• <

Gróbarczyk: w ciągu kilku miesięcy pierwsze złomowania statków w ramach Zielonej Stoczni w Polsce

Strona główna Przemysł Stoczniowy, Stocznie, Statki Gróbarczyk: w ciągu kilku miesięcy pierwsze złomowania statków w ramach Zielonej Stoczni w Polsce
Gróbarczyk: w ciągu kilku miesięcy pierwsze złomowania statków w ramach Zielonej Stoczni w Polsce - GospodarkaMorska.pl

ew

23.09.2019 Źródło: PAP

Pierwsze złomowania statków w ramach przedsięwzięcia Zielona Stocznia w Polsce mają odbyć się w ciągu kilku miesięcy - poinformował w poniedziałek w Szczecinie minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk.

W lipcu br. Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej poinformowało, że Morska Stocznia Remontowa "Gryfia" wraz z Krajową Izbą Gospodarczą zawiązały spółkę celową Zielona Stocznia w Polsce. Celem przedsięwzięcia jest utworzenie nowoczesnego zakładu recyklingu statków, dzięki któremu istniejący potencjał stoczniowy będzie mógł być efektywnie wykorzystany.

"Jesteśmy już na samym końcu tworzenia tej jednostki" - powiedział w poniedziałek dziennikarzom Gróbarczyk. "To jest oczywiście element dodatkowy dla funkcjonowania stoczni. "Cały czas mówiliśmy o budowaniu tej drugiej nogi, która ustabilizuje jej (stoczni-PAP) funkcjonowanie. (...) Pierwsze złomowania odbędą się w granicach kilku miesięcy" - dodał minister.

"To pierwszy taki projekt w Polsce i w tej części Europy, w związku z czym liczymy bardzo na wsparcie środkami przewidzianymi na innowacje" - powiedział z kolei Krzysztof Kawczyński z Krajowej Izby Gospodarczej.

Jak mówił, "w Polsce mamy kilka statków, które muszą zostać zlikwidowane w sposób legalny już w tej chwili". "Ponadto rynek europejski to jest około 120 statków rocznie. Mając moce, możemy takie usługi oferować, jeśli będzie wola również innych armatorów" - dodał Kawczyński.

Jak podał wcześniej resort żeglugi, projekt jest realizowany w dwóch etapach. Jako lokalizację dla pierwszego etapu inwestycji wskazano część terenów użytkowanych przez Morską Stocznię Remontową "Gryfia" w Szczecinie.

Resort poinformował też, że w drugim etapie realizacji projektu po 2022 r. przewiduje się rozszerzenie zakresu działalności na obiekty inne niż statki, np. platformy wiertnicze, wiatraki itp. Z informacji ministerstw wynika, że decyzje o uruchomieniu drugiego etapu będą uzależnione od osiągnięcia odpowiedniej rentowności przez spółkę celową.
Źródło:
PAP

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 28275,00 $ tona -0,44% 21 kwi
 Cynk 2793,00 $ tona -1,13% 21 kwi
 Aluminium 2344,00 $ tona 0,86% 21 kwi
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.