizacja inwestycji oraz ich kierownik z ramienia Uczelni Łazarskiego, specjalizujący się w doradztwie na rzecz sektora energetycznego radca prawny Arkadiusz Koper,

Podczas studiów słuchacze spotkają się z unikalną i uniwersalną wiedzą, którą dostarczą wykładowcy-praktycy mający duże doświadczenie w branży energetycznej, offshore i OZE, nie tylko w Polsce, ale też za granicą. Jak dodaje Arkadiusz Koper: dziś jest najlepszy moment , by zbudować kadry dla polskiego offshore i zaoferować atrakcyjny program studiów podyplomowych, dzięki któremu zainteresowani morską energetyką wiatrową będą mogli rozwijać swoją karierę w tym sektorze.

Jednym z filarów współpracy biznesu z nauką jest wytyczanie nowych kierunków kształcenia, stąd wspólny - Uczelni Łazarskiego i PGE Polska Grupa Energetyczna S.A. - program kształcenia na studiach podyplomowych Morska energetyka wiatrowa: zarządzanie oraz przygotowanie i realizacja inwestycji.

***

Rekrutacja na II edycję studiów podyplomowych już ruszyła. Zajęcia zaczną się w październiku br. Studia trwają standardowo II semestry. Więcej informacji można uzyskać tutaj.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.